چهارشنبه , دی ۲۷ ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه / سلامت / پزشکی / 8+1 هشدار آلزایمری
8+1 هشدار آلزایمری
آلزایمر

8+1 هشدار آلزایمری

8+1 هشدار آلزایمری

علائم اولیه آلزایمر در افراد مختلف و حتی روزهای پی‌درپی متفاوت خواهد بود. بعضی از نشانه‌های آن به قدری ظریف است که هیچ‌کس به آن توجه نخواهد کرد. علائم بعدی به صورت بارزتری جلوه می‌کند و آن زمانی است که بیماری پیشرفت زیادی کرده است. فرد مبتلا به آلزایمر ممکن است، وسایل را در جاهایی غیرعادی بگذارد. از دست دادن حافظه که موجب مختل شدن زندگی روزمره می‌شود، می‌تواند نشانه‌ی آلزایمر یا نوعی دیگر از زوال عقل باشد. آلزایمر یک بیماری مغزی است که موجب زوال تدریجی حافظه، مهارت‌های فکر کردن و استدلال می‌شود. از جمله علائم اولیه ابتلا به این بیماری عبارتند از:

1-از دست رفتن حافظه

یکی از شایع‌ترین علائم آلزایمر، فراموش کردن چیزهایی است که در فاصله زمانی نه چندان دور فرا گرفته‌اند. در حالی که فراموش کردن قرار ملاقات، نام یا شماره تلفن دوستان طبیعی است، اما در افراد مبتلا به آلزایمر فراموشی بیشتر اتفاق می‌افتد و بعدها نیز با گذر زمان، موارد فراموش شده را به خاطر نخواهند آورد. سایر نشانه‌های آلزایمر، فراموش کردن تاریخ‌ها و اتفاقات مهم، بارها و بارها پرسیدن یک اطلاعات شخص، نیاز بیشتر به استفاده از کمک‌های حافظه (مثل یادداشت برداشتن و تجهیزات الکترونیکی) یا اعضای خانواده است.     http://www.webgoftar.com/

2-گم کردن زمان و مکان

فراموش کردن تاریخ روز و یا اینکه به سمت کجا درحال رفتن هستید، تا حدودی نرمال است. اما افراد مبتلا به آلزایمر اغلب خیابان محل زندگیشان را گم می‌کنند و فراموش می‌کنند کجا هستند و یا چگونه به این نقطه رسیده‌اند و یا اینکه چگونه به خانه بازگردند. افراد مبتلا به آلزایمر، ممکن است تاریخ، روز، فصل و گذر زمان را فراموش کنند. بعضی مواقع ممکن است درک اتفاقات آنی برایشان سخت باشد.

3-گم کردن جای وسایل

فرد مبتلا به آلزایمر ممکن است وسایل را در جاهایی غیرعادی بگذارد. ممکن است وسایلش را گم کند و قادر به پیدا کردن دوباره‌ی آنها نباشد. گاهی اوقات، ممکن است حتی دیگران را متهم به برداشتن یا دزدیدن وسایل خود کند.

4-مشکل در بیان کلمات

افراد مبتلا به آلزایمر برای دنبال کردن یا شرکت در یک گفتگو، دچار مشکل می‌شوند. ممکن است درمیان یک کلمه ناگهان متوقف شوند و ندانند چطور باید حرفشان را ادامه دهند و به تکرار حرف‌های قبلشان می‌پردازند. با کلمات کشمکش پیدا می‌کنند و برای پیدا کردن کلمه مناسب دچار مشکل می‌شوند.

5-مشکل در کارهای عادی

افراد مبتلا به آلزایمر به سختی می‌توانند وظایف خود را بدون فکر کردن به خاطر بیاورند. فراموش کردن شیوه‌ی طبخ غذا، تعمیر لوازم منزل و یا بازی‌های ساده از جمله مشکلات این افراد است. برای افراد مبتلا به آلزایمر معمولا اتمام کارهای روزانه دشوار است. گاهی رانندگی کردن تا یک مسیر مشخص و البته آشنا یا به یاد آوردن قوانین بازی محبوب‌شان برایشان سخت می‌شود.

6-دور شدن از فعالیت‌های اجتماعی

هرکس ممکن است به طور اتفاقی کلید یا کیف‌پول خود را در جای غلط بگذارد. اما افراد مبتلا به آلزایمر اغلب وسایل خود را در جای غلط می‌گذارند. مثلا ممکن است اتو را در یخچال قرار دهند.

فرد مبتلا به آلزایمر خود را از سرگرمی‌ها، فعالیت‌های اجتماعی، پروژه‌های کاری و ورزش دور نگه می‌دارد. دیگر نمی‌تواند تیم محبوب خود را دنبال کرده یا به خاطر بیاورد که سرگرمی مورد علاقه‌اش را چطور انجام میداده است. همچنین ممکن است، به خاطر تغییراتی که دچار آن شده است، از اجتماع دوری کند.

7-ضعف قضاوت

هیچ‌کس در همه‌ی زمانها قضاوت درستی ندارد. اما افراد مبتلا به آلزایمر اغلب بدون درنظر گرفتن آب و هوا،لباس می‌پوشند. مثلاً ممکن است در روزهای گرم چندین بلوز روی هم بپوشند و یا برعکس. افراد مبتلا به آلزایمر قضاوت صحیحی راجع به پول ندارند و ممکن است، مقدار زیادی پول به فروشنده بدهند و یا چیزهایی بخرند که اصلاً به آن نیازی ندارند. فرد مبتلا به آلزایمر، ممکن است دچار تغییر در تصمیم‌گیری یا قضاوت شود. به عنوان مثال، در برخورد با پول رویکرد همیشگی خود را از دست داده و ممکن است مقدار بیشتری به فروشنده بدهد. همچنین به نظافت و آراستگی خود نیز توجه کمتری می‌کند.

8-مشکل درک تصاویر بصری

برای بعضی از افراد، مشکلات تصویری از نشانه‌های آلزایمر است. آنها برای خواندن، حدس مسافت و تشخیص رنگ مشکل پیدا می‌کنند که در رانندگی آنها نیز اختلال ایجاد می‌کند.

9-تغییر روحیات و شخصیت

شخصیت افراد در طول زندگی معمولاً تا حدودی عوض می‌شود. اما افراد مبتلا به آلزایمر به طور بارزی، تغییر شخصیت می‌دهند. مثلا ممکن است بدگمان، ترسو و یا وابسته به سایر افراد خانواده شوند. روحیه و شخصیت افراد مبتلا به آلزایمر نیز تغییر می‌کند. ممکن است سردرگم، شکاک، افسرده، بیمناک یا مضطرب شوند. خیلی زود در خانه، محل کار و پیش دوستان خود ناراحت می‌شوند.

منبع: مجله زیبایی

انتشار توسط 8 تم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*