یکشنبه , بهمن ۱ ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه / روانشناسی / گوناگون / 16 گام ضروری تا یک ازدواج عالی!
16 گام ضروری تا یک ازدواج عالی!

16 گام ضروری تا یک ازدواج عالی!

16 گام ضروری تا یک ازدواج عالی!

11.پدر و مادر: اگر بخواهیم برای هر آنچه که در عالم بالا وجود دارد، نمونه‌ای در این دنیا پیدا کنیم، به طور حتم پدر و مادر را نمونه‌ای از خدا روی زمین می‌یابیم. چگونگی رفتار با پدر و مادر از جمله معیارهای مهم در سنجش انسان‌ها و میزان موفقیت آن‌هاست. در مباحث دینی و علمی در زمینه‌ی احترام به پدر و مادر و مشورت با آن‌ها در انتخاب همسر، تأکید فراوانی شده است؛ گویا پدر و مادر بهتر می‌توانند تشخیص بدهند که بهترین همراه برای فرزند آن‌ها کیست. شاید به خاطر همین نکات است که در دین اسلام، تأکید شده حتی در زمانی که پدر و مادرها به فرزند خود ظلم می‌کنند نیز، باید احترام آن‌ها را نگه داشت و نباید آن‌ها را رنجاند. رضایت پدر و مادر هنگام ازدواج، هم به موفقیت ازدواج کمک فراوانی می‌کند و هم به رسیدن به آرامش و خوشبختی بیشتر درهنگام تشکیل خانواده؛ پس معیارها و خواسته‌های آن‌ها را تا جایی که با قوانین خداوند منافاتی ندارد، رعایت کنیم تا رضایتشان جلب شود. البته منظور از پدر و مادر در آیات و روایات، پدر و مادر همسر نیز هست.

12.معیارهای همسر: تمام معیارهایی را که از همسر خود در نظر دارید، یادداشت کنید. نوشتن را دست کم نگیرید و حتماً این کار را انجام دهید. بعد ازآن‌که معیارهای خود را در تمام زمینه‌های روابط روحی و جسمی نوشتید و هم کفو بودن را در نظر گرفتید، به این موضوع فکر کنید که چنین فردی چه کسی را به عنوان همسر ایده‌آل خود قبول دارد، تا بعد ازآن ، نقاط ضعف و قوت خود را بهتر شناسایی کنید. در ضمن مشاوره و مطالعه دراین مورد فراموش نشود! از خود بپرسید که آیا برای پنجاه سال زندگی، پنجاه ساعت مطالعه کار سختی است؟

13.پوشش و رفتار: گاهی می‌بینیم دختری با اعتقادات مذهبی که منتظر فردی با چنین اعتقاداتی است، پوشش و رفتارش با آنچه که باید باشد و آنچه که خود و فرد مورد نظرش قبل دارند، چندان هماهنگ نیست. به همین خاطر ممکن است پسری که او می‌خواهد، در همان نگاه اول جذب او نشود یا ممکن است پسری که تمام معیارهای یک همسر خوب را دارد، به پوشش و ظاهر خود اهمیتی ندهد و آن را کم اهمیت بداند. پس مراقب پوشش و رفتار خود باشید و در این مورد نیز مطالعه کنید.

14.وظایف همسرداری: با به دست آوردن اطلاعات کافی در این زمینه و به کار بردن آن‌ها به طور حتم به خوشبختی بیشتر خانواده و استحکام آن کمک فراوانی خواهید کرد.

15.خواستگاری: در مورد چگونگی آشنایی، ابتدا با توجه به معیارهایی که در نظر گرفته‌اید، فکر کنید که در چه مکان‌هایی توسط چه کسانی می‌توانید فردی با این خصوصیات را پیدا کنید. من در مورد چگونگی انتخاب همسر از سمینار«چگونگی شناخت» استاد «حورایی» استفاده می‌کنم و برخی نکات این جلسه را به طور خلاصه مطرح می‌کنم. استاد حورایی سه راه برای شناخت همسر در نظرگرفتند:

اول: خواستگاری و پرسش و پاسخ

البته ایشان این مورد را لازم معرفی کردند اما کافی ندانستند.

دوم: دوستی‌های قبل از ازدواج

ایشان این مورد را به سی دلیل موجه عقلی و دینی رد کردند.

سوم: تحقیق

این مورد به عنوان بهترین روش معرفی شد که برای تحقق آن، پنج مرحله وجود دارد که در این‌جا به طور خلاصه این پنج مرحله را مطرح می‌کنم:

1.بررسی هر آنچه که در ظاهر، رفتار و گفتار فرد مشاهده می‌کنید؛ البته نباید به وعده‌ها دل بندید!

2.تحقیق در محل تحصیل، کار و زندگی.

3.پرس وجو از دوستان؛ یعنی هم نظر دوستان فرد را در مورد او بپرسید و هم این که ببینید دوستان او چه تیپ شخصیتی دارند.

4. از بستگان سببی بپرسید؛ مانند عروس، داماد، زن دایی، شوهر خاله و غیره.

5.از معرف بپرسید؛ یعنی ببینید کسی که او را معرفی کرده؛ به چه معیارهایی اهمیت می‌دهد.

16.آموزش دوران نامزدی: ما باید قبل از اجرای هرعملی یا رفتن به هرراهی، راهنمای آن را به طور کامل مطالعه کنیم و به خوبی به آن عمل کنیم. همان‌طور که خداوند پس از خلق این دنیا، با فرستادن قرآن، این راهنمای بشریت، چنین کرد و همان‌طور که پیامبران، مفسران و تعلیم دهندگان  قرآن بودند، مانیز برای حرکت در جهت داشتن خانواده‌ی سالم، باید همیشه ارتباط خود را با مشاورین عالم و دلسوز این راه حفظ کنیم (به همین خاطر است که معلمی و آموزش را شغل انبیا دانسته‌اند) و سعی کنیم همواره تا آخر عمر، با برنامه و هدف، به دنبال یادگیری باشیم و چگونگی رفتار ما در دوران نامزدی نیز از این قاعده مستثنی نیست.

منبع: مجله‌ی راز

انتشار توسط 8 تم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*