دوشنبه , آذر ۲۷ ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه / روانشناسی / موفقیت / رمز موفقیت آینده در امروز نهفته است
رمز موفقیت آینده در امروز نهفته است
موفقیت آینده

رمز موفقیت آینده در امروز نهفته است

امروز خود را به یک شاهکار بدل کنید

شما زندگی را چگونه توصیف می‌کنید؟ آیا به تمام آرزوهای خود جامه عمل پوشانده‌اید؟ آیا تمام امور مهم زندگی خود را به انجام رسانده‌اید؟ آیا خود را یک فرد موفق می‌دانید؟ چشم انداز شما برای آینده چیست؟ اگر می توانستم یک روز کامل را به انتخاب خودتان با شما بگذرانم، در آن صورت نظرم را در مورد موفقیت یا عدم موفقیت آینده شما بیان می‌کردم. اگر این امکان وجود داشت تا با شما از خواب بیدار شده و ناظر و شاهد تمام اعمال روزانه‌تان شوم، می توانستم جهت زندگی‌تان را تشخیص دهم.

هنگام بیان این نظر در کنفرانس‌ها، همیشه شاهد واکنش شدید مردم هستم. برخی‌ها شگفت زده می‌شوند. برخی دیگر از این تصور که ممکن است قضاوت من شتابزده صورت گرفته باشد در لاک تدافعی فرو می‌روند. تعداد کمی هم با گستاخانه پنداشتن این ادعا، توجهی به آن نمی‌کنند. مابقی واقعاً فریفته این نظر شده و مایلند دلیل واقعی آن را بدانند.

نمی‌توان این حقیقت را که راز موفقیت های شما در برنامه کاری روزانه‌تان نهفته است انکار نمود. شما می‌توانید با اتخاذ چند تصمیم کلیدی و بکار بردن آن‌ها در برنامه روزانه کاری خود، موفقیت را از آن خود سازید.

در حقیقت شما تا وقتی که اعمال روزانه خود را تغییر ندهید نخواهید توانست زندگی خود را تغییر دهید. همانطورکه می‌بینید، موفقیت یک روزه و ناگهانی در زندگی ظهور نمی‌کند. عین این امر در مورد شکست نیز صادق است. هر یک از آن‌ها یک فرایند است. هر روزِ زندگی تان صرفاً تمهیدی است برای روز بعدی. آینده شما محصول اعمال امروز شماست. در واقع شما در حال تجهیز شدن برای چیزی هستید. روش زندگی امروزتان، شما را برای فردا آماده می‌کند. سوال این است که شما برای چه امری تجهیز می‌شوید؟ آیا خود را برای موفقیت مهیا می‌کنید یا برای شکست؟

هنگامی که کوچک بودم پدرم عادت داشت بگوید: «می‌توانی امروز کار را انجام دهی و فردا را به بازی بگذرانی، یا امروز را بازی کنی و فردا کار را انجام دهی. اما در هر دو صورت کار را انجام خواهی داد.» منظور این بود که می توانی امروز را بازی کنی و به خودت سخت نگیری، اما در این صورت باید زندگی سخت آینده را پذیرا باشی. به هر حال، زحمات امروزه شماست که پاداش و اجر آینده را نصیبتان خواهد کرد.

خلق یک شاهکار

شما می‌توانید هر روز زندگی خود را به یک شاهکار بدل کنید. آیا این ایده را جذاب نمی‌بینید؟ اما چگونه؟ چقدر هزینه برمی‌دارد؟ به نظر من دو عنصر اصلی مورد نیاز برای تبدیل شدن هر روز زندگی به یک شاهکار عبارتند از: تصمیمات و انظباط. این دو عنصر را می‌توان مانند دو روی یک سکه دانست؛ می‌توانید آن را «هدف گذاری» و «نیل به هدف» بنامید. نمی‌توان آن‌ها را از یکدیگر جدا نمود زیرا هر یک بدون دیگری فاقد آرزش خواهد بود.

در واقع

تصمیمات درست بدون انضباط روزانه، یک برنامه بی نتیجه می‌شود.

انضباط روزانه بدون  تصمیمات درست، گروه بندی بی نتیجه می‌شود.

در حالیکه تصمیمات درست همراه با انضباط روزانه، یک شاهکار بالقوه می‌شود.

زمان، کارفرمایی است که در تمامی فرصت ها یکسان عمل می‌کند، اما نوع برخورد ما با زمان یکسان نیست. زمان مانند یک تکه سنگ مرمر است. اگر یک تکه سنگ مرمر را در اختیار یک فرد عادی بگذارید چه چیزی حاصل می‌شود؟ همان تکه سنگ مرمر باقی می‌ماند و اما همان سنگ را در اختیار یک مجسمه ساز ماهر قرار دهید، ببینید چه اتفاقی می‌افتد! او با چشمی هنری به آن می‌نگرد. ابتدا در مورد چیزی که سنگ باید به آن تبدیل شود تصمیم گیری می‌کند. آنگاه با کاربرد انضباط هنری خود بر روی سنگ، آن را به یک قطعه هنری بدل می‌سازد. به تصور من، ما هم می‌توانیم شبیه به مجسمه ساز عمل کنیم. می‌توانیم به یک هنرمند ماهر تبدیل شویم البته هنرمندی برای زندگی خودمان.

موفقیت یا شکست

تصمیمات درست امروز، منادی فردایی بهتر هستند

کاملاً مشهود است که تصمیمات درست در خلق فردایی بهتر دخیل‌اند. با این وجود بسیاری از مردم ظاهراً از درک رابطه میان عدم موفقیت ها با تصمیم گیری‌های نادرست عاجزند. برخی‌ها هنوز پس از مشاهده نتایج منفی انتخاب‌هایشان دلیل عقب‌ماندگی‌هایشان را در زندگی نمی‌دانند و هرگز هم نخواهند دانست. برخی دیگر با وجود آگاهی از ضعف انتخاب ها همچنان آن را ادامه می‌دهند. چنین موردی را می‌توان درباره یک فرد الکلی مشاهده نمود که همچنان به مصرف بی‌رویه الکل ادامه می‌دهد، یا فردی که به طور مدام خود را درگیر روابطی می‌کند که با سوء استفاده از او همراه است.

اتخاذ تصمیمات درست همیشه کار ساده‌ای نیست، اما مطمئناً برای موفق شدن به آن نیاز داریم. تئودور هزبرگ (Theodore Hesburgh)، رییس سابق دانشگاه نتردام می‌گوید:

شما تصمیم نمی‌گیرید چون کار ساده ای است.

شما تصمیم نمی‌گیرید چون کار ارزانی است.

شما تصمیم نمی‌گیرید چون کاری است که همه انجام می‌دهند.

شما تصمیم می‌گیرید چون کار درستی است.

یک فهرست ۱۲ تایی از موارد بسیار مهم برای نیل به موفقیت را تهیه نمودم. آن‌ها را «اصول دوازده گانه روزانه» می‌نامم:

 • طرز برخورد: انتخاب و نمایش رفتار درست هر روزه

 • اولویت ها: مصمم بودن و عمل به اولویت های هر روزه

 • بهداشت: شناخت و پیروی از راهنماهای بهداشتی هر روزه

 • خانواده: مراوده و مراقبت هر روزه از خانواده‌ام

 • اندیشیدن: تمرین و توسعه خوش فکری هر روزه

 • تعهد: خلق و حفظ تعهدات مناسب هر روزه

 • امور مالی: خلق و مدیریت درست پولی هر روزه

 • اعتقاد: عمق بخشی و بیان اعتقاد هر روزه

 • ارتباطات: بنیاد نهادن ارتباطات محکم و سرمایه گذاری هر روزه بر آن‌ها

 • سخاوت: برنامه ریزی و مدل سازی سخاوت هر روزه

 • ارزش ها: پذیرش و کاربرد هر روزه ارزش‌های درست

 • رشد: جستجو و تجربه بهتر شدن هر روزه

با تصمیم گیری درست در هر یک از این بخش‌ها و سپس مدیریت درست تصمیمات اتخاذ شده خواهید توانست موفقیت را از آن خود سازید.

منبع: کتاب مدیریت زندگی/ نویسنده: جان مکسول

انتشار توسط 8 تم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*