چهارشنبه , دی ۲۷ ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه / کار و کسب / کارآفرینی / یک فرصت بی نظیر برای تجارت که همین اواخر به وجود آمده است(تجارت الکترونیک)
یک فرصت بی نظیر برای تجارت که همین اواخر به وجود آمده است(تجارت الکترونیک)

یک فرصت بی نظیر برای تجارت که همین اواخر به وجود آمده است(تجارت الکترونیک)

گفت وگو با دکتر علی اکبر جلالی درباره‌ی ایجاد یک کسب و کار اینترنتی

با دکتر علی اکبر جلالی، پدر علم آی تی ایران در مورد شرایط ایجاد کسب وکاراینترنتی در ایران گفت وگویی انجام داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید:

به نظر شما ساختارهای فعلی فناوری اطلاعات در ایران تا چه میزان اجازه می‌دهد که کسب و کارهای اینترنتی در ایران شکل بگیرند؟

یک کسب وکار اینترنتی خوب نیازمند مجموعه‌ای از امکانات سخت افزاری، نرم افزاری، ارتباطی، دسترسی، امنیتی، پرداخت الکترونیکی، قانون، منابع انسانی متخصص و برنامه‌های آموزشی در سطوح مختلف است که در چارچوب حوزه‌ی فناوری اطلاعات و ارتباطات باید وجود داشته باشد. در ایران همه‌ی این امکانات در حد و اندازه‌ی اجرای یک کسب و کار اینترنتی خوب وجود ندارد. با وجود تمام محدودیت های فوق، در ایران اقدامات پراکنده‌ای در کسب و کار اینترنتی در حال انجام است که این مقدارنیز براساس تلاش بی وقفه‌ی افراد علاقمند و نه بر اساس یک برنامه ریزی حساب شده‌ی ملی وجود دارد. نبود اراده‌ی لازم برای توسعه‌ی کسب وکار اینترنتی باعث شده به این نتیجه برسیم که ساختارهای فعلی فناوری اطلاعات در ایران نمی تواند حامی توسعه‌ی کسب و کار اینترنتی باشد. برای اثبات آن به چند مشکل اصلی بر سر کسب و کاراینترنتی  در ایران اشاره می‌شود. مشکل اول مربوط به مشکل ارتباطی فضای کسب و کار اینترنتی است. به عنوان مثال در بخش ارتباطی که شامل ارتباطات از طریق اینترنت برای کسب و کار داخل و خارج کشور است کندی سرعت اینترنت و پهنای باند کم آن مشکل اصلی در این راه است. شبکه‌ی ملی اطلاعات برای کسب و کار داخل کشور نیزقرار بوده با سرعت بالا در کشور به وجود آید که هنوز با گذشت 5 سال از طرح آن عملاً دسترسی جدی برای شهروندان که بتوانند در کسب و کار از آن استفاده کنند وجود ندارد و اخیراً وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات در مصاحبه با مطبوعات اعلام کرده است که تا یک سال دیگر هم باید منتظر شبکه‌ی ملی اطلاعات بود. بنابراین تنها راه باقی مانده‌ی ارتباطی حوزه‌ی کسب و کار اینترنتی در ایران اینترنت است که آن هم برای توسعه‌ی این حوزه مشکل اساسی دارد.مشکل دوم، محدودیت در ابزارهای پرداخت الکترونیکی و کارت اعتباری و سایر محدودیت ها در این زمینه است. هنوز امکان پرداخت الکترونیکی برای خرید از کشورهای خارجی به راحتی فراهم نیست و کارت های اعتباری قابل قبول در سطح جهانی در کشور ما وجود ندارد یا بسیار محدودی از افراد با استفاده از ویزا و مستر کارت که در خارج کشور تهیه کرده‌اند و حساب‌های خارجی دارند از این امکان بهره‌مند می‌شوند. این دسته از افراد نیز مشکلات دیگری مثل مشکل گمرک و ترخیص کالا و پست و مسائل دیگر این چنینی در کشور را دارند . نبود بانی مشخص پاسخگو در حوزه‌ی کسب وکار الکترونیکی نیز مشکل سوم است. گاهی اعلام می‌شود که وزارت بازرگانی مسوول تجارت الکترونیک در این زمینه است. این وزارت هم تلاش‌های زیادی در سال‌های گذشته در حوزه‌ی کسب و کار الکترونیکی انجام داده است و حتی دفتری تحت عنوان دفتر تجارت الکترونیک ایجاد کرده و امضای دیجیتالی را گسترش داده است. مشکل چهارم آموزش، فرهنگ سازی و اطلاع رسانی است که آن چه وجود دارد نیز خوب معرفی نشده و آموزش‌های لازم به مردم و دست اندرکاران داده نشده است تا نمونه‌های نسبتاً موفقی که در کشور وجود دارد به دیگران معرفی شود. لذا می‌توان جمع بندی کرد که ساختار موجود فناوری اطلاعات در حوزه‌ی کسب و کار در ایران موفق نبوده است.

*در ایجاد یک کسب و کار اینترنتی لازم است به چه مواردی توجه ویژه کنیم تا کسب و کاری موفق را به وجود آوریم؟

برای موفقیت در یک کسب و کار اینترنتی ابتدایی ترین اقدام درک درست و دانستن مراحل مختلف آن و تسلط کامل به اطلاعات لازم و دانش کافی در این حوزه است. این کار با مطالعه‌ی مباحث تئوری فضای کسب و کار اینترنتی و شرکت در همایش‌ها و کار گاه‌ها و حتی کلاس‌های آموزش و گذراندن دوره‌های تخصصی امکان پذیر است. مطالعه‌ی تجربیات موفق انجام شدن و پیدا کردن مدل مناسب توسعه‌ی کسب و کار اینترنتی نیز جزو ضروریات این مرحله است. مثلاً اگر کسی می‌خواهد فروشگاه کتاب راه بیندازد باید حتماً مدل توسعه‌ی کتابفروشی آمازون را ببیند و از آن درس بگیرد.

*شرایط و ویژگی‌های سرمایه گذاری مالی در کسب وکارهای اینترنتی در ایران چگونه است؟

سرمایه‌ی اصلی در توسعه‌ی کسب و کار اینترنتی اراده و دانش لازم است. کسب و کار اینترنتی جاذبه‌های زیادی دارد که بدون داشتن دانش لازم نمی‌توان از آن سود برد. بنابراین سرمایه برخلاف ضرورت در کسب و کار سنتی در کسب و کار اینترنتی ویژگی برجسته‌ای نیست.

*به نظر شما برای موفقیت در کسب وکارهای اینترنتی، باید صاحبان کسب و کار چه آموزش‌هایی را ببینند و چه کتبی را مطالعه کنند؟

باید در دوره‌های مختلف تجارت الکترونیکی از جمله کسب و کار اینترنتی، دوره‌ی برندینگ اینترنتی، دوره‌ی پرداخت‌های الکترونیکی، دوره‌های توسعه‌ی فروشگاه‌های اینترنتی، دوره‌های مختلف دیگر که خوشوقتانه در ایران وجود دارند شرکت و مدارک تخصصی دریافت کرد. کتاب‌های مختلفی از جمله دولت الکترونیک، شهر الکترونیک، روستاهای الکترونیکی و مدیریت فناوری اطلاعات از جمله کتاب‌هایی هستند که در حالت عمومی و برای درک موضوع کاربرهای فضای کسب وکار مؤثر هستند. اما به صورت تخصصی کتاب‌های زیادی در حوزه‌ی کسب و کار اینترنتی وجود دارند که یا تألیف یا ترجمه شده‌اند.این دسته از کتاب‌ها بسیار زیاد هستند که از روابط با مشتری در فضای اینترنت گرفته تا کتاب‌های تجارت الکترونیکی را شامل می‌شوند و به راحتی در دسترس هستند.

*آینده‌ی کسب و کارهای اینترنتی در ایران را به کدام سمت خواهد رفت وچه فرصت‌هایی در آن وجود خواهد داشت؟

فرصت‌ها همیشه و در هر زمان که اراده در فضای کسب وکار ایران به وجود آید وجود دارد. بهترین فرصت امروز است، که با لغو تحریم‌های ظالمانه‌ی کشورهای توسعه یافته بتوانیم کسب وکار اینترنتی برقرار کنیم. کشورهای توسعه یافته‌ی جهان 34 سال از اقتصاد ما فاصله داشته‌اند، بهترین فرصت امروز است که با لغو تحریم‌ها بتوانیم کسب و کار اینترنتی را با این کشورهای توسعه یافته‌ی جهان برقرار کنیم و باعث شویم که تحول بزرگی در اقتصاد ایران شکل بگیرد. آن هم در صورتی که بتوانیم تجارت الکترونیکی و کسب و کار اینترنتی را در سطح گسترده‌ای توسعه دهیم. در صورتی که کسب و کار اینترنتی در کشور ما نهادینه شود، حتی اگر بار دیگر کشورهای قدرتمند جهان از نظر اقتصادی ما را تحریم کنند، می‌توانیم به راحتی آن‌ها را دور بزنیم و این فرصت خوبی برای اقتصاد ایران است.

*امتیاز ایجاد کسب و کارهای آن لاین در مقایسه با کسب و کارهای مرسوم در ایران چیست؟

امتیازات ایجاد کسب و کار اینترنتی بسیار زیاد است. بخشی از مزایای این نوع کسب وکار در مقایسه با روش سنتی عبارت است از:

حذف محدودیت جغرافیایی: کسب وکار اینترنتی فضای عملیاتی کسب را توسعه داده و از ایران می‌توان 7 میلیارد انسان روی کره‌ی زمین را مخاطب فروش کالا قرار داد. این کار در درازمدت بدون هزینه‌ی اضافی و کمتر از بهای تمام شده‌ی کالا از در فروشگاه و از در منزل مقدور است. هزینه‌ی تأمین اجاره یا خرید فروشگاه‌های گران قیمت کم می‌شود و هزینه‌ی پست اضافه می‌شود که هزینه‌ی اولی در مجموع بیشتر از دومی است.

حذف محدودیت زمانی: کسب وکار اینترنتی امکان خرید و فروش و عرضه‌ی خدمات را در 24 ساعت و 7 روز در هفته در 365 روز سال امکان پذیر کرده است. در روش‌های سنتی شما در زمان‌های محدود (ساعات اداری و ایام غیر تعطیل) می‌توانید خدمات و کالای خود را بفروشید. تفاوت ساعت و ایام تعطیل بین المللی نیز فرصت را از کسب و کار سنتی گرفته است.

کم هزینه بودن کسب و کار اینترنتی: راه اندازی و نگهداری یک کسب و کار اینترنتی بسیار کم هزینه‌تر از راه اندازی و نگهداری کسب و کار سنتی است. در روش‌های سنتی شما هزینه‌ی محل، لوازم داری، انبار، تجهیزات، پرسنل و… را دارید در حالی که در فضای کسب و کار اینترنتی با خود کار کردن فعالیت‌ها این هزینه‌ها بسیار کاهش می‌یابد. هزینه‌های تبلیغات و بازاریابی نیز در روش کسب و کار اینترنتی هم ارزان‌تر و هم مؤثرتر است.

دسترسی سریع‌تر به کالا: در بسیاری از موارد که فعالیت‌ها به طور خود کار انجام می‌شود. امکان رسیدن مشتری به خدمات و کالا سریع‌تر از روش سنتی است. اطلاع رسانی در کسب و کار الکترونیکی کیفی‌تر است و مشتری می‌تواند به راحتی مراحل و مسیر ارسال کالا را لحظه به لحظه زیر نظر داشته باشد و با سرعت و دقت بالاتری خرید و فروش انجام می‌شود.

کاهش قیمت تمام شده‌ی کالا برای مشتری و سود بیشتر برای فروشنده: کسب و کار اینترنتی با خودکار سازی فعالیت‌ها و نیز به دلیل حذف واسطه‌ها می‌تواند قیمت محصولات را کاهش دهد که سود آن بین فروشنده و خریدار و حتی تولید کننده تقسیم می شود.

سفارشی سازی کالا و رقابت پذیری: اکثر کسب و کارهای اینترنتی امکان ارائه‌ی محصولاتی کاملاً سفارشی و بر اساس سلیقه‌ی تک تک مشتریان را دارند. مثلاً شما می‌توانید کفشی برای فرزند خود سفارش دهید که عکس او را بر روی کفش قرار دهند. از طرفی کسب وکار اینترنتی فرصت رقابت در افزایش کیفیت کالا را به وجود می‌آورد. مشتری با مقایسه‌ی چند کالا بهترین را انتخاب می‌کند و این باعث رقابت در جذب مشتری و رقابت در کاهش هزینه‌ی کالامی‌شود.

منبع: مجله‌ی خلاقیت

 

انتشار توسط 8 تم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*