دوشنبه , آذر ۲۷ ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه / اخبار / اقتصادی / گذر بحران کم آبی از خط قرمز
گذر بحران کم آبی از خط قرمز
گذر بحران کم آبی از خط قرمز

گذر بحران کم آبی از خط قرمز

گذر بحران کم آبی از خط قرمز

 

خبرآنلاین: بهاره چراغی: طبق گزارشی که از سوی سازمان فضایی ناسا در زمستان سال ۱۳۹۱ در مورد پدیده گرم شدن زمین و کمبود آب منتشر شد ایران از میان ۴۵ کشور دنیا در رتبه چهارم کشورهایی قرار گرفت که در ۳۰ ساله پیش روی در معرض خشکسالی قرار می‌گیرند.  http://www.webgoftar.com/

 

در شرایطی که کشور خشک‌ترین سال‌هایش را طی چهار دهه گذشته پشت سر می‌گذارد نگاهی دوباره به اتفاقاتی که در رابطه با منابع آبی کشور رخ داده است ضروری به نظر می‌رسد. خشکسالی در ایران وارد سیزدهمین سال خود شد، هشدارهای مسئولان نیز برای پیشگیری از بحران کم آبی در کشور شدت گرفته است. بسیاری از کار‌شناسان معتقدند که با مدیریت بر منابع موجود و همچنین صرفه جویی آب توسط مردم می‌توان از این بحران عبور کرد.

تشکیل کمیته در وزارت نیرو با عنوان کمیته بحران آب با تمرکز بر روی ۹ شهر بزرگ کشور می‌تواند گویای شرایط فعلی کشور باشد. هر چند وزیر نیرو جیره بندی و قطع آب را خط قرمز وزارت خانه خود می‌داند اما به نظر می‌رسد برخی شهرهای کوچک‌تر در بحران آب سرنوشتی جز جیره بندی آب نداشته باشند تا از این طریق کلانشهر‌ها از کابوس تابستانه نجات پیدا کنند.

به گفته کار‌شناسان بحران آب در ایران در حال تبدیل شدن به موقعیتی خطرناک برای ساکنان بسیاری از شهر‌ها، به ویژه کلان شهرهایی است که جمعیت زیادی در آن‌ها متمرکز شده‌اند. تنش آبی در ۵۱۷ شهر در تابستان امسال آماری است که مسئولان وزارت نیرو برای نشان دادن بحران کم آبی در کشور ارائه می‌دهند.

این در حالی است که کلانشهر‌های تهران، همدان، مشهد، اصفهان، شیراز، اراک، یزد، قم، زاهدان و ایلام با خطر کم‌آبی شدیدی مواجه هستند.

در شرایط کنونی ۳۷ میلیون نفر از جمعیت کشور در معرض تنش آبی قرار دارند که این میزان ۵۰ درصد جمعیت کشور را شامل می‌شود و علاوه بر آن اگر پایتختنشینان تا ۲۰ درصد در مصرف آب صرفه جویی نکنند با قطعی آب و جیره بندی روبه رو خواهند شد.

میزان بارش‌ها در سال آبی ۸۷-۸۶ در کلان شهر تهران حدود ۳۳۷ میلیم‌تر بوده که در سال آبی ۹۳-۹۲ به ۲۴۶ میلیم‌تر رسیده است. آمارهای موجود نشان می‌دهد در سال آبی ۹۲-۹۱ میزان بارندگی در شهر شیراز حدود ۴۳۲ میلیم‌تر بوده که در سال آبی جدید به حدود ۲۹۹ میلیم‌تر کاهش پیدا کرده است. در مشهد نیز میزان بارش‌ها از ۲۱۲ میلیم‌تر به حدود ۱۴۲ میلیم‌تر رسیده است. در یزد به عنوان یکی از کم بارش‌ترین شهرهای ایران اوضاع بد‌تر است و میزان بارش‌ها از ۸۵ میلیم‌تر در سال آبی گذشته به نصف کاهش پیدا کرده است. در اصفهان که مردم آن سال هاست به خشک بودن زاینده رود عادت کرده‌اند نیز شرایط مشابهی حاکم بوده و حتی در شهری مانند تبریز هم که در آب و هوای مرطوب و نیمه بارانی قرار گرفته، میزان بارش‌ها از ۲۳۳ میلیم‌تر به ۱۵۵ میلیم‌تر کاهش پیدا کرده است.

این آمار‌ها حاکی از این موضوع است که تنش آبی برای ۳۷ میلیون نفر از جمعیت ایران است. جمعیت کلانی از مردم که تقاضا برای ان‌ها حرف اول را می‌زند. الگوی مصرف این تعداد از جمعیت کشور به سادگی قابل تغییر نیست و امروز گفته می‌شود در برخی از شهر‌ها مانند تهران، میزان مصرف سرانه آب به ۳۲۰ لیتر در روز می‌رسد. به طور مثال وزارت نیرو می‌گوید در خرداد و تیر سال گذشته روزانه نزدیک به سه میلیون متر مکعب آب در تهران مصرف شده است که خود رکوردی حتی در جهان در مصرف آب محسوب می‌شود و تامین این میزان آب برای کلانشهری مانند تهران کار بسیار دشواری است.

شاید یکی از بزرگ‌ترین مشکلات موجود در ایران، در اختیار گذاشتن آب ارزان قیمت باشد که مصرف کنندگان را به مصرف بالا‌تر سوق می‌دهد. ایران از لحاظ جغرافیایی در منطقه‌ای نیست که بتواند به منابع آبی پایدار دست پیدا کند اما به دلیل سیاست گذاری نادرست قیمت آب شرب بهداشتی آنقدر پایین است که در مواردی حتی برای شست و شوی خودرو از آن استفاده می‌شود. در شرایط فعلی دیگر وقت آن رسیده که موضوع آب نیز به دغدغه ساکنان برج‌ها و خانه‌های بلند مرتبه در کلانشهر‌ها اضافه شود زیرا شاید برای جبران این منبع طبیعی فردا دیر باشد.

انتشار توسط 8 تم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*