یکشنبه , بهمن ۱ ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه / كودكان و والدين / تربيت و آموزش / کودکانی که انگشت می‌مکند
کودکانی که انگشت می‌مکند

کودکانی که انگشت می‌مکند

کودکانی که انگشت می‌مکند

کودکان خردسال معمولاً به خاطر کسب آرامش و احساس راحتی، انگشت شست‌شان را می‌مکند. آنها این عادت یا شیوه‌ی رفتاری را از موقعی که در رحم مادرشان بوده‌اند تمرین کرده و وقتی به دنیا می‌آیند، آن را تمام عیار به نمایش می‌گذارند. انگشت شست کودکان خردسال وقتی به سمت دهان حرکت می‌کند که آنها یا خسته‌اند یا ترسیده‌اند یا حوصله‌شان سررفته یا مریضند و یا سعی می‌کنند خود را با چالشهای جدید زندگی مثل رفتن به مهد کودک یا پیش دبستانی وفق دهند. علاوه بر آن ممکن است از انگشت شست به عنوان وسیله‌ای برای خواباندن خودشان استفاده کنند، یعنی موقع خواب یا زمانی که نیمه‌های شب از خواب پریده‌اند، آن را می‌مکند تا دوباره به خواب بروند. به عبارت ساده‌ترانگشت شست حکم لالایی خواندن را دارد.

چه باید کرد؟

نگران نباشید. «انجمن دندانپزشکی آمریکا» می‌گوید اکثر بچه‌ها تا قبل از درآمدن دندانهای دائمی‌شان می‌توانند انگشت شست‌شان را بمکند و این عادت صدمه‌ای به ترتیب و نظم دندانها یا فک آنها نمی‌زند (دندانهای دائمی معمولاً تا قبل از شش سالگی بیرون نمی‌زنند)، ضمن آنکه انگشت مکیدن در همه‌ی بچه‌ها آسیب‌رسان نیست. طبق نظر محققان، این شدت مکیدن انگشت شست و نیروی رانش زبان است که باعث دفرمه شدن دندانها و نیاز به ارتودنسی در سنین بزرگسالی می‌شود. حال اگر کودکی با بی تفاوتی انگشت شستش را بمکد احتمال بروز مشکل دندانی‌اش خیلی کمتر از کودکی است که آن را با حالت تهاجمی و شدت بیشتری مک می‌زند. بنابراین بهتر است انگشت مکیدن کودکتان را نگاه کنید و شیوه‌ی اورا مورد بررسی قرار دهید. اگر این کار با شدت انجام می‌دهد، شاید لازم باشد این عادت را تا قبل از چهار سالگی او به نوعی متوقف یا مهار کنید.

اگر انگشت شست کودکتان بر اثر مکیدن زیاد قرمز شده یا ترک خورده، بهتر است آن را با پماد، کرم یا لوسیون چرب کنید منتها این کار را وقتی او خواب است انجام دهید. اگر هنگام بیداری به انگشتش کرم بزنید محتویات آن دقیقه‌ای بعد داخل دهانش خواهد بود!

واکنش نشان ندهید. اعتراض کردن، غر زدن یا تنبیه کردن کودکتان فایده‌ای ندارد، چون او دراکثر مواقع اصلاً متوجه مکیدن انگشت شستش نمی‌شود و در عالم خودش است، ضمن آنکه اگر بخواهید با تحت فشار قرار دادن او مانع انگشت مکیدنش شوید او دفعه‌ی بعد با شدت بیشتری این کار را انجام خواهد داد . بنابراین بهتر است صبر کنید. آن

انتشار توسط 8 تم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*