شنبه , آذر ۲۵ ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه / سلامت / طب سنتی / کسالت و نقاهت‌های بهاره
کسالت و نقاهت‌های بهاره
وب گفتار

کسالت و نقاهت‌های بهاره

کسالت و نقاهت‌های بهاره

در اوایل فصل بهار، روزها اغلب گرم و شب‌ها کاملا خنک تا سرد می‌شوند. این تغییرات دما در شب و روز همواره برای افراد غیر محتاط عارضه سرماخوردگی و به اصطلاح دو هوایی شدن در بر دارد. آنها که مقاومت کم‌تری دارند، بیش‌تر در معرض سرماخوردگی‌ها هستند. افرادی که در خوردنفراورده‌های لبنی افراط می‌کنند اغلب گریپ شده و به گلودرد مبیلا می‌گردند. اختلاف درجه دما، با پنجره باز در شب خوابیدن، به مدت طولانی در هوای آزاد و خنک ماندن، عدم پوشش مناسب شب و روز فصل، افراط در سیگار کشی، نوشیدنی‌های کاملا سرد و گرم، استرس، غم‌وغصه همه و همه باعث گرفتگی تارهای صوتی گردیده، لذا در مدت کوتاهی فرد گلو درد گرفته با التهاب سینوزیت‌ها، تنگی نفس، آسم موقت و غیره و غیره در عذاب است.

همه چیز در شب آهنگی آرام دارد و در مهتاب دل آرام‌تر است. الا درد، درد اندام ها، درد بیماری‌ها که در شب محسوس‌تر و رنج‌آورتر است. زیرا گردش خون کند و بطئی می‌گردد و ذهنیت ما متوجه بیماری می گردد. آنژین گرفتگی تارهای صوتی عارضه‌ای متداول در فصل بهار است. به هنگام مبتلا شدن باید به طور مطلق دو تا سه روز از حرف زدن خودداری کرد. حتی پچ پچ کردن بیش از حرف زدن روی تارهای صوتی فشار وارد می‌کند. از کشیدن سیگار، تنفس در هوای دودآلود و بوهای تند و تیز خودداری کنید. مایعات کاملا سرد و یا گرم و داغ ننوشید. بلکه صرفاً به صورت ولرم مصرف نمایید.

جهت معالجه می‌توان از دستورالعمل‌های طب سنتی پیروی کرد:

1-ماست آب گرفته بدون نمک در پارچه نخی مالیده روی گلوی خود قرار دهید و با شال پشمی کاملا گرم نگه دارید. در طول شب با این حال خوابیده و صبح روز بعد کاملا شفا یافته اید.

2-چند عدد پیاز را گرم کرده و قطعه قطعه کنید در پارچه نخی روی گلو و گردن قرار داده با پارچه‌ی گرم نگه دارید تا پیاز سرد شود، در این شرایط گرفتگی تار صوتی، حتی گلو درد از بین می رود. کسانی که سردرد شدید دارند می‌توانند از این روش استفاده کرده و پیاز رنده‌شده را در پشت سر قرار داده و تا صبح بخوابید. سردرد برطرف می‌گردد.

3-5عدد سیب‌زمینی متوسط را آب‌پز کرده، داغ له کنید در پارچه‌نخی روی گلو و گردن قرار دهید با شال‌پشمی روی آن بسته و گرم نگهدارید تا سیب‌زمینی سرد شود. در این موقع درد گلو، گرفتگی تارصوتی و حتی التهاب سینوس‌ها برطرف می‌گردند.

4-شما می‌توانید با غرغره کردن آب نمک، چای مریم گلی، ریشه ختمی، چند قطره آب سیر تازه در آبجوشیده، ولرم، آب‌انار شیرین بر گرفتگی تارصوتی، سرفه، گلو درد، غلبه کنید. غرغره با آب‌دریا و چکاندن آب‌دریا در بینی برای التهاب سینوس‌ها، گرفتگی بینی و بوی بد دهان بسیار مؤثر است.

5-3عدد سیب‌درختی را در فر چراغ گاز پخته با کمی عسل گرم و کم کم بخورید. این ترکیب باعث تحریک و تشدید آنزیم‌ها شده و تار صوتی بهبود یافته و ضمناً خلط‌آور است و یبوست را برطرف می‌کند.

نکته

 از نوشیدن شیرداغ با عسل پرهیز کنید. زیرا شیر روی التهابات مخاط ماسیده و مانع بهبود بیماری می‌گردد. همچنین از غرغره کردن با چای گل بابونه خودداری کنید. زیرا شدیدا موجب خشک شدن مخاط‌ دهان و گلو می‌گردد. متاًسفانه این دو دستورالعمل در اکثر کتاب‌ها توصیه گردیده، ولی امروزه مورد تایید خبرگان نمی باشد.

منبع: کتاب گیاهان دارویی- دکتر ابوالقاسم متین

انتشار توسط 8 تم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*