یکشنبه , بهمن ۱ ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه / کار و کسب / کارآفرینی / چگونه با نوآوری و ایده‌های‌مان پولساز شویم؟
چگونه با نوآوری و ایده‌های‌مان پولساز شویم؟

چگونه با نوآوری و ایده‌های‌مان پولساز شویم؟

چگونه با نوآوری و ایده‌های‌مان پولساز شویم؟

افراد ودر راستای آن شرکت‌های زیادی هستند که دست به اختراع و نوآوری برتری می‌زنند اما به دلایلی نه تنها از آن سود نمی‌کنند بلکه ایده‌ی آنان راهگشای افراد دیگر می‌شود و آن‌ها هستند که ناخواسته در مسیری درست قرار می‌گیرند و با رعایت استراتژی‌هایی و پیمودن درست مسیر به عنوان پیشتاز آن ایده شناخته می‌شوند. اما نکته‌ی کار کجاست؟ این‌که فردی اختراع کند اما نتواند ازآن بهره برداری کند و به پول برسد جز دلسردی و ناکامی نتیجه‌ی دیگری دارد؟ و از آن بدتر این که فرد این اختراع و نوآوری را بعدها در جای دیگری می‌بیند و متوجه می‌شود که جرقه‌ی این نوآوری را خود او زده است؛ اما فردی با درایت‌تر از آن بهره برداری کرده است و حالا این نوآوری مخصوص شخص دوم است. بعضی‌ها ایده‌هایشان را فقط بیان می‌کنند یا حتی اگر عملی کنند باز هم سودی عایدشان نمی‌شود اما افرادی دیگر هستند که می‌اندیشند چگونه از همان ایده‌ی آن‌ها می‌توانند به پول برسند ودر حقیقت فرد اول دانه را می‌کارد و فرد دوم آن را بهره برداری می‌کند. عده‌ای هم هستند که ایده‌های‌شان را عملی می‌کنند و از آن بهره برداری می‌کنند اما در زمانی کوتاه می‌بینند که در راستای ایده‌ی آنان ایده‌ای برتر و کامل‌تر شکل گرفته و دیگر جذابیت ایده‌ی آنان از بین رفته است که این هم دلسردی را برای فرد نوآور به همراه دارد.

چرا شرکت آرسی کولا نوشابه‌های رژیمی را اختراع می‌کند اما این پپسی کولا و کوکا کولا هستند که از آن بهره وری می‌کنند؟

چرا شرکت اینتل همیشه محصول جدیدی برای ارائه به بازار دارد و این چنین سودآور است؟

چرا مایکروسافت بااین که هیچ نقشی در تولید بعضی محصولاتش ندارد ولی همیشه سودآوری برتر با اوست؟

در این مقاله قصد داریم متدی را برای شما معرفی کنیم که به ما می‌گوید با توجه بر دو عامل قابلیت تقلید و دارایی‌های مکمل می‌توان از اختراع و نوآوری پول به دست آورد. این متد اولین بار توسط پرو فسور دیوید تیس ارائه شد.

قابلیت تقلید به این معناست که از اختراع و نوآوری نتوان کپی برداری کرد یا بهتر از آن را عرضه کرد و به نوعی آن را تکمیل کرد.

دارایی‌های مکمل نیز شامل همه‌ی دارایی‌ها است که برای آن که اختراع و نوآوری سودآور باشد باید به کار گرفته شود، این دارایی‌ها شامل نام تجاری شرکت، شهرت، فضاهای فروش، امکانات ساخت و تولید، کانال‌های توزیع، روابط با مشتریان و تأمین کنندگان، فناوری‌های مورد استفاده و… است.

این دو فاکتور، چهار حالت را برای کسب و کار به وجود می‌آورد که در شکل چارچوب این متد را می‌بینیم.

1)پولسازی دشوار (استراتژی شتافتن)……………………..(زیاد/ تقلید پذیری/ کم)

2)پولسازی دارنده‌ی دارایی‌های مکمل (استراتژی همکاری یا شتافتن)…………………(زیاد/ تقلید پذیری/ کم)

3)پولسازی نسبی مخترع و دارنده‌ی منابع مکمل(هر کس که قدرت مانور بیشتری دارد) (استراتژی مانع تراشی یا همکاری)……………………………..(زیاد/ تقلید پذیری/ کم)

4)پولسازی مخترع(استراتژی مانع تراشی)………………………………(زیاد/ تقلید پذیری/ کم)

                             دسترسی سخت                  دارایی‌های مکمل در دسترس

همان طور که می‌بینید هر خانه‌ی این متد یک وضعیت را نشان می‌دهد و هر کدام از این خانه‌ها راهبردی را نشان می‌دهد که با پیاده سازی آن راهبرد می‌توان به سودآوری امیدوار بود.

فردی که خواهان درآمدزایی از طریق نوآوری است باید ابتدا وضعیت خود را در این مدل مشخص کند تا بداند که به فرض اگر در خانه‌ی یک است پول سازی دشوار است و او باید در این وضعیت چه راهبردی را به اجرا درآورد.

چهار حالت این متد را تعریف می‌کنیم و راهبرد هر کدام از این خانه‌ها را بیان می‌کنیم.

خانه‌ی یک: در این حالت اختراع به راحتی تقلید می‌شود و دارایی‌های مکمل هم به راحتی در دسترس هستند پس مسلماً شانس کمی برای پولسازی وجود دارد. زیرا رقبا به سرعت و در عین حال به راحتی می‌توانند همان نوآوری را به مشتریان خود ارائه کنند و بدین شکل دیگر اختراع تنها برای صاحب آن سودآور نخواهد بود.

استراتژی این حالت: اگر شرکت شما در وضعیت یک قرار دارد باید راهبرد شتافتن را پیش بگیرید.این راهبرد بر اساس این ایده است که با تکیه بر علم و تکنولوژی روز می توان همیشه نوآور بود. یعنی به محض این که رقبا نوآوری مارا به کار گرفتند شرکت ما نوآوری جدیدتری را ارائه می‌کند و به این شکل همیشه نوآور است و می‌تواند ارزش بهتر و به روزتری را به مشتریان ارائه کند و از این راه پولسازی داشته باشد.

خانه‌ی دوم: دراین حالت دارایی‌های مکمل به آسانی در دسترس همه نیست اما در مقابل اختراع به راحتی قابل تقلید است پس دارنده‌ی دارایی‌های مکمل می‌تواند از اختراع سودآوری داشته باشد. اکثر شرکت‌ها در این حالت قرار می‌

انتشار توسط 8 تم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*