پنج شنبه , دی ۲۸ ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه / کار و کسب / کارآفرینی / چه کسی می‌خواهد بیشتر پول دربیاورد؟ بگو چه کسی نمی‌خواهد!
چه کسی می‌خواهد بیشتر پول دربیاورد؟ بگو چه کسی نمی‌خواهد!

چه کسی می‌خواهد بیشتر پول دربیاورد؟ بگو چه کسی نمی‌خواهد!

چه کسی می‌خواهد بیشتر پول دربیاورد؟

بگو چه کسی نمی‌خواهد!

همه‌ی ما جمله‌ی «پول همه‌چیز نیست» را بسیار شنیده‌ایم. بااینکه این عبارت تا حدودی درست است اما چه بخواهید چه نخواهید این سه‌حرفی دوست‌داشتنی قسمت بزرگی از زندگی همه‌ی ماست. مطمئنم که شما هم این را قبول دارید.

احتمالاً خیلی‌ها تمام‌وقت به آن فکر می‌کنند اما پای صحبت‌هایشان که بنشینید خواهید دید که هنوز آن‌طور که باید درکش نکرده‌اند.

اگر از شما بپرسم دقیقاً تعریفتان از پول چیست چه می‌گویید؟ احتمالاً می‌گویید: «می‌توان با پرداختش چیزی خرید.» پاسخ قانع‌کننده‌ای است. اما ازنظر فنی پول ارزش کالا و خدماتی را که بین مردم ردوبدل می‌شود، اندازه‌گیری می‌کند. درواقع کلمه‌ی کلیدی در این تعریف ارزش است.

ارزش چیزی است که میزان پول درآوردنتان را تعیین می‌کند. با توجه به نوع بازار موردنظر مستقیماً به نسبت ارزش آنچه ارائه می‌کنید به شما پول پرداخت می‌کنند. صادقانه می‌گویم مردم فقیر و ورشکسته‌ی بسیاری بیرون ازاینجا وجود دارند علت تمام شکست‌هایشان این است که کالا و خدماتی که ارائه می‌کردند ازنظر بازار ارزش لازم را نداشت. و اما کلمه‌ی کلیدی دوم در همین جمله نهفته است؛ ارائه.

ایده‌ها و نوآوری‌های جالب بسیاری در اذهان مردم خلاق درجاهای مختلف دنیا وجود دارد. اما علت اینکه چرا همه‌شان مثل بمب صدا نکردند و به گوش ما نرسیدند ساده است: اگر ارزش کافی ارائه نکنید پول زیادی هم نخواهید گرفت. پیش‌ازاین که وارد مباحث علمی پول درآوردن شویم باید تعاریف ساده، ابتدایی و بنیادین را در ذهنمان طبقه‌بندی کنیم.

این چهار عامل درآمدزایی میزان پول درآوردنتان را تعیین می‌کنند:

تقاضا: محصولات پرفروش و جنجالی عرضه کنید که مشتریان بیشتری دارند.

منبع: برای افزایش ارزش تجارتتان باید چیزی برای مشتریان فراهم کنید که دیگران نمی‌کنند یا دست‌کم تعداد کمی مشابهش وجود دارد. این خلاقیت را می‌توانید در انتخاب نوع محصول یا حتی عرضه‌اش استفاده کنید.

کیفیت: این بخش مربوط به این است که محصولاتتان چقدر خوب هستند و فراموش نکنید که حرفه‌ای بودن خود شما در ارائه‌ی محصول هم به همان اندازه مهم است. یک رابطه‌ی ساده است: هر چه کیفیت بالاتر باشد ارزش و قیمت محصول هم بالاتر می‌رود.

کمیت: چه مقدار از محصول یا خدماتتان را به مشتری ارائه می‌کنید.

در بین این چهار عامل اکثراً با این مورد آخر بیشترین مسئله رادارند. ممکن است کالا و خدماتتان عالی باشند، روانه‌ی بازار هم بشوند، اما اگر به میزان کافی از آن‌ها وجود نداشته باشد پس به چه دردی می‌خورند؟

باید مقدارش آن‌قدری باشد که توانایی تولید ثروت را داشته باشد. اگر پول می‌خواهید باید محصولات ارزشمند به مشتریان ارائه کنید. اما اگر می‌خواهید پولدار شوید باید محصول ارزشمندتان را به مشتری‌های زیادی ارائه کنید!

اما یک موضوع مهم: صرف‌نظر از اینکه در چه نوع تجارتی مشغول هستید هدفتان این است محصولتان را (البته بهتر است بگویم محصولاتتان را) بفروشید. غیرازاین است؟ یقیناً خیر. وقتی یک نوع محصول ارائه می‌کنید توانایی‌تان برای فروش در شمار بالا بیشتر می‌شود. وقتی با یک محصول سروکار دارید در تولید و عرضه‌ی آن محدودیتی وجود ندارد و این یعنی حساب بانکی پر از پول.

این دقیقاً همان‌جایی است که کارآفرینان و تاجران احتمالی، خیال‌پردازان و در کل تمام کسانی که ایده‌های بزرگ دارند به چالش کشیده می‌شوند. بلند شوید! قدم‌های اجرایی و منطقی بردارید و لااقل کشف کنید که اصلاً آنچه در مغزتان است پتانسیل ماندگاری در بازار را دارد یا خیر. تحقیق خشک‌وخالی که به‌جایی نمی‌رسد.

سعی کنید به پاسخی منطقی برای این پرسش‌ها برسید: چه تقاضاهایی برای محصول شما در بازار وجود دارد؟ آیا با ارائه‌ی این محصول وارد یک بازار رقابتی می‌شوید؟ چه بررسی‌هایی لازم است تا مطمئن شوید محصولی که ارائه می‌کنید کامل است.؟

تقاضا، منبع، کیفیت و کمیت چهارستون ارزش هستند. ارائه‌ی انبوه ارزش به بازار موردنظر یعنی قرار گرفتن در مسیر درست تولید ثروت.

منبع: مجله‌ی خلاقیت

انتشار توسط 8 تم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*