چهارشنبه , دی ۲۷ ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه / سلامت / پزشکی / چند نکته‌ی ساده برای خوابی راحت و آسوده
چند نکته‌ی ساده برای خوابی راحت و آسوده

چند نکته‌ی ساده برای خوابی راحت و آسوده

شاید ندانید سبک زندگی شما بر چگونگی خواب‌تان تأثیر دارد. محققان می‌گویند کیفیت خواب در طول شب، وابسته به فعالیت‌های شما در روز است. فرقی نمی‌کند اهل دیر خوابیدن و دیر بلند شدن باشید یازود بخوابید و سحر خیز باشید. در رابطه با تأثیر زندگی روزانه بر خواب شبانه عقاید درست و غلطی وجود دارند که به 7 مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

ویتامین C موجب می‌شود خوب نخوابید

این باور نادرست است. سختی هضم آب پرتقال در شب و بروز ناراحتی‌های گوارشی است که باعث بی خوابی می‌شود و ویتامین C نقشی در خوابیدن یا نخوابیدن بازی نمی‌کند.

برخی غذاها خواب آورند

این باور اشتباه است. هیچ غذایی وجود ندارد که به شما کمک کند راحت بخوابید. آنچه در خوب خوابیدن به شما کمک می‌کند، انتخاب یک رژیم صحیح غذایی و هضم خوب است. شب‌ها هضم پروتئین و چربی سخت‌تر است چون بدن فعالیت زیادی ندارد. غذا نخوردن در شب هم درست نیست چون گرسنگی سبب بیدار شدن شما در طول شب می‌شود.

حرف زدن زیاد با تلفن مانع از خوابیدن می‌شود

درست است. تحقیقات نشان می‌دهد سه ساعت حرف زدن با تلفن همراه در طول روز می‌تواند خواب را مختل کند و مانع از برنامه ریزی صحیح فرد برای فردا شود.

قبل از خوابیدن نباید از رایانه استفاده کرد

درست است. صفحه‌ی مانیتور، نور زیادی تولید می‌کند که روی خواب شما تأثیرمی گذارد. هم چنین اینترنت وسیله‌ی جست و جوی بسیار جذابی است که استفاده از آن در آخر شب سبب می‌شود فرد گذر ساعت را متوجه شود و دیر بخوابد.

ورزش کمک می‌کند راحت‌تر خوابمان ببرد

فعالیت فیزیکی برای خوابیدن خوب است اما نه پیاده روی یا ژیمناستیک در آب که ماهیچه‌ها را تقویت می‌کنند. این نوع فعالیت‌ها سبب افزایش دمای بدن می‌شوند و فرد را هوشیار می‌کنند، در حالی که کاهش دمای بدن نیازضروری برای خوابیدن است. پس اگر ورزشکار هستید و مشکل خواب دارید، بهتر است از انجام ورزش‌های شدیدی مثل تنیس و دو خودداری کنید.

قهوه همیشه خواب آلودگی را از بین می برد

اشتباه است. قهوه می‌تواند مانع از خوابیدن شود اما نه در تمام افراد. این موضوع در رابطه با چای و نوشیدنی‌های حاوی کافیین هم صادق است.

نور روی خواب هیچ تأثیری ندارد

اشتباه است. متخصصان پیشنهاد می‌کنند صبح پنجره‌ها را باز کنید و اجازه بدهید قبل از بلند شدن از رختخواب یک ساعت نور طبیعی درون اتاق بتابد. سلول‌های چشمی این نور را جذب می‌کنند و به مغز پیام بیدار باش می‌فرستند. این پیام ریتم شب و روز و خواب و بیداری را در بدن تنظیم می کند.

منبع: مجله‌ی 7 روز زندگی

 

انتشار توسط 8 تم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*