سه شنبه , اسفند ۱ ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه / سلامت / پزشکی / چرا مسمومیت با الکل خطرناک‌ترین مسمومیت‌هاست؟
چرا مسمومیت با الکل خطرناک‌ترین مسمومیت‌هاست؟

چرا مسمومیت با الکل خطرناک‌ترین مسمومیت‌هاست؟

چرا مسمومیت با الکل خطرناک‌ترین مسمومیت‌هاست؟

تمامی الکل‌ها جز جز الکل درمانی یا سفید (اتانول) مسمومیت‌زا هستند؛ این مسمومیت‌ها با مصرف الکل‌هایی اتفاق می‌افتد که بر اثر تولیدهای غیر استاندارد به وجود می‌آیند.

 

راه‌هایی برای تشخیص

تمام الکل‌ها، از جمله متانول پس از مصرف سریعاً از طریق دستگاه گوارش جذب می‌شوند به طوری که متوسط نیمه عمر جذب آن ۵ دقیقه بوده و در عرض ۳۰ تا ۶۰ دقیقه سطح خونی آن به حداکثر می‌رسد. علائم مسمومیت خالص با متانول معمولاً در عرض ۳۰ دقیقه تا ۴ ساعت ایجاد می‌شود که به صورت گیجی، خواب آلودگی، تهوع، استفراغ، درد شکمی، سر درد و تضعیف دستگاه اعصاب مرکزی است. معمولاً بیماران در این مرحله به پزشک مراجعه نمی‌کنند. پس از آن یک دوره‌ی نهفته وجود دارد که تقریباً ۶ تا ۲۴ ساعت، بسته به دوز متانول بلعیده شده، به طول می‌انجامد و متعاقب آن اسیدوزمتابولیک جبران نشده، ایجاد می‌شود که باعث اختلال بیشتر کارکرد بینایی می‌شود و می‌تواند در دامنه‌ای از تاری دید و تغییرات میدان بینایی، فتوفوبی، اشکال در تطابق نور، دوربینی تا کوری کامل و به طور ناشایع نیستاگموس متغیر باشد. وجود تاری دید با وضعیت هوشیاری دست نخورده قویاً مطرح کننده تشخیص مسمومیت با متانول است. مصرف همزمان اتانول با متانول به طور معمول شروع علائم را بیش از ۲۴ ساعت و گاه تا ۷۲ ساعت به تأخیر می‌اندازد.

 

تفاوت علائم

یکی از اصول مهم در مدیریت و درمان مسمومیت با الکل‌های سمی و در رأس آن‌ها متانول، تشخیص سریع و صحیح است. از آنجایی که انجام آزمایش اورژانس تعیین سطوح سرمی الکل در بیشتر نقاط کشور امکان‌پذیر نیست وجود وجوه افتراق بالینی مسمومیت متانول از اتانول از اهمیت خاصی برخوردار است.

۱-حال عمومی بیمار

جذب اتانول (الکل موجود در مشروبات الکلی) بسیار سریع صورت گرفته و اوج علائم آن در یکی، دو ساعت اول به شکل مستی، برافروختگی،پر حرفی، علائم گوارشی و … است. در صورت بلع مقادیر زیاد ممکن است با کاهش سطح هوشیاری و ایست تنفسی همراه باشد. آنچه اهمیت دارد این است که با گذشت زمان وضعیت بیمار رو به بهبود می‌رود. این وضعیت در الکل‌های سمی و به خصوص متانول دیده نمی‌شود. بیمار معمولاً دیر (به طور شایع بعد از ۲۴ ساعت) مراجعه کرده و وضعیت بالینی بیمار هر ساعت بدتر می‌شود.

۲- علائم عمومی

فرد دچار مسمومیت با الکل اتیلیک دچار علائم مستی، برافروختگی، پر حرفی، گر گرفتگی و احساس گرما و نیز پرخاشگری و بی‌ادبی است. در صورتی که افراد دچار مسمومیت با الکل‌های سمی علائم مستی بارزی را از خود نشان نداده و به علت شوک همراه دست و پای سرد و گاه لرز دارند.

۳- تظاهرات چشمی

بیماران دچار مسمومیت با الکل اتیلیک معمولاً شکایتی از مشکلات بینایی نمی‌کنند، در صورتی که در مسمومیت با الکل متیلیک مردمک‌ها با پاسخ کند به نور یا بدون پاسخ هستند.

۴- بوی الکل

معمولاً در زمان مراجعه از دهان بیماران دچار مسمومیت با الکل اتیلیک بوی الکل استشمام می‌شود. این وضعیت در مواجهه با بیماران دچار مسمومیت با الکل‌های سمی کمتر وجود دارد. تشنج از علائم شدت مسمومیت در الکل‌های سمی است.

۵- قند خون

معمولاً در مسمومیت با اتانول هیپوگلیسمی (افت قند خون) و در مسمومیت با متانول هیپرگلیسمی (افزایش قند خون) وجود دارد. همچنین هایپر کالمی (افزایش پتاسیوم خون) در مسمومیت با متانول دیده می‌شود در صورتی که ممکن است به علت استفراغ زیاد هیپوکالمی (افت پتاسیم خون) از علائم مسمومیت با متانول باشد.

منبع: سیب سبز

انتشار توسط 8 تم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*