پنج شنبه , دی ۲۸ ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه / سلامت / پزشکی / چرا باید فشار خون را جدی بگیرید ؟
چرا باید فشار خون را جدی بگیرید ؟

چرا باید فشار خون را جدی بگیرید ؟

سازمان جهانی بهداشت سال ۲۰۱۴ را سال مقابله با این بیماری خاموش اعلام کرده بود

چرا باید فشار خون را جدی بگیرید ؟

هرسال ۷ آوریل همزمان با سال روز تأسیس سازمان جهانی بهداشت، بر اساس اولویت‌هایی که سلامت مردم را در معرض خطر قرار می‌دهد، شعاری انتخاب می‌شود. همزمان در کشور ما هم یک هفته به عنوان «هفته سلامت» برگزار می‌شود. شعار سال ۲۰۱۴ سازمان جهانی بهداشت کاهش خطر افزایش فشار خون بوده است. این سازمان هشدار داده، برنامه‌های پیشگیرانه برای کاهش فشار خون بالا در همه کشورها باید مورد توجه جدی قرار بگیرد.

۱/۵ میلیارد نفر

با توجه به تغییرات سبک زندگی در تمام دنیا، میزان شیوع بیماری‌های بی‌صدا و خاموشی مانند فشار خون رو به افزایش است. به طوری که یک میلیارد و ۵۰۰ هزار نفر در دنیا بیماری فشار خون دارند. بیماری فشار خون به عنوان یک قاتل خاموش شناخته شده است و مردم نیز اطلاع کافی از روند آن ندارند.

۷ میلیون نفر

بررسی‌ها نشان می‌دهد ۱۲ درصد از مرگ و میرها بر اثر فشار خون رخ می‌دهد. این درصد رقمی حدود ۷ میلیون نفر را در سطح جهان شامل می‌شود.

 

۱۸ درصد

محققان معتقدند، مصرف روزانه نوشیدنی‌های گازدار حتی اگر بدون قند هم باشند، خطر ابتلا به فشار خون را به میزان ۱۸ درصد افزایش می‌دهد. میزان بالای کارامل موجود در برخی از این نوشیدنی‌ها می‌تواند باعث التهاب رگ‌های خونی شود و همین امر هم احتمال بالا رفتن فشار خون را افزایش می‌دهد.

۴۹ درصد

۴۹ درصد مرگ و میر در استان بوشهر به دلیل بیماری‌های قلبی – عروقی است که ارتباط مستقیم با فشار خون دارد. به همین دلیل امسال همزمان با هفته سلامت در تمامی مراکز بهداشتی و درمانی این استان به صورت رایگان فشار خون این افراد کنترل شد.

۱۷/۵ درصد

بررسی‌های صورت گرفته در نظام مراقبت ایران در سال ۹۰ نیز حاکی از آن است که ۱۷/۵ درصد ایرانی‌های ۱۵ تا ۶۴ ساله فشار خون بالا دارند. همچنین بررسی بار بیماری‌ها و آسیب‌ها در کشور در سال ۸۲ نشان داد که از میان ۲۷ عامل خطر، حدود ۱۵ درصد بار بیماری‌ها ناشی از فشار خون بوده است.

۲۰ نفر

از هر ۱۰۰ ایرانی بزرگسال، ۲۰ نفر فشار خون دارند، این در حالی است که تنها ۱۰ نفر از این ۲۰ نفر می‌دانند که فشار خونی هستند. از طرف دیگر، تنها ۵ نفر از این ۱۰ نفر درمان می‌شوند و ۷۵ درصد از فشار خونی‌ها بدون درمان می‌مانند؛ موضوعی که تنها مختص به ایران نیست و جهانی است.

کاهش ۱۰ درصدی

با کاهش میزان دریافت چربی‌ها و نمک و نیز جایگزینی و بهبود کیفی مواد غذایی در مصرف روزانه، فشار خون تا حد زیادی کاهش می‌یابد. اگر چربی ناشی از زیاده روی در مصرف خوراکی‌ها باشد، با کاهش ۱۰ درصدی وزن، فشار خون پایین می‌آید و چربی‌های خون به حد طبیعی می‌رسد.

۴۰ درصد

بر اساس اعلام سازمان جهانی بهداشت ۴۰ درصد از مردم ایران در معرض ابتلا به فشار خون بالا هستند. همچنین فشار خون بالا شایع‌ترین علت سکته مغزی در ایران و سومین عامل مرگ و میر پس از سرطان و بیماری‌های قلبی است که با افزایش سن از ۵۰ سالگی احتمال بروز آن نیز زیاد می‌شود.

۹۳ درصد

فشار خون بالا موجب صدمات زیان باری به چشم می‌شود. یکی از صدمات فشار خون آن است که با تنگ کردن عروق، موجب رسوب چربی و مواد زائد در جداره‌های عروق شده و برخی اوقات این تنگی موجب انسداد عروق و کاهش و از بین رفتن دید را در پی دارد. انسداد عروق ته چشم حدود ۹۳ درصد در افرادی اتفاق می‌افتد که از فشار خون بالا رنج می‌برند.

۲۰ سالگی

به منظور کاستن از ابتلا به فشار خون بالا بهترین کار این است که افراد از ۲۰ سالگی فشار خون خود را به صورت دوره‌ای اندازه‌گیری و کنترل کنند.

منبع: سیب سبز

انتشار توسط 8 تم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*