یکشنبه , بهمن ۱ ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه / سلامت / پزشکی / نکاتی درباره لنز چشمی
نکاتی درباره لنز چشمی
لنز چشمی

نکاتی درباره لنز چشمی

لنزهای خود را بنابر توصیه چشم پزشکان هر چند وقت یک بار عوض کنید. چنانچه لنز یکبار مصرف خریده‌اید، از آن فقط برای یک بار استفاده کنید و از به کار بردن مجدد آن خودداری کنید. لنز را پس از مصرف دور بیندازید حتی اگر به نظر شما لنزها تازه و دوباره قابل مصرف هستند. چنانچه لنزهای چشمی را طبق دستورالعمل تولید کننده مصرف کنید، احتمال بروز عفونت و آسیب به چشم وجود نخواهد داشت. قبل از گذاشتن یا برداشتن لنزها، دست‌های خود را خوب بشویید. هیچ‌گاه با دستان آلوده یا چرب لنزها را لمس نکنید. اطمینان حاصل کنید دستهایتان تمیز و خشک است. در غیر این‌صورت لنزها به دست‌ها می‌چسبند.

نحوه گذاشتن لنزها در چشم:

همیشه از یک چشم‌تان شروع کنید. به این ترتیب لنز چشم چپ و راست‌تان را با یکدیگر اشتباه نمی‌کنید. از انگشت اشاره‌تان برای درآوردن لنز از داخل چشم، بسته بندی یا محفظه‌اش استفاده کنید و آن‌را در کف دست خود قرار دهید. لنز را با محلول مناسب بشویید و در انتخاب نوع محلول ترجیحاً با چشم‌پزشک خود مشورت کنید. سپس لنز را نوک انگشت وسط همان دست قرار دهید و با انگشت اشاره پلک پایین را بکشید و لنز را مستقیماً در چشم‌تان قرار دهید و به آرامی پلک خود را رها کنید و چند بار پلک بزنید.        http://www.webgoftar.com/

لنزهای تماسی و ورزش:

در انجام بیشتر ورزش‌ها و فعالیت‌هایتان می‌توانید از لنز استفاده کنید. لنزها به ندرت جابجا یا از چشم خارج می‌شوند. علاوه بر این، بر خلاف عینک، بخار روی لنز نمی‌نشیند و شما دید مطلوبی را حتی در هوای مرطوب خواهید داشت.

اگر در هنگام شنا می‌خواهید لنز در چشم داشته باشید، حتماً باید از عینک شنا استفاده کنید، زیرا امکان بروز حساسیت چشمی از طریق آب استخر وجود دارد و اگر لنزها خیس شوند، به سختی می‌توان آنها را از چشم خارج کرد. چنانچه در هنگام شنا فراموش کرده‌اید لنزها را از چشم بیرون آورید، از قطره اشک مصنوعی یا محلول برای خارج کردن لنزها استفاده کنید.

شست‌وشو و نگهداری از لنز:

راه‌های مختلفی برای شستن لنزها وجود دارد. یک راه حل چند منظوره برای شما امکان تمییز کردن، شستشو، ضدعفونی و نگهداری از لنزهای‌تان را فراهم می‌آورد. برخی تولید کنندگان، محصولات و محلول‌های جداگانه و خاصی را برای شستشو و تمیز کردن لنزهای‌شان عرضه می‌کنند. محلول‌هایی وجود دارند که در دستورالعمل آنها توصیه شده لنزها را بدون تماس دستی فقط با این محلول‌ها آبکشی و شستشو شوند. در حالی‌که تحقیقات نشان داده، بهتر است از دست در هنگام شستشوی لنزها با محلول استفاده کرد. محلول هیدروژن پراکسید محلولی است که از آن برای پاک کردن، ضدعفونی، شستشو و نگهداری لنز استفاده می‌شود. با این محصول ابتدا لنز را در سبد خاصی قرار داده و آن را می‌شویند. سپس لنز را در ظرف مخصوص قرار داده و آن را از این محلول پر می‌کنند تا تمیز شود. محلول هیدروژن پراکسید حتماً باید خنثی کننده داشته باشد که یا در خود محلول وجود دارد یا به طور جداگانه به صورت قرص خنثی کننده استفاده می‌شود تا هیدروژن پراکسید تبدیل به آب شود و حساسیت ایجاد نکند. پس از درآوردن لنز از محلول هیدروژن پراکسید، لنزتان را با محلول دیگری بشویید و داخل چشم بگذارید.

لنز خود را با آب نشویید:

شاید زمانیکه محلول لنزتان تمام می‌شود فکر کنید می‌توانید از آب معمولی به جای محلول استفاده کرده و لنز خود را بشویید ولی به یاد داشته باشید هرگز لنز خود را با آب شستشو ندهید. آب گاهی حاوی میکروب‌هایی است که می‌تواند آسیب جدی به چشم شما وارد کند. لنزها را حتی هنگام حمام کردن درآورید. هرگز برای مرطوب کردن لنز، از آب دهان استفاده نکنید.

استفاده از عینک گاهی لازم است:

شما باید حتی پس از تهیه و استفاده از لنز طبی، همواره یک عینک مطابق با نمره چشم خود داشته باشید. گاهی نیاز به استفاده از عینک طبی خواهید داشت. در مواقعی که چشمتان احتیاج به استراحت دارد یا نمی‌توانید به دلایلی لنز در چشمتان داشته باشید، باید از عینک استفاده کنید. شما همچنین به یک عینک آفتابی مناسب برای محافظت چشمتان در برابر آسیب نور خورشید نیاز دارید. یک عینک آفتابی مناسب باید بتواند تا 99% جلوی نور ماورای بنفش را بگیرد.

نوجوانان و لنزهای چشمی:

نوجوانان می‌توانند از لنزهای چشمی به شرط یادگیری نحوه استفاده و مراقبت از آن، استفاده کنند. لنزهای یک بار مصرف که فقط در طول یک روز می‌توان از آنها استفاده کرد، برای نوجوانان بهتر است زیرا این لنزها نیاز به مراقبت و نگهداری ندارند. هرگز از لنز دوستان خود استفاده نکنید. تنها یک چشم پزشک می‌تواند لنز مناسب چشم‌تان را تجویز کند.

انتشار توسط 8 تم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*