یکشنبه , بهمن ۱ ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه / اخبار / سیاسی / نظر مردم راجع به دولت روحانی / نظرسنجی
نظر مردم راجع به دولت روحانی / نظرسنجی
نتایج نظرسنجی

نظر مردم راجع به دولت روحانی / نظرسنجی

نتایج نظرسنجی ایرنا نشان داد؛ ۷۳٫۸ درصد مردم ایران از عملکرد دولت یازدهم راضی و نسبت به بهبود شرایط کشور با حضور دولت روحانی امیدوار هستند.

این نظرسنجی توسط خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) در دو مرحله (بهار و تابستان) ۱۳۹۴ و با فاصله زمانی ۳ ماهه (پایان هر فصل) در تهران و ۳۰ مرکز استان، انجام شده است.

بر پایه نتایج به دست آمده، رضایت مردم از عملکرد دولت یازدهم در سه ماهه دوم سال افزایش ۱۱٫۶ درصدی داشته است. این درحالیست که در فصل گذشته ۶۲٫۲ درصد شهروندان ایرانی از عملکرد دولت ابراز رضایت کرده‌اند.

مطابق این نظرسنجی ۶۹ درصد مردم معتقدند ارزش‌ها توسط دولت یازدهم حفظ و رعایت شده و ۵۹٫۳ درصد هم اعلام کرده‌اند که انتظارات آنان توسط دولت برآورده شده است.

همچنین ۵۶٫۴ درصد مردم اعتقاد دارند دولت در حوزه تلاش برای رفع نیازهای کشور موفق بوده است.

بر پایه این اطلاعات، میزان رضایت مردم از عملکرد دولت در حوزه تلاش برای رفع نیازهای کشور ازجمله مهار تورم و گرانی (با رشد ۸٫۳ درصدی)، رفع تحریم‌ها (با رشد ۱۸٫۲ درصدی)، برقراری امنیت (با رشد ۴٫۹ درصدی)، رسیدگی به وضعیت بیمه (با رشد ۴٫۳ درصدی)، دارو (با رشد ۱۴٫۴ درصدی) و خدمات بیمارستانی (با رشد ۰٫۴ درصدی) و همچنین عملکرد دولت در بهبود رابطه با کشورهای منطقه و همسایه (با رشد ۱۳٫۸ درصدی) و بهبود رابطه با دولت‌های غربی و آمریکا (با رشد ۱۴٫۳ درصدی) نسبت به فصل گذشته روبرو است.

رضایتمندی مردم از عملکرد دولت در زمینه انتظارات شهروندان نیز نسبت به سه ماه گذشته (بهار ۹۴) با افزایش مواجه است. به طوری که عملکرد دولت در مباحث دفاع از حقوق هسته‌ای رشد ۱۱٫۴ درصدی و کمک به پیشرفت علمی کشور رشد ۶٫۳ درصدی را نشان می‌دهد. در سایر مباحث نیز میانگین رشد ۵ درصدی وجود دارد.

عملکرد دولت در حفظ ارزشهایی همچون حفظ منزلت واقعی ایران در جهان از رشد ۱۶٫۶ درصدی، حفظ هویت ایرانی از رشد ۱۳٫۸ درصدی و مقتدر بودن از رشد ۱۳٫۱ درصدی، نسبت به خرداد ماه برخوردار بوده است.

در تمامی حوزه‌های بررسی عملکرد دولت در شش ماهه اول سال جاری میانگین بالای ۵۰ درصد نمره به ثبت رسیده است. در حوزه مسایل اقتصادی مردم ۵۲٫۷ درصد از کل نمره میانگین، در حوزه مسایل اجتماعی ۵۹ درصد از کل نمره میانگین، در حوزه مسایل سیاسی ۶۷٫۵ درصد از کل نمره میانگین و در حوزه مسایل فرهنگی ۶۴٫۷ درصد کل نمره میانگین را به این موضوع‌ها اختصاص داده‌اند. بر پایه این نتایج، عملکرد دولت در موضوعات اقتصادی، سیاسی و فرهنگی با افزایش رضایتمندی بین۳٫۲  تا ۴٫۳ درصدی مواجه است.

نتایج این نظرسنجی نشان داد؛۷۳٫۴ درصد مردم نسبت به آینده امیدوارند و به برنامه‌های دولت خوش بین هستند. این میزان نسبت به فصل گذشته ۱۱٫۴ درصد رشد را نشان می‌دهد.

همچنین ۶۶٫۱ درصد مردم ایران پیرامون چشم اندار آینده ایران نظر خوش بینانه‌ای دارند، این رقم در مقایسه با فصل بهار با رشد ۱۱٫۴ درصدی روبرو است.

بر پایه همین اطلاعات، شهرهای بوشهر با ۹۳٫۲ درصد، ایلام با ۹۱٫۶ درصد، بیرجند با ۸۴٫۷ درصد، سنندج با ۸۳٫۴ درصد، بجنورد با ۸۲٫۲ درصد و اهواز با ۸۲٫۶ درصد امیدوار‌ترین شهر‌ها نسبت به آینده ایران هستند.

این نظرسنجی به روش تصادفی و متناسب با جمعیت هر مرکز استان صورت گرفت و هدف اصلی آن مقایسه و سنجش میزان رضایتمندی شهروندان از عملکرد دولت یازدهم در شش ماه اول سال است.

ایرنا با روی کار آمدن دولت یازدهم با هدف سنجش میزان رضایتمندی شهروندان از عملکرد دولت و رییس جمهوری اقدام به نظرسنجی‌های دوره‌ای کرده است.

منبع: خبرگزاری ایرنا

انتشار توسط 8 تم

۲ نظر

  1. سلام
    نمی دونم این نظرسنجی از کدوم کشور صورت گرفته ما که هرچی می بینیم نامیدی از این دولته همه صداشون در اومده حداقل در نظر مردم آمارهارو بدنام نکنید حداقل یه جور دیگه سنگ این دولت رو به سینه بزنید نه با سیاه نمایی مردم
    واقعا از این لحن آمار دهی در تعجبم ما در ایران زندگی نمی کنیم یا این ها شهر های ایران نیستن!!!!(البته که آمارهای شما دقیقن پس ما در ایران نیستیم«لابد»)

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*