چهارشنبه , دی ۲۷ ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه / روانشناسی / گوناگون / «نارضایتی جنسی» (Transsexualism)
«نارضایتی جنسی» (Transsexualism)

«نارضایتی جنسی» (Transsexualism)

زن و مردی میان‌سال با چهره‌ای پژمرده و خسته وارد اتاق مشاوره شدند. مرد 47 ساله و دارای مدرک لیسانس و کارمند بود. بعد از احوالپرسی به سؤالم که علت مراجعه‌شان را پرسیده بودم این‌گونه پاسخ داد:

تو را به خدا به ما کمک کنید پسر 16 ساله‌ام سعید زندگی ما را سیاه کرده است. تا حالا فکر می‌کردیم تحت تأثیر مد زیر ابرو برمی‌دارد  و صورتش را کاملاً می‌تراشد هر کاری کردیم که این کارها را نکند موفق نشدیم و درنهایت مجبور به قبول این شرایط شدیم . اما چند هفته‌ای است که متوجه شده‌ایم او دقیقاً مثل یک دختر آرایش می‌کند و بالباس، کفش و ظاهری دخترانه از خانه بیرون می‌رود و موقع برگشت در گوشه‌ای آرایش می‌کند و ظاهرش را تغییر می‌دهد و بعد به خانه می‌آید. از این‌ها بدتر فهمیدیم که به اسم دخترانه سعیده با چند پسر هم دوست شده است. یک روزبه خودش موضوع را گفتم ولی زیربار نرفت و درنهایت کنترلم را از دست دادم و کتک مفصلی به او زدم. ولی هنوز هیچ تغییری در رفتارش به وجود نیامده است .

احتمالاً پسر دوم شماست؟ ظاهرش هم با پسر اول شما کاملاً متفاوت است؟

دقیقاً همین‌طور است که شما می‌گویید. پسرم با موهای بلند دقیقاً شبیه دختر بود .حتی یکی از عکس‌هایی را که مربوط به پنج‌سالگی اوست بزرگ کرده‌ایم و داخل سالن پذیرایی زده‌ایم، هر کس می‌بیند باور نمی‌کند که پسرم سعید است. سعید هنوز هم قیافه‌اش تا حدودی دخترانه است.

احتمالاً شما دوست داشتید فرزند دوم شما دختر باشد؟

بله همین‌طور است. از اول هم می‌خواستیم دو فرزند داشته باشیم. یکی پسر و دیگری دختر، ولی متأسفانه این‌طور نشد.

لازم است فرزند شما سعید را حضوراً ملاقات کنم. احتمال می‌دهم ایشان دچار یکی از دو اختلال «نارضایتی جنسی» (Transsexualism) یا «مبدل پوشی» (Transvestism) باشد که متأسفانه اختلال نادری است و ممکن است درمانش ساده نباشد.

حتماً او را می‌آورم و از شما خواهش می‌کنم نهایت سعی خود را بکنید.

در جلسه بعد سعید به‌تنهایی وارد اتاق شد . چهره و رفتارش کاملاً دخترانه بود . زیرابرو برداشته و صورتش کاملاً تمیز و صاف بود. ته آرایشی هم داشت و خیلی با ناز و لطیف صحبت می‌کرد.

خب آقا سعید مشکل شما با خانواده چیست و اصلاً نسبت به جنسیت خود چه حسی دارید؟

می‌توانم با شما صادق باشم و راحت حرف‌هایم را بزنم و شما سعی نکنید مرا نصیحت‌کنید؟

بله، اگر صادق نباشید من نمی‌توانم کمکی به شما بکنم کار من هم نصیحت کردن نیست ما با کمک یکدیگر راهی برای حل مشکلتان پیدا خواهیم کرد و الا از شما خواهم خواست که به روان‌شناس دیگری مراجعه کنید.

واقعیت این است که من اصلاً از جنسیت خودم راضی نیستم. احساس می‌کنم دختری هستم که در لباس پسرانه گرفتارشده‌ام. دوست دارم حداقل شما والدینم را راضی کنید که من بتوانم عمل جراحی کنم و دختر بشوم.

از چه زمانی این احساس را پیداکرده‌اید؟

از کودکی اصلاً علاقه‌ای با اساس بازی‌های پسرانه نداشتم و حتی یک‌بار که برایم یک ماشین آتش‌نشانی گرفته بودند چنان قشقرقی به راه انداختم که مجبور شدند به من عروسک بدهند والدینم در دردوران کودکی خیلی با رفتارهای  دخترانه من مخالف نبودند و حتی در خانه مخالفتی با پوشیدن لباس‌های دخترانه من نمی‌کردند وقتی به مدرسه رفتم مجبور شدم لباس پسرانه بپوشم، ولی همین‌که به خانه برمی‌گشتم  فوراً لباس‌های دخترانه‌ام را می‌پوشیدم. والدینم سعی می‌کردند لباس‌هایی بخرند که هر دو جنس می‌پوشیدند تا من را راضی به پوشیدنشان شوم . وقتی وارد دوره‌ی راهنمایی شدم احساس بدی داشتم و از اینکه مجبور بودم در مدرسه پسرانه باشم خیلی ناراحت بودم بارها تصمیم گرفتم از خانه فرار کنم و در گوشه‌ای با خیال راحت مثل یک دختر زندگی کنم. در خانه به مادرم کمک می‌کردم ، لذا هیچ مشکلی نداشتم و برای خودم کدبانویی بودم. به سن بلوغ  که رسیدم تمایل عجیبی به جنس موافق خودم پیدا کردم و برعکس از دوستی با جنس مخالفم متنفر بودم. دوست داشتم با پسرهایی دوست شوم که مرا به‌عنوان یک دختر بپذیرند، برای اینکه بتوان پسری را جذب خودم بکنم، مجبور بودم خودم را دختر معرفی کنم، ولی بعد از مدتی که به او وابسته می‌شدم و واقعیت را بازگو می‌کردم، خیلی راحت مرا رها می‌کرد. این رها شدن‌های پی‌درپی اعصاب و روانم را حسابی به هم می‌ریزد حالا از شما می‌خواهم که خانواده‌ام را به تغییر جنسیت من راضی کنید.

برای اینکه بتوانم تشخیص درستی از اختلال بدهم دریکی – دو جلسه بعد به نحوی علائم اختلال را بررسی کردم و با کندوکاو در خیال‌پردازی‌های سعید و نوع ارتباطی که با هر یک از دو جنس داشت  مطمئن شدم او دچار اختلال «نارضایتی جنسی»(Transsexualism) هست متأسفانه برای این اختلال درمان قطعی روان‌شناختی یا روان‌پزشکی گزارش نشده است، ولی عمل‌های جراحی تغییر جنسیت و درمان‌های هورمونی پس از یک سری اقدامات روان‌شناختی برای اطمینان از عدم پشیمانی صورت می‌گیرد

لذا با والدین سعید در این خصوص صحبت کردم. پذیرش چنین امری برای آن‌ها خیلی سخت بود، ولی وقتی مطمئن شدند که در صورت تأیید سایر متخصصان این کار می‌تواند برای آینده او بسیار تأثیرگذار باشد، پذیرفتند سایر مراحل را دنبال کنند پس از مراجعه به متخصصان مربوطه و درنهایت پزشکی قانونی، تصمیم قطعی برای تغییر جنسیت گرفته شد . برای اطمینان از سازگاری سعید با جنسیت جدید قرار شد به مدت دو سال به شکل دختر و بانام سعیده به زندگی روزمره ادامه دهد و اگر پس‌ازاین مدت همچنان خواهان جراحی باشد، این تغییر صورت پذیرد سعید و والدینش پذیرفتند و تنها نکته‌ای که پدرش بیان کرد این بود:

به اقوام و آشنایان چه بگویم؟ چطور بگویم تصمیم گرفته‌ایم پسرمان دختر شود؟

خیلی راحت به آن‌ها بگویید فرزندمان در طول سال‌های گذشته دچار اختلال دوجنسی بوده و لازم شده هویت جنسی واقعی داشته باشد. بگویید پس از بررسی‌های همه‌جانبه متخصصان درنهایت با نظر پزشکی قانونی را به تثبیت جنسیت مؤنث ایشان داده شد و حالا قرار است مدتی با این هویت جنسی جدید زندگی کند و پس از دو سال بررسی مجدد صورت بگیرد و اگر همین نظر تائید شد برای همیشه هویت جنسی او مؤنث شود.http://www.webgoftar.com

والدین به شیوه گفته‌شده عمل کردند و سعید دو سال سختی را پشت سر گذاشت. او هنوز هویت پسرانه داشت، ولی ظاهرش دخترانه بود. او بیشتر مشکل را برای تحصیل داشت که مجبور شد در منزل درس بخواند و فقط برای امتحان به مدرسه برود . او مورد تمسخر هم‌کلاس‌ها قرار می‌گرفت، ولی برایش اصلاً مهم نبود پس از دو سال، عمل جراحی و بعدازآن درمان هورمونی با صرف هزینه زیادی انجام شد اکنون سعیده دختری موفق و سربه‌راه و خوب است و دانشگاه را هم تا مقطع لیسانس به پایان رسانده است . والدین او علی‌رغم اینکه در ابتدا ناراضی بودند، اما الآن راضی و منتظر ازدواج فرزندشان هستند. آن‌ها می‌دانند که تنها مشکل سعیده درآیند عدم بچه‌دار شدن او خواهد بود و لازم است این موضوع حتماً به خواستگارش گفته شود.

منبع : مجله‌ی روزهای زندگی

انتشار توسط 8 تم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*