دوشنبه , آذر ۲۷ ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه / اخبار / سیاسی / معنای دو کلمه ای سفر فابیوس به ایران از زبان خودش
معنای دو کلمه ای سفر فابیوس به ایران از زبان خودش
لوران فابیوس

معنای دو کلمه ای سفر فابیوس به ایران از زبان خودش

وزیر امور خارجه فرانسه گفت: اگر قرار باشد معنای این سفر را خلاصه کنم ،در دو کلمه می‌توانم به آن اشاره کنم؛ کلمه اول «احترام» و کلمه دوم «از سرگیری» است؛ احترامی که دو ملت به یکدیگر دارند و از سرگیری روابط در همه زمینه‌ها.

لوران فابیوس در دیدار با معصومه ابتکار اظهار داشت: ایران و فرانسه در زمینه‌های مختلف حوزه محیط زیست می‌توانند همکاری کنند.

فابیوس از حُسن استقبال رییس سازمان حفاظت محیط زیست قدردانی کرد و گفت: چند هفته قبل در فرانسه ملاقاتی با وی داشتم. ما درباره محیط زیست گفت‌وگو کردیم که هم مربوط به ایران، هم مربوط به فرانسه و هم کل جهان می‌شود.

وی ادامه داد: اهمیت ماجرا زمانی روشن‌تر می‌شود که در نظر داشته باشیم قرار است در دسامبر و پایان سال میلادی جاری، فرانسه میزبانی کنفرانس بین‌المللی تغییرات آب و هوایی (کاپ ۲۱) برای توافق جهانی جهت جلوگیری از افزایش دمای زمین باشد.

وی با یادآوری آثار شوم و مخرب گازهای گلخانه‌ای بر زندگی انسان، مواد غذایی، سلامت و تنوع زیستی گفت: این گازها حتی بر مهاجرت تاثیر دارد و مشکلی است که سعی داریم با همفکری، راه حل‌هایی برای آن بیابیم.

وزیر امور خارجه فرانسه اظهار داشت: قرار است یک کنفرانس تدارکاتی زودتر از کنفرانس کاپ ۲۱ در سطح وزرا از ۵۰ کشور با موضوع محیط زیست برگزار شود و به همین مناسبت از خانم ابتکار دعوت کرده‌ایم که به پاریس بیایند تا راجع به موضوع مهم‌تری درباره چگونگی انطباق خودمان با افزایش دمای زمین گفت و گو کنیم.

فابیوس اضافه کرد: این موضوع بحث گسترده‌ای است و ما باید به بسیاری مسائل توجه کنیم؛ چرا که موقعیت کشورها یکسان نیست؛ به همین دلیل به معاونت محیط زیست ایران پیشنهاد کردم گذشته از کار مشترک، ایران و فرانسه هم کار خاص خودشان را برای تدارک اجلاس کاپ ۲۱ انجام دهند.

وی اضافه کرد: این اولین سفر وزیر خارجه فرانسه بعد از ۱۷ سال به ایران است و نشان می‌دهد که سفر بسیار مهمی است و اگر فرصت این سفر مهیا شد به دلیل توافق هسته ای است.

احترام و از سرگیری

فابیوس ادامه داد: اگر قرار باشد معنای این سفر را خلاصه کنم ، در دو کلمه می‌توانم به آن اشاره کنم؛ کلمه اول احترام است احترامی که مردم فرانسه به مردم و فرهنگ ایران دارند و همچنین احترامی که تصور می‌کنم مردم ایران به مردم و فرهنگ فرانسه دارند.

وی افزود : «از سرگیری» کلمه دیگری است که می‌توان بر این سفر اطلاق کرد و این سفر از سرگیری روابط در همه زمینه‌های اقتصادی، فرهنگی، محیط زیست و سیاسی است.

وی ادامه داد: بهترین تصویرگر این «احترام متقابل» و «از سرگیری» دعوت رسمی رییس جمهور فرانسه از آقای روحانی است که برای اواسط نوامبر به فرانسه تشریف بیاورند.

فابیوس در پایان بار دیگر گفت: از حسن استقبال خانم ابتکار و همه شما قدردانی می‌کنم.

منبع: خبرگزاری ایرنا

انتشار توسط 8 تم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*