شنبه , آذر ۲۵ ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه / سلامت / طب سنتی / معجزه سماق
معجزه سماق

معجزه سماق

سماق؛ درختی کوچک با خواص دارویی زیاد

پیامبر گرامی اسلام (صلی‌الله و علیه و آله وسلم): هر دردی را دارویی است. اگر دوا به جایش مصرف شود به اذن خدای متعال سلامتی انسان باز می‌گردد. (نهج الفصاحه)

سماق یکی از پاک کننده‌های بیماری زنان است. نام‌های دیگر این گیاه عبارتند از: سماقیل، تمتم و سماق الدباغین (sumac).

مشخصات گیاه

درختی کوچک است به ارتفاع سه تا چهار متر، سماق شاخه‌های جوان دارد و دم برگ‌های آن را موهای زبر پوشانده است. برگ سماق شانه‌ای شکل و طول آن 11 تا 15 سانتی‌متر است و معمولاً 15 برگچه دارد. برگچه‌های دندانه‌دار چهار تا شش سانتی‌متر طول دارند و بیضی شکل و مخملی هستند. روی برگ سبز مات، زیر برگ روشن و در پاییز سرخ رنگ و حنایی می‌شود. گل‌های آن خوشه‌ای متراکم و حنایی رنگ هستند و حدود 10 سانتی‌متر طول دارند. میوه‌ی آن سفت کرکدار و قهوه‌ای مایل به ارغوانی و میوه‌ی آن ترش و قابض است. سماق گیاه بومی مناطق مدیترانه‌ای به خصوص سواحل سیسیل است. در ایران در کوه‌های البرز و زاگرس، آذربایجان، خراسان، فارس و دامنه‌های جنوبی البرز، دره‌ی کرج، شمیرانات، قم، تبریز و اغلب مناطق ایران می‌روید.

خواص کاربردی

از نظر ترکیبات شیمیایی در میوه‌ی برگ‌های سماق تانن فراوانی وجود دارد. در برگ‌های خشک آن بین 15 تا 30 درصد تانن و ماده زرد رنگی به نام «میو یستین» یافت می‌شود. همچنین مقدار زیادی سیتریک اسید، وینیک اسید، مالک اسید و… وجود دارد که مزه‌ی ترش و قابضی به میوه آن می‌دهد.

سماق از نظر طبیعت در طب سنتی سرد و خشک است اما سردی برگ آن کمتر است. به عقیده‌ی اطبای سنتی، پوست روی سماق که ترش و قابض است، نقش اساسی و اصلی را در خواص آن دارد.

رنگ آمیزی

آیا می‌دانید در گذشته‌های نه چندان دور، یکی از رنگ‌های مورد استفاده در لباس‌ها و پارچه‌های پشمی چوب سماق بوده است؟

در یونان باستان نیز از چوب سماق برای رنگ کردن لباس‌ها و نخ‌های ابریشمی استفاده می‌کرده‌اند. در کشور ایتالیا نیز برای رنگ دادن انواع چرم‌ها از سماق استفاده می‌شد.

ضد میکروب قوی

سماق به علت وجود آنتی اکسیدان خاصیت ضد میکروبی دارد و سریع عمل می‌کند. آنتی اکسیدان‌ها موادی هستند که از عمل رادیکال‌های آزاد در بدن جلوگیری می‌کنند. رادیکال‌های آزاد با تخریب از بروز هرگونه سرطان در بدن جلوگیری می‌کنند.

خواص درمانی

سماق قابض است و بند آورنده‌ی خونروی‌ها و خونریزی‌های داخلی است.

به عنوان تونیک مقوی و برای رفع اسهال خونی و جلوگیری از خونروی‌ها و اخلاط خونی از ریه‌ها همراه سرفه بسیار مفید است.

از نظر گوارشی مقوی معده، تقویت کننده‌ی روده‌ها و نفخ شکم است. از استفراغ و آشفتگی‌های عفونی جلوگیری می‌کند.

از اسهال صفراوی، مزمن، اسهال خونی، آمدن خلط خونی از سینه و خونریزی‌های مربوط به (اندومتریوز و میوم‌های رحمی) و لک خونی جلوگیری می‌کند.

ساییده‌ی آن با آب سرد جریان و سیلان خون را قطع می‌کند.

نیم کوبیده‌ی آن با زیره‌ی سیاه، برای افرادی که استفراغ شدید پیدا می‌کنند، مفید است. اشتها را تحریک می‌کند به خصوص در افراد گرم مزاج مؤثرتر است.

خوردن گردی که روی آن می‌ماند بسیار قابض و تلخ است بنابراین برای رفع اسهال مزمن و رطوبت‌های سفید از رحم مفید است.

سه پاک‌ کننده قدرتمند

بهداشت, بهداشت و درمان, بهداشت سلامت, ایران سلامت, هفته سلامت, سلامت و بهداشت, سلامت  دکتر طب سنتی, طب سنتی ایران, سایت طب سنتی, طب سنتی انسان, آموزش طب سنتی, طب, گیاهان دارویی خواص, گیاه, دانلود گیاهان دارویی, انواع گیاهان دارویی, داروهای گیاهی, گیاهان دارویی, خواص گیاهان, انواع گیاهان, طب سنتی, خواص سماق

این سه پاک کننده جزو بهترین گروه‌های درمانی برای بیماری‌های زنان، دردهای قاعدگی، کیست‌ها و خونریزی‌ها هستند که قاعده‌ی ترکیبی و نحوه‌ی استفاده بهتر از آن‌ها در شماره‌های آینده به تفصیل بیان خواهد شد.

منبع: مجله 7 روز زندگی

انتشار توسط 8 تم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*