دوشنبه , آذر ۲۷ ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه / اخبار / اقتصادی / مرکز آمار: نرخ بیکاری تابستان زیاد شد!
مرکز آمار: نرخ بیکاری تابستان زیاد شد!
افزایش نرخ بیکاری

مرکز آمار: نرخ بیکاری تابستان زیاد شد!

مرکز آمار نرخ بیکاری را دارای رشد دانست

مرکز آمار ایران اعلام کرد نرخ بیکاری کشور در تابستان امسال به ۱۲٫۷ درصد رسید.  روند تغییرات این نرخ حاکی از آن است که این شاخص نسبت به تابستان گذشته ۱٫۸  درصد و نسبت به بهار ۱۳۹۵ معادل ۰٫۵ درصد افزایش داشته است.

تعداد شاغلان کشور در تابستان ۱۳۹۵ برابر با ۲۳ میلیون و ۳۱هزار و ۴۶۴ نفر بوده که نسبت به تابستان سال گذشته (۱۳۹۴)۶۲۸ هزار و ۱۶ نفر افزایش یافته است.

همچنین در فاصله یاد شده، نسبت اشتغال (نسبت تعداد شاغلان به جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر) با ۰٫۶ درصد افزایش از ۳۴٫۷ درصد به ۳۵٫۳ درصد رسیده ­است.

این گزارش می‌افزاید: در تابستان امسال ۴۰٫۴ درصد جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته‌اند.

بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آن است که این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (تابستان ۱۳۹۴) ۱٫۵ درصد و نسبت به فصل قبل (بهار ۱۳۹۵)،۰٫۹ درصد افزایش داشته است.

نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۹ ساله حاکی از آن است که ۲۶٫۷ درصد از فعالان این گروه سنی در تابستان ۱۳۹۵ بیکار بوده‌اند.

بررسی تغییرات فصلی نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۹ ساله نشان می‌دهد، این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (تابستان ۱۳۹۴)۳٫۳ درصد و نسبت به فصل قبل (بهار ۱۳۹۵)، ۱٫۸ درصد افزایش یافته است.

بررسی سهم اشتغال ناقص نشان می‌دهد در تابستان امسال ۹٫۵ درصد جمعیت شاغل‌ به دلایل اقتصادی (فصل غیرکاری، رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت بیشتر ) کمتر از ۴۴ ساعت در هفته کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی بوده‌اند. این در حالی است که ۴۰٫۸ درصد از شاغلان ۱۵ ساله و بیش‌تر، ۴۹ ساعت و بیشتر در هفته کار کرده‌اند.

بررسی اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی نشان می‌دهد در تابستان امسال بخش خدمات با ۴۹٫۱ درصد بیشترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در مراتب بعدی بخش‌های صنعت با ۳۱٫۵ درصد و کشاورزی با۱۹٫۴ درصد قرار دارند.

به گزارش ایرنا، اطلاعات نتایج طرح مذکور به ­صورت تفصیلی بزودی در درگاه ملی آمار به نشانی www.amar.org.ir قابل دسترس خواهد بود.

منبع: مرکز آمار ایران

انتشار توسط 8 تم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*