سه شنبه , اسفند ۱ ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه / سلامت / پزشکی / مراقب قندتان در بهار باشید
مراقب قندتان در بهار باشید
بیماری دیابت (قند خون)

مراقب قندتان در بهار باشید

مراقب قندتان در بهار باشید

نگه داشتن قند خون بین ۸۰ تا ۱۶۰ بدون نوسانات سریع می‌تواند فرد را از بسیاری از مشکلات مانند دیابت و افزایش قند خون دور کند.

دکتر اسدالله رجب (متخصص غدد و رئیس انجمن دیابت)

شیوع دیابت نوع یک در اواخر فصل زمستان و اوایل بهار بیشتر است. با توجه به اینکه در فصل بهار می‌تواند شیوهٔ زندگی تغییر کند شیوه‌های درمانی متناسب با این تغییر باید عوض شود و اگر شیوهٔ درمانی تغییر نکند، می‌تواند اختلال ایجاد کند. در فصل بهار هوا رو به بهبود می‌رود و بنابراین بیشتر مردم علاقه به تحرک دارند. بالطبع این تحرک بر قند خون تأثیر می‌گذارد و قند خون را پایین می‌آورد.

در این فصل تغذیه هم تغییر می‌کند و اگر فرد مبتلا دقت نداشته باشد میوه‌های بهار می‌تواند قند خون را مختل کند. از سوی دیگر با افزایش طول روز‌ها بیماران دیابتی دیر‌تر شام می‌خورند، در نتیجه احتمال افت قند خون آنان افزایش می‌یابد، بنابراین بهتر است در اوایل فصل بهار دفعات کنترل قند خون بیشتر شود. افت و نوسانات قند خون از شایع‌ترین عوارضی است که دیابتی‌ها در فصل بهار به آن دچار می‌شوند چون در این فصل فعالیت جسمانی افزایش می‌یابد و انسولین زود‌تر جذب خون می‌شود. در این فصل بیشتر میزان انسولین مصرفی و همچنین داروهای پایین آورنده قند خون کمتر می‌شود، بنابراین باید این کنترل‌ها به پزشک اطلاع داده شود تا بر اساس آن تغییرات لازم را تجویز کند و اگر لازم باشد میزان داروی مصرفی را کاهش دهد. مبتلایان به دیابت با توجه به تغییر فصل و شیوهٔ زندگی در فصل بهار باید قند خون خود را در حد طبیعی کنترل کنند چون درمان دیابت تنها به مصرف دارو منحصر نمی‌شود.

عوامل کاهش دهنده قند خون:

–        مصرف نامنظم غذا

–        مصرف ناکافی کربوهیدرات‌های پیچیده:

این کربوهیدرات‌ها در غذاهایی مانند لوبیا، گردو، نان و برخی میوه‌ها وجود دارد.

–        مصرف مقدار زیادی کربوهیدرات ساده:

کربوهیدرات‌های ساده مانند پاستا، سیب زمینی، شیرینی و بستنی که باعث می‌شود سطح قند خون به سرعت بالا برود. پانکراس در این حالت با تولید مقدار زیادی انسولین واکنش نشان می‌دهد.

افزایش متعادل: ۱۸۰ تا ۲۴۰

افزایش خطرناک: بالا‌تر از ۲۴۰

خطرات بالا بودن میزان قند خون:

افزایش قند خون (هایپر گلایسمی) اگر درمان نشود می‌تواند مشکلاتی جدی برای سلامت ایجاد کند.

بسیاری از افراد با قند خون بالا تا زمانی که علائم خطرناک نشده باشد، متوجه این مشکل نمی‌شوند بنابراین افزایش بی‌رویه قند خون می‌تواند به تدریج به ارگان‌های حیاتی بدن به ویژه کبد، مغز و قلب و همچنین عروق و اعصاب آسیب وارد کند.

منبع: سیب سبز

انتشار توسط 8 تم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*