چهارشنبه , دی ۲۷ ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه / روانشناسی / زناشویی / متاهل‌ها آرام ترند یا مجرد‌ها ؟!
متاهل‌ها آرام ترند یا مجرد‌ها ؟!
آرامش

متاهل‌ها آرام ترند یا مجرد‌ها ؟!

متاهل‌ها آرام ترند یا مجرد‌ها؟

«پسرت معتاد است؟ دخترت پرخاشگر و دردسرساز است؟ بهترین راه حل این است که یک همسر خوب برایش پیدا کنی تا سر به راه شود و طعم خوش آرامش را در زندگی‌اش تجربه کند.» این جملات را کم نشنیده‌ایم اما آیا به راستی کلید گشایش همه مشکلات و راز خوشبختی و رسیدن به آرامش در زندگی دختر‌ها و پسر‌ها فقط در ازدواج خلاصه می‌شود؟ آیا متاهل‌ها آرامش بیشتری را تجربه می‌کنند؟! دکتر علی اکبر نجاتی صفا؛ روانپزشک وعضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران به این سؤالات پاسخ می‌دهند.

آیا واقعاً متاهل یا مجرد بودن می‌تواند تأثیری در آرامش افراد داشته باشد؟

مطالعات، حاکی از این است که متاهل‌ها و به خصوص آقایان متاهل، سلامت روانی و حتی جسمی بیشتری را تجربه می‌کنند. البته بیشتر این تحقیقات در سایر کشور‌ها انجام شده است. با این حال روی دیگر سکه را نیز نباید نادیده گرفت چراکه ممکن است به طور کلی افراد سالم‌تر از نظر جسمی و روانی بیشتر از سایرین ازدواج کنند. از سوی دیگر شرایط زندگی مشترک هم تأثیر زیادی در ایجاد یا سلب آرامش در زن و مرد خواهد داشت.

به اعتقاد شما چرا ازدواج می‌تواند تا حدودی باعث آرامش بیشتر شود؟

در هر صورت، ازدواج یک نیاز است و ما انسان‌ها موجودات اجتماعی هستیم و تنهایی با ساختار روانی و زیستی انسان سازگار نیست. به همین دلیل، یک ازدواج خوب می‌تواند به آرامش انسان کمک کند. داشتن یک شبکه اجتماعی از اقوام و دوستان، یکی از عوامل مؤثر در سلامت روان است. شکل رابطه در خانواده‌ها با سایر روابط متفاوت است. رابطه در خانواده نزدیک‌تر و صمیمانه‌تر است و افراد از نظر غریزی و ژنتیکی هم به یکدیگر وابسته هستند. خانواده محیطی است که امکان ایفای نقش‌های مختلف را برای افراد فراهم می‌کند و باعث رشد شخصیتی و حرکت در مسیر چرخه تکاملی زندگی می‌شود. این در حالی است که در سایر روابط مانند روابط همکاران یا دوستان با یکدیگر چنین صمیمیت و اعتماد کاملی وجود ندارد. یک نکته بسیار مهم در زندگی مشترک «تعهد» به خصوص تعهد اخلاقی است که در سایر روابط کمتر تجربه می‌شود.

ازدواج مناسب برای رسیدن به آرامش چه شرایطی دارد؟

وقتی دو نفر تصمیم به ازدواج می‌گیرند باید بدانند این رابطه محدود به زن و مرد نیست بلکه یک قرارداد اجتماعی است و در اصل پیوند دو خانواده است. بنابراین بسیار مهم است که اولویت‌های هردو خانواده در این ازدواج مورد توجه قرار بگیرد و در یک کلام باید گفت: دو خانواده بهتر است از نظر اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و… به هم نزدیک باشند.

اشاره کردید که تحقیقات نشان می‌دهد، ازدواج تأثیرات مثبت بیشتری روی آقایان دارد، چرا؟

نتایج برخی از تحقیقات این را نشان می‌دهد اما دلایل آن خیلی مشخص نیست و ممکن است دلایل زیستی یا روان‌شناختی یا اجتماعی داشته باشد. همچنین مطالعات نشان می‌دهد سلامت روانی و جسمی مرد‌ها با از دست دادن همسرشان بیشتر تحت تأثیر قرار می‌گیرد. شاید دلایل این امر به نوع ارتباط و ویژگی‌های روانی آقایان مربوط باشد.

لطفاً کمی توضیح دهید.

زن و مرد با هم تفوت دارند. این تفاوت نه تنها شامل مسائل زیستی می‌شود بلکه از نظر اجتماعی هم با هم تفاوت دارند. سرمایه گذاری زیستی زن و مرد با هم متفاوت است حتی در دنیای حیوانات هم این تفاوت دیده شده است. خانم‌ها بیشتر روی بچه‌هایشان سرمایه گذاری می‌کنند و در سنین بالا‌تر بیشتر به بچه‌هایشان تکیه می‌کنند اما آقایان بیشتر روی همسرشان حساب می‌کنند و از نظر عاطفی، نگهداری، مراقبت و… به همسرشان بیشتر از بچه‌ها متکی هستند. با این حال این عوامل فرضی هستند و باید تحقیقات بیشتری انجام شود تا همه عوامل مؤثر در این پدیده شناسایی شوند.

چرا دختر‌ها و پسر‌ها به خصوص دختر‌ها با بالا رفتن سنشان بیشتر احساس تنهایی می‌کنند و گاهی مجرد ماندن، آرامش آن‌ها را به هم می‌زند؟

بخشی از این نارضایتی مربوط به نیازی است که هر فردی از نظر زیستی و روانی به داشتن یک شریک در زندگی‌اش دارد اما بخش دیگر آن هم از فرهنگ و فشارهای جامعه ناشی می‌شود. چون کلیشه رایج در جامعه این است که فرد تا یک سنی باید ازدواج کند و اگر نکند همیشه مورد سؤال و گاهی سرزنش است.

با این حال ممکن است بعضی از افراد به هر دلیلی نتوانند ازدواج کنند. توصیه شما به این افراد چیست تا بتوانند همچنان زندگی خوب و آرامی را تجربه کنند؟

این افراد باید با توجه به علایق و شرایط خانوادگی و فرهنگی به سایر جنبه‌های زندگیشان توجه کنند. به طور مثال می‌توانند فعالیت‌های اجتماعی خود را گشترس دهند یا به یک هنر یا ورزش بپردازند. از سوی دیگر می‌توانند با سرمایه گذاری عاطفی روی افراد خانواده با تنهاییشان کنار بیایند.

یکی از باورهای عامیانه در کشور ما این است که برای سر به راه شدن و اصلاح شدن به خصوص پسر‌ها باید برای آن‌ها همسری انتخاب کرد. آیا واقعاً در چنین شرایطی ازدواج می‌تواند مؤثر باشد؟

نه، این یک باور عامیانه است و هیچ پایه علمی‌ای ندارد. در شرایطی که دختر یا پسر ناهنجاری رفتاری دارد. ازدواج نه تنها کمکی به او نمی‌کند بلکه ممکن است شرایط بد‌تر شود چراکه فردی که نمی‌تواند با خانواده خودش کنار بیاید و در اجتماع، محیط کار یا انجام کارهای فرعی‌اش مشکل دارد، چطور می‌تواند فرد دیگری را تحمل و نیازهای او را برآورده کند. این افراد ابتدا باید بتوانند با کمک خانواده یا در صورت نیاز بهره گیری از درمان تخصصی، مشکلات رفتاری خود را برطرف و سپس ازدواج کنند. البته در مورد افرادی که مشکلات رفتاری و ناسازگاری با محیط را ندارند، ازدواج کردن با توجه به نیازهای جدیدی که ایجاد می‌کند ممکن است مسیر زندگی افراد را شکل و سامان جدیدی بدهد.

منبع: زندگی مثبت

انتشار توسط 8 تم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*