یکشنبه , بهمن ۱ ۱۳۹۶
سرخط خبرها
فکر خلاق

فکر خلاق

فکر خلاق

وین دایر و تحول درون برای پیشرفت در زندگی

دو یادداشت از جدیدترین یادداشت‌های نویسنده و سخنران معروف

اغراق نیست اگر بگوییم وین دایر، از نظر خیلی‌ها بین 3 نفر اول سخنرانان انگیزشی در جهان قرار دارد. پیرمردی 73 ساله که با تدریس آرامش درونی، در جست و جوی ایجاد تغییرات نجومی‌ست. بی جهت نیست که کتاب‌های‌اش در هر گوشه از دنیا چندین و چند چاپ خورده‌‌اند و در همین ایران خودمان هم اغلب کتاب‌های‌اش به تعداد چاپ‌های دو رقمی رسیده‌اند. وین دایر متولد 1940 در هاوایی‌ست و 8 فرزند دارد. بزرگ شده‌ی پرورشگاه است و جزو آن کسانی‌ست که واقعاً از صفر و زیر صفر شروع کرده‌اند و بعد، به آن‌چه که آرزوی‌اش را داشته‌اند، رسیده‌اند. او زبانی جهانی دارد و بربیدارساختن غول خفته‌ی درون تأکید ویژه‌ای می‌کند. بسیاری از کتاب‌های او با استقبالی بی نظیر روبه رو شده‌اند و الهام بخش بسیاری از مردمان جهان برای رسیدن به اهداف‌شان بوده است. کتاب‌هایی مثل «آغاز موازنه؛ 9 روش برای هماهنگی عادات و آرزوها»، «قدرت خیال؛ با هم یاد بگیریم که جهان شما در درون شماست» «افکارتان را مجبور کنید که برای شما کار کنند»، «اوج ومحدودیت»، «سر رشته‌ی زندگی خود را دردست بگیرید» و… که هر کدام طی چهار دهه‌ی گذشته بارها و بارها در کل جهان تجدید چاپ شده‌اند و چهره‌ای جهانی از دکتر وین دایر ساخته‌اند. او در جایی می‌نویسد:

«بیشتر مردم از نیروی مغز خویش آگاهی ندارند. در حالی که مغز انسان می‌توانسته این همه کار در جهان انجام دهد، بی گمان می‌تواند همه‌ی ناتوانی‌های منش خویش را نیز از بین ببرد.»

دایر تاکنون هزاران نفر از انسان‌های شکست خورده را به بالا ترین درجه‌ی آرامش، کامیابی و ثروت رسانده است. او همه‌ی کتاب‌های خود را در فضایی آکنده از حکمت و در زمینه‌ی دانش روانشناسی جدید می‌نویسد و خیلی‌ها که در سمینارهای او شرکت کرده‌اند، شنیدن نوای استوار او را آرامش بخش می‌دانند. تاکنون دو کتاب از مجموعه‌ی کتاب‌های او، مقام پرفروش ترین کتاب سال آمریکا را به دست آورده‌اند. کتاب «گستره‌ی اشتباهات شما»، در سال 1976، در حدود سی میلیون نسخه فروش رفت که جزو یکی از بالاترین فروش کتاب‌ها در طول تاریخ است. دایر در سال 1987، به عنوان بهترین سخنران سال شناخته شد.

صداهایی که من را مصمم در برآوردن آرزوهایم می‌کنند

جیمز تو ییمن، نویسنده از متخصص مشهور جاناتان گلد من خواست تا در مورد آواهایی که معنویت را در قلب به وجود آورده‌اند تحقیق کند- و سپس این فرکانس صدا را در برنامه‌ی مدیتیشن بازسازی کند. جاناتان از سیستم جماتریا استفاده کرد تا صداهای مربوط به کلمات را بیابد- من هستم که من هست.

مدیتیشن تمرینی بسیار مهم برای دستیابی به ارتباط آگاهانه با خود برترتان است. وقتی که کد تکرار مدیتیشن را به کار می‌برم، حس عمیق آرامش را دارم که بازگو کننده‌ی پیامی است که در کتابم به نام «آرزوهای تحقق یافته»، در مورد آن نوشتم. من از مانترای «من هستم» استفاده می کنم و خود را می‌بینم که به آن‌چه که در ذهن دارم رسیده‌ام و در سکوت تکرار می‌کنم «من هستم» و معنویت را در قلب خود احساس می‌کنم و همین باعث می‌شود به خود برترم که باید باشم احترام گذارم و آرزوهای روحانی خود را بشناسم. با این صداهایی که روح را به بالا می‌برند، در فضای مملو از آرامش و ارتباط آگاهانه‌ی معنوی نفس می‌کشم.

این تکرار صدا، بخشی ثابت از مدیتیشن مرا تشکیل می‌دهند و بیانگر فعالیت‌های روحی در سال گذشته یا زمانی در همین حدود هستند. در واقع، من هر روز 40 دقیقه تمرکز می‌کنم و از این تکرارها استفاده می‌کنم که مرا در ارتباط آگاهانه با خداوند همراهی کنند. فرزندانم را تشویق کرده‌ام تا در این جلسات مدیتیشن شرکت کنند و به این صداهای معنوی گوش فرا دهند و همزمان «من هستم که من هستم» را تکرار کنند. پس از تنها یک جلسه، فرزندان بزرگسالم، علاقمند شدند و هر روز از من می‌خواستند تا صداهای من آرزوهای تحقق یافته‌ی هستم را پخش کنم و بدین ترتیب همگی می‌توانستیم با هم تمرکز کنیم. گوش دادن به این صداهای مقدس همزمان با مدیتیشن برای من و فرزندانم، حس آرامش و یکی شدن با الوهیت را به همراه دارد. حس می‌کنم گویی در ارتباط پر برکت و آگاهانه با خدا هستم و در واقع گویی در آغوش خداوند قرار دارم . من دوست دارم این صداهای معنوی را در تمرین مدیتیشن، به عنوان ابزاری برای کل فرایند زندگی با آرزوهای برآورده شده، داشته باشم.

قدرتی در وجود شماست که شکست را شکست می‌دهد

دوستان عزیز؛ این‌جا مفهومی به شما معرفی می‌شود که هرگز فراموش نخواهید کرد: اشتیاق، بهانه‌ها را مغلوب می‌کند. به خاطر داشته باشید که وقتی از اشتیاق حرف می‌زنم، منظورم جنبه‌ی عاشقانه‌ی آن که به ذهن متبادر می‌شود نیست. بلکه سعی دارم تا آن را با علاقه و اشتیاقی که در اعماق وجودتان احساس می‌کنید و توضیح آن نیز بسیار دشوار است، برابر نشان دهم. این نوع اشتیاق، شما را به سمتی سوق می‌دهد که به نظر می‌رسد با نیرویی ورای کنترل شما، تحریک می‌شود و هیجان درونی قرار گرفتن در راه درست است، انجام چیزی که احساس خوبی در شما ایجاد می‌کند و آن چیزی که می‌دانید که برای انجام آن متولد شده‌اید.

سخن من این است که وجود اشتیاق محض در دررون شما، تمام آن چیزی‌ست که برای تحقق آرزوهای‌تان نیاز دارید. به خاطر داشته باشید که خداوند نیازی به این چیزها ندارد. هرگز. روح خلاق الهی قادر است تا هر آن‌چه را که در نظر دارد، آشکار کند ومن و شما نتیجه‌ی ظاهر شدن آن به شکل مادی هستیم. از این رو، وقتی واکنشی احساسی بروز می‌دهیم که نشانگر انبوه اشتیاق ما برای آشکار سازی چیزی است، نیروی خداوندی را درون خود تجربه می‌کنیم… و هیچ چیز نمی‌تواند ما را باز دارد.

اشتیاق، حسی‌ست که به شما می‌گوید: این کار درست است. هیچ چیز نمی‌تواند مانعی بر سر راهم باشد. مهم نیست دیگران چه می‌گویند. این احساس تا آن حد خوب است که نمی‌توان آن را نادیده گرفت. من در پی سعادت خویش هستم و بر اساس این حس با شکوه لذت بخش، اقدام خواهم کرد.

وقتی که مشتاق هستید، هیچ چیزی مشکل نیست. وقتی که اشتیاق دارید، خطری وجود ندارد: درام خانوادگی معنای خویش را از دست می‌دهد، پول یک معضل نیست، شما می‌دانید که قدرت و هوش لازم رادارید و قوانین اعمال شده توسط دیگران هیچ باری بر شانه‌های شما نیست. تنها به این دلیل که به ندای خود پاسخ می‌دهید- و خود شما که پاسخ می‌دهد، برترین بخش وجود شما ، یا همان نشانی از خداوند در درون شماست.

اشتیاق درون شما، بزرگ ترین هدیه و موهبتی‌ست که می‌توانید دریافت کنید و وقتی با روح همراستا می‌شود، آن را همچون معجزه تلقی کنید. هر کاری می‌توانید انجام دهید تا آن را در خود حفظ کنید. من نیز در خلق آثارم همین احساس را دارم. در این سال‌ها آموخته‌ام که وقتی به آن مکان اشتیاق در درون خود وارد می‌شوم، هیچ نیرویی در جهان وجود ندارد که بتواند مانع انجام کارم شود. زندگی من سرشار از اشتیاقی است که برای انجام کارهایم در خود احساس می‌کنم- با این وجود، می‌دانم تا زمانی که این احساس را دارم، خدا را درون خود تجربه می‌کنم.http://www.webgoftar.com

اشتیاق من باعث می‌شود که دنیای من سرشار از تجربه‌های همکاری و همراهی باشد. من آرزومند و مشتاقم، و این تنها برای نوشتن نیست؛ همین حس را در مورد متناسب بودن اندام، لذت بردن در کنار خانواده، سخنرانی یا هر چیز دیگر دارم. اگر اشتیاق دارید، نیازی به بهانه نیست، زیرا علاقه و شوق شما هرگونه استدلال منفی را مغلوب می‌سازد. اشتیاق، بهانه‌ها را تبدیل به چیزی پوچ می‌کند. وقتی در پی روح خلاق خود هستید و سرشار از اشتیاق بالقوه برای هر مسوولیتی که تقبل می‌کنید، موانع راه را از زندگی خود بر می‌‌دارید و از حضور فعال روح و نیرو درون خود لذت می‌برید.

منبع: مجله‌ی خلاقیت

 

انتشار توسط 8 تم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*