جمعه , آذر ۳ ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه / روانشناسی / زناشویی / فواید رابطه‌ی زناشویی
فواید رابطه‌ی زناشویی

فواید رابطه‌ی زناشویی

پزشکی تعریف می‌کرد پیرمرد 100 ساله‌ای را که مدتی در بیمارستان بستری ولی در شرف ترخیص بوده ویزیت کرده است. آنچه نام و خاطره‌ی این پیرمرد را در ذهن پزشک ماندنی کرده نه فقط سن زیاد او بلکه روحیه‌ی بسیار بالا و بشاش پیرمرد و همچنین سؤالی بوده است که در لحظه‌ی خروج از بیمارستان از پزشک خود می‌پرسد:«دکتر به من بگو چند روز دیگر می‌توانم با همسرم رابطه‌ی جنسی داشته باشم؟!» در این لحظه پیرمرد سرش را به گوش دکتر نزدیک می‌کند و آهسته می‌گوید:«مگر تو نمی‌خواهی راز صد ساله شدن من را بدانی؟!» پزشک بلافاصله پاسخ می‌دهد که مسلماً دوست دارم بدانم چه کردی که به 100 سالگی رسیدی. پیرمرد می‌گوید: رمز طول عمر من این است:«ازهیچ فرصتی برای برقراری رابطه‌ی جنسی با همسرت غافل مشو!» افرادی که زندگی جنسی فعالی دارند از تندرستی جسمانی و روانی بالاتری بهره‌مند هستند. تحقیقات بسیاری انجام پذیرفته تا کم و کیف احتمال تأثیر رابطه‌ی جنسی بر طول عمر یا به عبارتی فواید تناوب در رفتار جنسی را به بوته‌ی امتحان یا آزمایش گذارند. در این راستا آنچه توجه محققین را به خود جلب کرده است این است که اگر تا به امروز به رابطه‌ی جنسی به عنوان رفتاری صرفاً لذت بخش که باعث بقاء نسل می‌شود، نگریسته می‌شده، امروزه باید به دید«درمان» به آن نگاه شود. از جمله مواردی که تأثیر مثبت برقراری رابطه‌ی جنسی را نمایانگرند عبارتند از:

1-افزایش توانمندی سیستم دفاعی بدن و مقابله‌ی آن با ویروس‌ها و باکتری‌ها خصوصاً ویروس سرما خوردگی:http://www.webgoftar.com

تحقیقات اخیر نشان داده‌اند که پس ازانزال ناشی از تحریک نوسانات هورمونی رخ می‌دهد و چنین انزال‌هایی به افزایش مقدار آدرنالین، پرولاکتین و سلول‌های دفاعی کمک می‌کند. یک یا دوبار رابطه‌ی جنسی در هفته با سطوح بالاتری از یک نوع آنتی بادی به نام ایمونوگلوبولین ارتباط دارد که می‌تواند شما را از سرماخوردگی و عفونت‌های دیگر محافظت کند.

2-تنظیم دوره‌ی قاعدگی و کاهش دردهای هنگام قاعدگی:

علت این امر افزایش سطح هورمون استروژن است. شما می‌دانید که قابلیت باروری یک زن تا حد زیادی به منظم بودن عادت ماهانه‌ی او بستگی دارد؛ پس زنانی که فعالیت جنسی بیشتری دارند کمتر دچار مشکل ناباروری خواهند شد. از طرف دیگر معمولاً هر چه عادت ماهانه نظم بیشتری داشته باشد، سلامت عمومی بدن زن نیز بهتر خواهد بود.

3-بهبود کارکرد پروستات و کاهش عفونت و سرطان پروستات در مردان:

برای تولید مایع منی، پروستات وکیسه‌ی منی موادی همچون روی، اسید سیتریک و پتاسیم را ازخون می‌گیرند و آنها را تا 600 برابر تغلیظ می‌کنند. در این بین هر عامل سرطانزای موجود در خون نیز ممکن است به همراه این مواد و به همین میزان در پروستات تغلیظ و انباشته شود. رابطه‌ی جنسی می‌تواند از انباشته شدن عوامل سرطانزا در درون غده‌ی پروستات جلوگیری به عمل آورد.

4-خواب بهتر وعمیق تر به واسطه‌ی افزایش میزان جریان خون و جریان اکسیژن در بدن:

با توجه به تحقیقات، اکسی توسین که یکی از هورمون‌های تولید شده در طول ارگاسم است، نیز خواب آوراست.

5-کاهش درد وافزایش توانایی بدن در تحمل آن به واسطه‌ی افزایش میزان اندورفین در بدن:

خصوصاً کاهش سردردهای مزمن و میگرنی. درست قبل از ارگاسم سطح هورمون اکسی توسین به 5 برابر سطح نرمال افزایش می‌یابد.

6-بهبود افسردگی‌های خفیف و قابلیت عملکرد جانشینی رابطه‌ی جنسی با داروهای ضد افسردگی:

زنانی که از لحاظ جنسی فعال‌اند کمتر مستعد افسردگی هستند. هورمون پروستاگلاندین موجود در منی مردان به وسیله‌ی دستگاه تناسلی زنان جذب گردیده و باعث تعدیل هورمون‌های زنانه می‌شود. منی مردان حاوی هورمون‌های استروژن و پروژسترون است که هر دوی آنها در بهبود خلق مؤثر هستند.

7-کاهش وزن واز دست دادن کالری:

متعاقب هر رابطه‌ی جنسی چیزی معادل پانزده دقیقه پیاده روی بر روی دستگاه تردمیل یعنی 200 کالری سوزانده می‌شود. ضربان قلب فرد برانگیخته (از لحاظ جنسی) از70 بار در دقیقه به 150 بار در دقیقه افزایش می‌یابد. انقباضات حین رابطه‌ی جنسی باعث تمرین و درگیر شدن عضلات لگن، ران‌ها ، باسن، بازوها، گردن و قفسه‌ی سینه می‌شود. 61 درصد بزرگسالان، مبتلا به اضافه‌ی وزن هستند و 15 درصد این تعداد به گونه‌ای خطرناک و مهلک چاق هستند. چاقی و عوارض ناشی از آن، به شدت بر سلامت قلب تأثیر می‌گذارند. چربی اضافی بدن و میزان بالای تری گلیسرید خون ممکن است به بیماری فشارخون، دیابت و بیماری‌های قلبی- عروقی منجر شوند. خوشبختانه، تحقیقات نشان داده‌اند که تحریک جنسی، ترشح آدرنالین و گرمازایی بدن (چربی سوزی) را افزایش می‌دهد. آدرنالین، برای تولید انرژی، وارد بافت ادیپوز (چربی) می‌شود. همین پدیده، علت ارتباط فعالیت جنسی و لاغری را توضیح می‌دهد.

8-بهبود سلامت دهان ودندان به واسطه‌ی افزایش میزان بزاق و آنزیم‌های مفیدی که از پوسیدگی دندان جلوگیری می‌کنند:

پلاسمای منی (جذب شده از مخاط مهبل) حاوی روی، کلسیم و دیگر مواد معدنی است که از پوسیدگی دندان‌ها جلوگیری می‌کند. همچنین آداب برقراری رابطه‌ی جنسی، دو شریک جنسی را ملزم به رعایت اصول اولیه‌ی بهداشت از جمله مسواک زدن دندان‌ها می‌کند.

9-افزایش کیفیت روابط زناشویی به واسطه‌ی عمیق تر شدن رابطه‌ی عاطفی:

متعاقب هر رابطه‌ی جنسی اکسی توسین که هورمون مشترک بین زنان و مردان است تولید می‌شود، این هورمون باعث وابسستگی و تعلق زیاد احساسی در هر دو جنس مذکر و مؤنث می‌شود.

10-بهبود حس بویایی:

پس از رابطه‌ی جنسی ترشح هورمون پرولاکتین افزایش می‌یابد. این هورمون سبب می‌شود تا سلول‌های بنیادی مغز نورون‌های جدیدی را در پیاز بویایی مغز ایجاد کنند. (در دوران شیردهی نیز این بهبودی حس بویایی در زنان مشاهده می‌شود.)

11-افزایش اعتماد به نفس و عملی شدن این باور که فرد توانایی لذت بردن و لذت بخشیدن را داراست:

رابطه‌ی جنسی سالم در افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس زنان و مردان (خصوصاً مردان) می‌تواند تأثیر بسزایی داشته باشد. یکی از دلایلی که مردم رابطه‌ی جنسی دارند این است که احساس خوبی به دست می‌آورند. رابطه‌ی جنسی طولانی، با اعتماد به نفس آغاز می‌شود و آن را افزایش می‌دهد.

12-افزایش احساس تجربه‌ی خوشبختی:

افراد خوشبختی را در تجربه‌ی جنسی موفق می‌دانند و نه در تجارت موفق. به عبارتی آنهایی که به جای حساب بانکی‌های فعال، اتاق خواب‌های‌شان فعال است خود را بیشتر خوشبخت ارزیابی می‌کنند.

13-رابطه‌ی جنسی صبحگاهی باعث تقویت و نشاط شما می‌شود:

محققان می‌گویند رابطه‌ی جنسی صبحگاهی باعث تقویت و نشاط شما می‌شود. یکی از دلایل آن، تولید آنتی بادی برای از بین بردن عوامل بیماری زا در رابطه‌ی جنسی صبحگاهی است. همچنین ترشح هورمونی باعث شفاف شدن پوست می‌شود.

14-آرامش دهنده‌ی اعصاب و کاهنده‌ی استرس:

استرس و اضطراب، انرژی ما را می‌گیرد و نهایتاً مارا خسته وکم حوصله می‌کند. فردی که تمام روز را با تنش و استرس گذرانده، توانی بری امور عادی روزمره ندارد حتی گاهی حال و حوصله‌ی سلام کردن را نیز ندارد. بررسی‌ها نشان داده افراد پراضطراب و پرتنش، کمتر به روابط زناشویی با همسرشان تمایل نشان می‌دهند.

15-تأثیر مستقیم در بهبود سلامت قلب و کاهش ریسک بیماری‌های قلبی:

داشتن بیش از 3 نوبت رابطه‌ی جنسی در طول هفته، ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی را به نصف کاهش می‌دهد که علت آن ترشح هورمون استروژن است.

16-کاهش کلسترول خون:

رابطه‌ی جنسی، کلسترول بد خون را نیز کاهش می‌دهد.

17-بهبود در روابط خانوادگی و اجتماعی شخص:

رابطه‌ی جنسی چنانچه باعشق توأم باشد شفابخش و درمانگر است: چنانچه همسری دارید که برای‌تان اهمیت قائل بوده و دوست‌تان دارد و در مقابل، شما نیز برای وی اهمیت قائل بوده، دوستش دارید و از لحاظ احساسی و جسمی نیز با یکدیگر صمیمی هستید، آن وقت 3 تا 5 برابر کمتر در معرض خطر مرگ زودرس یا ابتلا به بیماری‌های گوناگون قرار خواهید داشت. در آغوش گرفتن و نوازش کردن باعث تغییر در ترکیبات شیمیایی بدن شما می‌شود.

18-رابطه‌ی جنسی باعث افزایش تولید هورمون تستوسترون می‌شود:

این هورمون باعث محکم تر شدن عضلات و استخوان‌ها و نیز منجر به افزایش میل جنسی می‌شود.

19-کنترل بهتر مثانه:

رابطه‌ی جنسی منجر به تقویت عضلات مثانه می‌شود، مخصوصاً درمورد خانم‌هایی که از بی اختیاری و عدم کنترل ادرار رنج می‌برند، رابطه‌ی جنسی تأثیر مثبت خواهد داشت.

20-جلوگیری از تحلیل مهبل در زنان یائسه:

زنان یائسه‌ای که از رابطه‌ی جنسی امتناع می‌ورزند ممکن است دچار آتروفی (تحلیل) مهبل و مقاربت دردناک شوند. تمام هورمون‌هایی که زنان یائسه به آنها نیاز دارند، از طریق رابطه‌ی جنسی سالم با شوهران‌شان قابل دریافت است.

21-افزایش جریان خون:

رابطه‌ی جنسی، جریان خون به مغز و دیگر اعضای بدن را افزایش می‌دهد. بنابراین اکسیژن و مواد مغذی بیشتری به ارگان‌های بدن رسیده و مواد زائد نیز سریع تر از بدن دفع می‌شوند.

22-پایین آمدن میزان مرگ و میر:

میزان مرگ و میر در افرادی که 2 بار در هفته به ارگاسم می‌رسند، نصف افرادی است که در طول ماه تنها یک مرتبه ارگاسم را تجربه می‌کنند.

منبع: مجله‌ی آرامش

انتشار توسط 8 تم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*