یکشنبه , بهمن ۱ ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه / روانشناسی / زناشویی / فن جنسی چیست؟
فن جنسی چیست؟

فن جنسی چیست؟

فن جنسی چیست؟

فن جنسی عبارت است از موزون نمودن کیفیت روابط جنسی  ازلحاظ جسمی، روحی و زیبایی، روابط جنسی را نباید به‌عنوان یک وظیفه و یا عمل پیش‌پاافتاده زناشویی تلقی نمود. بلکه باید آن را عمل مشترکی دانست که زن و شوهر باید برای  لذت‌بخش ساختن آن کوشش کنند . یکی از اطبای فرانسوی بنام Guzot در کتاب خود بنام (Ritual For Married Lovers ) می‌نویسد «یکی از خصوصیات لذت جنسی این است که اگر مرد این لذت را در همسر خود حس کند لذت خودش نیز به‌مراتب بیشتر خواهد بود. همین‌طور در مورد زن.»

به‌عبارت‌دیگر چنانچه لذت جنسی دوجانبه باشد برای زن وارد به‌مراتب مطلوب‌تر خواهد بود و منظور از فن جنسی هم رسیدن به چنین توازن و هماهنگی هست.

آیا میل و لذت جنسی همیشه دوجانبه است؟

خیر،گاهی زن و یا شوهر احتیاجات جسمی و روحی طرف خود را در نظر نمی‌گیرد. ممکن است شوهر این موضوع را درک نکرده باشد که میل جنسی زن و عکس‌العمل او در مقابل روابط جنسی کاملاً با مرد متفاوت بوده و برای ظهور این میل و عکس‌العمل وسایل و تدبیری لازم است. از طرف دیگر ممکن است زن عکس‌العمل جنسی مرد و احتیاجات او را ندانسته و نتواند آن‌طوری که شاید و باید با او همکاری نموده و در روابط جنسی شرکت کند.

اگر مردی قبل از ازدواج روابط جنسی داشته باشد، آیا این مسئله کمکی به فهم و اجرای فن جنسی خواهد کرد؟

بستگی دارد به کیفیت و درجه روابط مزبور. اگر روابط مذکور اتفاقی و خصوصاً  با فواحش بوده باشد بدون شک هیچ‌گونه راهنمایی و کمکی به اجرای وظایف زناشویی نخواهد کرد. Havelvack Eliis(که یکی از بزرگ‌ترین شخصیت‌های برجسته در علوم جنسی بوده است- مترجم). در کتاب معروف خود بنام«مطالعات روانشناسی جنسی»  درباره روابط نامشروع با فواحش قبل از ازدواج چنین می‌نگارد:

«تعلیمات و تجربیاتی که حتی در بهترین شرایط از فواحش عاید مردی می‌شود به‌هیچ‌وجه برای همسر آینده او هرگز چنین روابطی را نداشته است مفید واقع نخواهد شد. نتیجه عمل این خواهد بود که در عمل متضاد و غلط متزلزل باشد.

از طرفی همسر مبتدی و تازه‌کار خود را تهدید می‌کند که هر چه زودتر ازلحاظ  جنسی به شکلی درآید که خود او به آن خو گرفته است. از طرف دیگر ممکن است در توجه به او  راه مبالغه را پیموده و در تحریک و ارضا میل جنسی او موفق نشود»

در اینجا باید اختلاف مهم دیگری را متذکر گردم و آن این است که در روابط جنسی اتفاقی  مرد بندرت احساسات و عکس‌العمل جنسی زن را در نظر می‌گیرد. چنین مدی اصولاً در فکر خود بوده . فقط می‌خواهد میل جنسی خود را ارضا نماید و به‌هیچ‌وجه توجهی به بیدار کردن و اقناع میل جنسی زن ندارد. بدون شک چنین روابطی باعث می‌شود که مرد اختلاف  جنسی زن و مرد را درک نکرده و نتواند چگونه و از چه راهی با همسر آینده خود رابطه جنسی داشته باشد که این خود دارای اهمیت روانی زیادی هست.

آیا اختلاف میل جنسی زن وارد زیاد است؟

درباره میل جنسی زن مدت‌ها بحث و گفت گو بوده است. تا مدتی چنین تصور می‌کردند که میل جنسی مخصوص مرد بوده و زن اصولاً فاقد احساسات جنسی هست.Acton یکی از اطبای انگلیسی که از افراد برجسته در مسائل مربوط به امور جنسی بوده و در ۷۰ سال پیش چنین نوشته:

«اکثریت خانم‌ها خوشبختانه ازلحاظ میل جنسی در زحمت و مضیقه نیستند».

تصور این‌که زن‌ها دارای امیال جنسی هستند بسیار زشت و زننده بود .

سایر مؤلفین آن دوره هم همین عقیده را داشتند.

امروزه با فزونی اطلاعات ما درباره میل جنسی، این‌گونه تصورات و فرضیات پوچ و بی‌اساس تلقی می‌شود. درست است که عدم میل جنسی و یا به‌طور خلاصه سردی جنسی در خانم‌ها بیشتر مشاهده می‌شود ولی این دلیل نیست که میل جنسی آن‌ها ذاتاً کم باشد . ترتیب اولیه و رسوم اجتماعی است که میل جنسی زن را تحت‌فشار قرار داده و اجازه نمی‌دهد تا در موقع خود تظاهر نماید. اصولاً قدرت و میل جنسی زن کاملاً مانند مرد هست.

 عکس‌العمل‌های جنسی زن و مرد از چه لحاظ باهم فرق دارند؟

تقریباً در تمام موجودات همیشه جنس مذکر فاعل و جنس مؤنث مفعول هست . این تفاوت در سلول‌های جنسی مربوطه هم مشهود است زیرا اسپرم دائماً در فعالیت بوده و همواره از طرفی به‌طرف دیگر درحرکت و تلاش هست درحالی‌که تخم آرام بوده و بی‌حرکت منتظر ورود اسپرماتوزوئید هست. باوجوداین اختلاف در وضعیت سلول‌های جنسی، می‌توان با اختلاف شدید روحی و هیجانی موجود ه بین زن و مرد پی برد. درهرحال میل جنسی مرد خیلی سرکش‌تر بوده، زودتر بیدار می‌شود و هر چه زودتر متوجه انجام عمل جنسی می‌شود درصورتی‌که زن ازلحاظ جنسی خیلی سرکش نبوده، میل جنسی او به آهستگی اهر می‌شود و در ابتدا تمایل زیادی به تماس بدنی و بازی کردن دارد و پس از مدتی تحریک آماده برای عمل جنسی می‌شود. روی‌هم‌رفته عواطف و احساسات در عکس‌العمل جنسی زن نقش مهم‌تری را بازی می‌کند تا در مرد. در زن میل جنسی دارای ریتم مشخصی است که در عرض ماه شدت و ضعف پیدا می‌کند. تحریک خودبه‌خود در زن مانند مرد نبوده و بلکه کم‌وبیش تابع ترشحات هورمونی هست.

اختلاف دیگری که در عکس‌العمل جنسی زن و مرد مشاهده می‌شود مدت‌زمانی است که برای رسیدن به شهوت(Climax  یا Orgasm ) لازم است. در مرد مدت عمل جنسی فوق‌العاده کوتاه بوده، میل جنسی زودتر بیدار می‌شود و جز در موارد استثنایی که عمداً کنترل می‌کند در مدت کوتاهی به اوج شهوت یعنی انزال می‌رسد درصورتی‌که در زن‌ها مدت طولانی‌تری طول می‌کشد تا تحریک‌شده و مدت طولانی‌تری طول می‌کشد تا به اوج شهوت و احساس لذت برسند. بنابراین عکس‌العمل‌های جنسی زن به‌مراتب پراکنده‌تر و ناپایدارتر از مرد هست.

فرمودید در زن مدت مدیدی طول می‌کشد تامیل جنسی او ظاهر شود آیا می‌توان این اختلاف‌زمان را تعدیل نمود.

 بافهم مطلب، هم‌فکری دوجانبه، کوشش و بالاخره خودداری می‌توان چنین تعدیلی را برقرار ساخت. برای لذت‌بخش ساختن روابط جنسی جهت طرفین، باید زن را به درجه‌ای از اوج تحرک رسانید که خود او مایل به انجام عمل شود. همان‌طوری که متذکر شدم میل جنسی در زن خیلی بندرت ممکن است خودبه‌خود باوجود آید.وظیفه شوهر است که میل جنسی را در زن باوجود آورد. زن قبل از آماده شدن برای مقاربت احتیاج به مدتی عشق‌بازی، نوازش و تماس بدنی دارد. همان‌طوری که Ambroisc Pare یکی از جراحان مشهور فرانسوی در قرن شانزدهم نوشته«هرگاه شوهر هنگام هم خوابی با زن خود او را بی‌میل مشاهده نمود باید در آغوشش گرفته و او را نوازش کند تا احساسات او برانگیزد.» این عمل نباید منحصراً  شامل تحریکات بدنی باشد بلکه باید به طریقی انجام گیرد تا زن را آماده عمل کند.

در حقیقت به نظر می‌آید که جهت این عشق‌ورزی و نوازش مقدماتی یک احتیاج بیولوژیکی موجود است زیرا در خیلی از حیوانات قبل از انجام عمل چنین کیفیتی مشاهده می‌شود. در اغلب حیوانات تا موجود ماده موجود نر را با طیب خاطر قبول نکند. انجام عمل جنسی غیرممکن هست و جهت این امر لازم است که جنس نر رضایت خاطر جنس ماده را برای عمل مقاربت فراهم سازد. فقط در میمون و انسان است مه عمل جنسی حتی در مواردی هم که جنس ماده بی‌میل است انجام می‌گیرد. بنابراین واضح است که برای تأمین زندگی جنسی هماهنگ و موزون لازم است که عمل جنسی برای طرفین خوش‌آیند باشد

Balzac می‌گوید«مردی که نتواند در زنش لذت ایجاد کند حق ندارد از او لذت ببرد» به‌عبارت‌دیگر برای اینکه زن تمایلی به عمل جنسی نشان بدهد باید قبل از عمل به‌وسیله نوازش و معاشقه چنین میل را در او باوجود آورد.

برای انجام عمل جنسی چه پیش‌درآمدی لازم است؟

 در روابط جنسی عوامل روحی و جسمی توأم بوده و در پیش‌درآمد جنسی باید هر دو جنبه را در نظر گرفت. ازلحاظ روحی نحوه عشق‌بازی بستگی دارد به زمینه تربیتی، قابلیت حساسیت فردی، خلق‌وخوی طرفین بالأخره حوادث و اتفاقات موجوده در لحظات عمل برای تأمین چنین هدف طرق مختلف‌های موجود است. طریقه‌ای که در یک‌لحظه معینی برای فردی فوق‌العاده مؤثر و محرک هست ممکن است در لحظات دیگر و یا برای افراد دیگر نامطلوب باشد. گاهی اوقات یک کلمه یا ژست مخصوص، یک حرکت یا بوی خوش، ممکن است به‌مراتب از عشق‌بازی‌های ممتد و طولانی مؤثرتر باشد شاید غیرممکن و یا نامطلوب باشد که برای تأمین این موضوع رویه مخصوص و یا قوانین مختلفی ذکر گردد. در اینجا باید به مهارت شخص، فهم مستقیم دوجانبه و بالأخره سازش عملی که جنبه روحی داشته باشد ممکن است برای ایجاد میل جنسی شدیدی کافی باشد مع‌هذا لازم است همیشه قبل از انجام عمل تحریک مستقیم بدنی صورت گیرد که شامل لمس، نوازش و بوسه هست.http://www.webgoftar.com

Mantegazza عشق جنسی را فرم عالی حس لمس می‌داند.گردن، لب‌ها، آویزه‌های گوش و پستان‌ها مخصوص نوک آن‌ها فوق‌العاده حساس بوده و نوازش یا بوسه این نواحی سبب ظهور و بروز میل جنسی شدیدی خواهد شد. در اوایل ازدواج زن‌ها نسبت به تحریک عمومی بدن بیشتر حساس هستند تا به تحریک مستقیم  دستگاه تناسلی ولی پس‌ازاینکه خجلت و کم‌روئی طبیعی زن تدریجاً زایل گردید آن‌وقت است که تحریک مستقیم دستگاه تناسلی برای او لذت‌بخش‌تر خواهد بود. تمام قسمت فرج(Vulva) ازلحاظ جنسی حساس بوده و لمس لب‌های کوچک، دهانه مهبل بخصوص ناحیه کلیتوریکس موجب تحریک شدید می‌شود. این قسمت‌ها و نوک پستان دارای نسج نعوظی بوده و در اثر تحریک جنسی به حال نعوظ درمی‌آیند. باید دقت کرد که این‌گونه تماس‌ها خیلی به‌آرامی و بامهارت انجام گیرد بخصوص این‌که باید همیشه رطوبت کافی موجود باشد زیرا فشارهای سخت و یا دست‌کاری های بی‌مورد بخصوص موقع که سطح تماس خشک باشد ممکن است تولید عکس‌العمل‌های نامطلوبی بکند ولی تحریک ملایم و آرام ممکن است سبب تحریک عمومی بدن و آمادگی جهت انجام عمل جنسی بشود.

برگرفته شده از کتاب: پاسخ به مسائل جنسی و زناشویی

اثر:دکتر هانا استون/دکتر ابراهام استون

انتشارات ارغوان

انتشار توسط 8 تم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*