شنبه , آذر ۲۵ ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه / اخبار / اجتماعی فرهنگی / عملکرد معصومه ابتکار در بحران گرد و غبار
عملکرد معصومه ابتکار در بحران گرد و غبار

عملکرد معصومه ابتکار در بحران گرد و غبار

عملکرد ابتکار در بحران گرد و خاک خوزستان چگونه بود؟

نمایندگان خوزستان در روز های گذشته اعتراض‌های زیادی به رییس سازمان محیط زیست درباره مدیریت بحران گرد و غبار در استان‌شان داشته‌اند. این درحالی است که بودجه ۵۵ میلیاردی مقابله با ریزگرد ها را همین نمایندگان حذف کرده بودند.

آرزو رستم‌زاد: سه روز پیش از آنکه گرد و غبار خوزستان را ببلعد، نمایندگان مجلس در جلسات کمیسیون تلفیق به حذف ماده‌ای از بودجه ۹۴ رأی دادند که دولت برای مقابله با پدیده گردوغبار در نظر گرفته بود؛ ماده‌ای که وقتی اوضاع خوزستان بحرانی شد و نمایندگان رئیس سازمان محیط‌زیست را به سوءمدیریت متهم کردند، هیچ‌کس به آن اشاره‌ای نکرد.

با این حال، معصومه ابتکار می‌گوید: ما فریادمان از این کار درآمد، به‌شدت اعتراض کردیم، بخشی از آن اعتبار ۶۰ میلیاردی از محل عوارض آلایندگی بود که ما گفتیم برای پایش نظارت و مقابله با گرد و غبار اختصاص دهیم، یک مورد هم ۵۵ میلیاردتومان به‌صورت مشخص ویژه بحث گرد و غبار و احیای تالاب‌ها بود که این را هم به‌صورت کامل از بودجه حذف کردند. در واقع در یک نوبت همه اعتبارات پیش‌بینی‌شده برای مقابله با پدیده گردوغبار در بودجه سال٩۴ که از سوی سازمان محیط‌زیست در بودجه گنجانده شده بود را به‌صورت کامل حذف و آن را به یکی از مصارفی که مد‌نظر خودشان است منتقل کردند.

یکی دو روز بعد از گفتگوی ابتکار با روزنامه شرق، مجلس کلیات بودجه را تصویب کرد و سخنگوی کمیسیون تلفیق از اعتبار ۵۵ میلیارد تومانی خبر داد که برای مقابله با گرد و غبار در نظر گرفته شده است. با این حال، در سه هفته‌ای که خوزستان در خاک نفس می‌کشید، گرد و خاک سیاسی در تهران به اوج خود رسید. نمایندگان مجلس سازمان محیط زیست را به سیاسی کاری و سوءمدیریت متهم کردند و دولت، بحران ریزگردها را یک اتفاق سابقه دار دانست که بخشی از آن مربوط به خشکسالی داخلی و کم کاری‌های دولت قبل است و بخشی دیگر مربوط به منابع خارج از کشور.

در این میان، تعدادی از نمایندگان مجلس که عموما از میان اصولگرایان بودند، طرح سوال از رئیس جمهور و تبدیل سازمان محیط زیست به وزارتخانه را کلید زدند. آنها خواستار این بودند که رئیس جمهوری درباره کوتاهی‌های دولت در پیش بینی بحران ریزگردها و حل و فصل زودهنگام آن توضیح دهد و سازمان حفاظت محیط زیست از نظارت رئیس جمهور به عنوان یک معاونت خارج، و تبدیل به وزارتخانه‌ای شود که زیر نظر قوه مقننه قرار دارد و نمایندگان می‌توانند وزیر آن را بازخواست و استیضاح کنند. طرحی که البته فقط روی کاغذ است و هنوز نتوانسته امضاهای لازم را برای تقدیم شدن به هیات رئیسه کسب کند.

در جدول زیر نظرات موافق و مخالف تعدادی از نمایندگان را درباره عملکرد سازمان محیط زیست در موضوع ریزگردها و وزارتخانه شدن این سازمان می‌خوانید:

ردیف

نماینده

رسانه گفتگو کننده

وزارتخانه شدن سازمان محیط زیست

عملکرد سازمان محیط زیست در موضوع ریزگردها

۱

محمدرضا تابش

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس

خبرآنلاین

سازمان محیط زیست یک سازمان حاکمیتی است و من شخصا با این که ذیل یک دستگاه اجرایی قرار بگیرد، مخالفم. این دستگاه باید در جایگاهی باشد که اقتدار و موقعیت آن حفظ شود. بنابراین موافق نیستم که ذیل یک وزارتخانه مثل جهاد کشاورزی قرار گیرد. اما اگر با یک سازمان حاکمیتی دیگر مثل سازمان آب و فاضلاب ادغام شود و به عنوان وزارت محیط زیست و آب کار کند، موافقم.

سازمان محیط زیست باید جلوی پروژه‌هایی که توجیه فنی یا اقتصادی ندارند یا مخرب محیط زیست هستند، بگیرد. نماینده‌ها هم که دنبال اجرای پروژه در حوزه‌های انتخابیه شان هستند، ممکن است به همین دلیل با سازمان محیط زیست به مشکل بربخورند. در ماجرای ریزگردها نمایندگان فضا را سیاسی کردند و به نظر می‌رسد می‌خواهند با خانم ابتکار مقابله کنند. در حالی که خانم ابتکار عملکرد بسیار خوبی داشته.

۲

دکتر قائد رحمت

نماینده درود

خبرآنلاین

همه دستگاه‌های ما که از بودجه دولت استفاده می‌کنند، باید زیر نظر مجلس باشند. من با ادغام سازمان محیط زیست با سازمان جنگل‌ها موافقم چرا که هر چه سازمان‌ها بیشتر ادغام شوند، عملکرد بهبود یافته و فساد در دستگاه‌ها کمتر می‌شود.

ریزگردها مشکل امروز نیست. باید منطقی فکر کنیم و اگرچه مردم آسیب دیده اند، اما نباید فقط با سر و صدا راه انداختن مشکل را حل کرد. قبلا منشا ریزگردها خارجی بود اما امروز مشکل داخلی هم به آن اضافه شده و اقداماتی که در گذشته انجام شده، خشکی خاک را دامن زده است. فرقی ندارد رئیس سازمان محیط زیست چه کسی باشد یا دولت، کدام دولت باشد. مساله جان انسان هاست و باید از گذشته کاری می‌شد تا این مشکلات اتفاق نیفتد. نمایندگان هم احساس مسئولیت می‌کنند اما شیوه مطرح کردن این موضوع مناسب نبوده است. مجلس باید در قالب منطق و قانون وارد عمل شود و نباید سلامت مردم را سیاسی کرد.

۳

ایرج عبدی

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس

خبرآنلاین

من مخالف بیرون آمدن سازمان محیط زیست از زیر نظر ریاست جمهوری هستم و معتقدم که این سازمان به دلیل اهمیت و حساسیت موضوع محیط زیست باید زیر نظر مستقیم رئیس جمهور باشد تا فشارهای سیاسی باعث تخریب محیط زیست، قطع درختان و تصاحب اراضی نشود و محیط زیست کشور از آسیب‌ها در امان باشد.

شکی وجود ندارد که باید برای محیط زیست خوزستان کاری کرد. این پدیده به مرور زمان ایجاد شده و یکی دو روزه هم برطرف نمی‌شود. اما برطرف کردن آن فقط کار سازمان محیط زیست نیست. بلکه کار حکومت است و چند کشور باید این مساله منطقه‌ای را حل کنند. نباید گفت مقصر خانم ابتکار است و به خاطر سوء مدیریت ایشان ریزگردها به اهواز هجوم آورده اند. اما چون شدت بحران ریزگردها امسال از سال‌های گذشته بیشتر بود، واکنش‌های بیشتر و شدیدتری را هم در مجلس در پی داشت.

شیوه برخورد ما برخی مواقع با افراط و تفریط همراه است و این درست نیست.

۴

آیت‌الله‌ محسن حیدری

نماینده‌خوزستان در مجلس‌خبرگان

خبرگزاری مهر

دولت یازدهم برای جبران مافات، باید سریعا با تأمین بودجه لازم و استخدام پیمانکارهای زیاد، این بحران را هرچه زودتر در کنترل بگیرد. در زمان دولت دهم طرح مالچ‌پاشی تصویب و پیمانکارهایی برای اجرای طرح استخدام شدند که با جلو رفتن بخشی از کار و مطالبه حقوق توسط پیمانکاران، وزارت نفت اقدام به تأمین بودجه لازم نکرد، لذا کار تعطیل شد.

از جهت عاطفی و روانی باید خانم ابتکار در خوزستان حضور پیدا می‌کرد که مردم احساس کنند اما این به معنای حل نشدن و پیگیر نشدن این مشکل با لغو سفر ایشان نیست.

۵

حجت الاسلام سادات ابراهیمی

نماینده شوشتر و گتوند

خبرگزاری آنا/ شهرآرا

سازمان محیط زیست یک سازمان غیرسیاسی است و با تبدیل شدن به وزارتخانه این سازمان را کاملا سیاسی خواهیم کرد.
اجرای این طرح مغایر با قانون جلوگیری از بزرگ‌شدن بدنه دولت است، ضمن اینکه شرح وظایف این سازمان مشخص است و نیازی نیست از آن وزارتخانه بسازیم.
سازمان محیط زیست یک سازمان حاکمیتی است و باید استقلال خود را داشته باشد؛ چرا که در برخی شهرهای کشور ما شاهد آن هستیم که نمایندگی این سازمان به لحاظ سیاسی به‌شدت مورد فشار قرار می‌گیرد و این تصمیم هم به نوعی یک حرکت سیاسی بوده که ساختار یک سازمان را متاثر از خود می‌سازد.

برای مقابله با معضل گرد و غبار در کشور نیازی نیست که نمایندگان مجلس به دنبال مقصر شخصی باشند، حذف بودجه گرد و غبار عامل اصلی در ایجاد این پدیده است. اگر نمایندگان مجلس شورای اسلامی بودجه مناسبی برای مقابله با ریزگردها در اختیار سازمان محیط زیست کشور قرار می‌دادند، اکنون کار به اینجا نمی‌کشید. سازمان حفاظت محیط زیست مبلغ ۱۱۵ میلیارد تومان برای مقابله با ریزگرد و احیای تالاب در بودجه سال گذشته پیشنهاد داده بود اما کمیسیون تلفیق این بودجه را تایید نکرد و به مسائل دیگری اختصاص داد.

۶

کریمی‌قدوسی

نماینده مشهد

خبرگزاری فارس

تبدیل سازمان محیط زیست به وزارتخانه از نظر مالی هیچ هزینه‌ای بر دوش دولت نخواهد گذاشت زیرا قرار نیست هیچ اتفاقی در تشکیلات این سازمان ایجاد شود بلکه قرار است جایگاه این سازمان به گونه‌ای تغییر کند که نظارت وکلای ملت را همراه خود داشته باشد.

امروز سازمان محیط زیست به عنوان متولی این بخش دغدغه چندانی در زمینه مقابله با خشکسالی ندارد که این جای تاسف است.

۷

سید شریف حسینی

نماینده مردم اهواز

خبرگزاری فارس/ باشگاه خبرنگاران جوان

با امضای بسیاری از نمایندگان طرحی را تدوین کرده‌ایم که طی این طرح تمامی فعالیت‌های سازمان محیط زیست زیر نظر وزارت جهاد کشاورزی قرار خواهد گرفت.  بی‌شک با تحت نظر قرار گرفتن سازمان محیط زیست در وزارت جهاد کشاورزی می‌توان شاهد تسریع در رسیدگی به مطالبات و پاسخگویی بهتر سازمان محیط زیست بر عوامل زیست محیطی بود.

خانم ابتکار باید بداند اینجا برای مردم نفس کشیدن مشکل شده و کسی هم که باید گزارش صریح به هیئت دولت می‌داد ایشان بوده است. فقط این دولت را مقصر نمی‌دانم زیرا دولت قبل نیز برای حذف معضل گرد و غبار صرفا شعار داد. خانم ابتکار یا دنبال حل مشکل باشد یا استعفای خود را تقدیم رییس‌جمهور کند. ‌سازی اگر در این میان تعیین شود، ‌شاید محیط زیستی‌ها بدانند چگونه باید آن را بنوازند و خودشان را وفق دهند با خواسته‌های وکلای مردم در مجلس.

دولت به دنبال حل سریع مشکل

بحران ریزگردها که از حدود یک دهه قبل خوزستان و استان‌های غربی کشور را درگیر کرده بود، در سه هفته گذشته به حدی شدت گرفت که نفس گیرترین روزهای اهواز رقم خورد. مردم این شهر در هفته‌ای که گذشت، غباری ۶۶برابر حد مجاز را تجربه کردند؛ شعاع دید به کمتر از ۱۰۰متر رسید؛ مدارس برای سه روز متوالی تعطیل شدند و تنها در یک روز، حدود ۲۵۰نفر از مردم به خاطر مشکلات تنفسی به بیمارستان‌ها مراجعه کردند.

با بحرانی شدن اوضاع، مقام معظم رهبری دستور ویژه‌ای برای حل سریع این مشکل از سوی دولت صادر کرده و تأکید کردند که با حضور تمام مسئولان مرتبط، جلسه‌ای تشکیل و تدابیر اجرایی و تصمیمات عاجلی برای رفع این مشکل اتخاذ شود.

رئیس جمهوری هم با انتشار پیامی خود را هم نفس مردم خوزستان دانست و جلسه اضطراری برای رسیدگی به وضع هوای خوزستان تشکیل داد. روحانی همچنین وزیر بهداشت را به عنوان نماینده ویژه رئیس جمهوری برای رسیدگی به وضع سلامت مردم خوزستان با اختیارات کامل راهی این استان کرد.

به موازات این اقدامات، بیش از ۲۷۰۰هزار امدادگر هلال احمر در خوزستان مستقر شدند و ماسک و بروشورهای آموزشی میان ۲۲۰هزار تن از مردم استان توزیع کردند. سه شنبه هفته قبل که غلظت گرد و غبار به حدود ۶۶برابر میزان مجاز رسید، فرمانداری اهواز هم به کمک هلال احمر آمد و با توزیع بیش از ۱۰۰ هزار ماسک و ۶۰هزار پاکت شیر بین مردم تلاش کرد تا رهگذران اماکن پرتردد اهواز را از عوارض تنفس هوای آلوده در امان دارد.

همچنین همه بیمارستان‌های دولتی، خصوصی، تامین اجتماعی و بیمارستان‌های وابسته به وزارت نفت موظف شدند بیماران مبتلا به مشکلات تنفسی ناشی از ریزگردها را به طور رایگاه پذیرش و درمان کنند.

طوفان شن از افریقا تا خاورمیانه

با تمام این ها، تنها اهوازی‌ها نبودند که زندگی شان به خاطر هجوم گرد و غبار تعطیل شد. همزمان با افزایش غلظت گرد و غبار در اهواز، پنجشنبه گذشته شهرهای دیگری هم در جنوب غرب و غرب کشور غبارآلود شدند. در این روز میزان ریزگردها در آبادان به ۱۵ برابر حدمجاز رسید و در ایلام هجوم ریزگردها افق دید را به ۱۰متر کاهش داد.
گرد و غبار همچنین دید افقی را در شهر مرزی مهران به ۵۰۰ متر کاهش داد و تردد را در این شهر محدود کرد. در کردستان و کرمانشاه هم گزارش‌هایی از هجوم ریزگردها منتشر شد. این در حالی بود که دیگر کشورهای خاورمیانه هم از این پدیده در امان نبودند. طوفان شن که در روز چهارشنبه هفته قبل از منطقه صحرا در شمال آفریقا به سمت مصر و خاورمیانه حرکت کرده بود، باعث شد بندر شهر ساحلی اسکندریه در مصر بسته شده و فرودگاه بین المللی قاهره به طور موقت تعطیل شود. همچنین لبنان، فلسطین، سرزمین‌های اشغالی و کرانه باختری رود اردن هم با این طوفان غبارآلود شدند.

منبع: خبرآنلاین

انتشار توسط 8 تم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*