سه شنبه , اسفند ۱ ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه / سلامت / طب سنتی / عرق بیدمشک / معرفی و خواص دارویی
عرق بیدمشک / معرفی و خواص دارویی
بیدمشک

عرق بیدمشک / معرفی و خواص دارویی

خواص درمانی عرق بیدمشک – salix aegyptiaca

بیدمشک یا سالیکس کاپری (نام علمی: salix aegyptiaca) درخت یا درخنچه‌ای زینتی است که دارای گل‌های زرد کم رنگ به شکل دم گربه می‌باشد. ارتفاع درخت به ۹ متر می‌رسد.

گیاهی است از‌نژاد بید که اندازه آن از بید معمولی کوچک‌تر ولی سنبله‌های آن دارای اسانس معطری هستند. گل‌های آن قبل از برگ‌ها ظاهر می‌شوند. اسانسی از این گیاه گرفته می‌شود به نام عرق بیدمشک. هم برای معطر کردن شربت و هم دارای خواص درمانی بالا می‌باشد.

خواص دارویی

طبیعت آن سرد و‌تر است. مقوی قوای دماغی و قلب، مفرح روح، ملین مزاج، سردردهای گرم مزاج را نیز تسکین می‌دهد. بیدمشک گیاهی است از‌نژاد بید سنبله‌های آن دارای اسانس معطر است. اسانس یا عرق بیدمشک علاوه بر خواص درمانی برای معطر کردن شربت‌ها نیز بکار می‌رود.

بیدمشک گیاهی ملین و تقویت کننده قلب، اعصاب و محرک قوای جنسی است. این گیاه دارویی دستگاه گوارش را تقویت کرده و اشت‌ها را افزایش می‌دهد. جوشانده برگ یا پوست درخت بیدمشک سبب دفع انگل‌ها و کرم‌های معده و روده می‌شود.

بیدمشک تقویت کننده دستگاه عصبی بوده و جوشانده برگ آن با عسل اعصاب را آرام می‌کند. همچنین عرق بیدمشک، آرام بخش و خواب آور است. جوشانده گل بیدمشک همراه با شکر، ناراحتی‌های عصبی، افسردگی، دردهای عصبی و روماتیسمی را بهبود می‌بخشد.

عرق بیدمشک مقوی قلب بوده و برای حفظ سلامتی آن بسیار مناسب و مؤثر است و همچنین باعث کاهش تب می‌شود و خاصیت تب بر دارد.

منبع: مجله مستند ویژه نمایشگاه ملی گیاهان دارویی

انتشار توسط 8 تم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*