یکشنبه , بهمن ۱ ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه / سلامت / زیبایی / عاشقان سولاریوم لطفاً نخوانند
عاشقان سولاریوم لطفاً نخوانند
سولاریوم

عاشقان سولاریوم لطفاً نخوانند

اتاقک سولاریوم

بنابر آنچه که دکتر داریوش دائر، متخصص پوست و مو توضیح می‌دهد، تشعشعات ماورای بنفش (UV) تشعشعاتی هستند که در نور خورشید و سایر منابع مصنوعی نور مثل دستگاه‌های جوشکاری و سولاریوم وجود دارند و به سه گروه (UV-A)، (UV-B) و (UV-C) تقسیم‌بندی می‌شوند. دستگاه سولاریوم که در یک دهه اخیر از طریق سالن‌های آرایشی و زیبایی و برای برنزه شدن سریع پوست بدن، جای خود را در جامعه ایرانی باز کرده است، دستگاهی اتاقک مانند است که درون آن تختی قرار گرفته و در دیواره‌های آن لامپ‌های مولد اشعه ماورای بنفش تعبیه شده است.

این روش برای تغییر رنگ پوست عوارض بالقوه‌ای را به همراه دارد و این عوارض به قدری زیاد و پرخطر هستند که مطمئناً در مقام مقایسه با ایجاد ظاهری برنزه و گذرا، نمی‌توان آنها را به هیچ وجه نادیده گرفت و از کنارشان به آسانی عبور کرد.                  http://www.webgoftar.com/

چه کسانی بیشتر در معرض خطر هستند؟

اشخاصی با تیپ پوستی یک و دو با رنگ پوست بسیار روشن و چشم‌های آبی یا سبز و همچنین نوجوانان زیر 15 سال از جمله کسانی هستند که در معرض آسیب‌های ناشی از سولاریوم قرار دارند. البته سایر افراد هم با درجات متفاوت ممکن است به یک یا چندین عارضه مبتلا شوند.

عوارض استفاده از سولاریوم

1-کک و مک در صورت، گردن، شانه‌ها و پشت دست‌ها

2-احتمال سرطانزایی: سرطانزایی مهم‌ترین عارضه سولاریوم تلقی می‌شود. آنگونه که دکتر دائر توضیح می‌دهد، ابتدا ضایعات پیش‌بدخیمی به شکل برجستگی‌های تیره و خشن روی پوست ظاهر می‌شوند و بعدها این ضایعات، حالتی شبیه به زخم‌های مزمن و بدون بهبودی پیدا می‌کنند. در این مرحله احتمال بدخیمی نیز وجود دارد؛ برای نمونه می‌توان به سرطان سلول قاعده‌ای پوست (بی.سی.سی) و سرطان خطرناک پوستی موسوم به ملانوم اشاره کرد که جزو بدخیمی‌های خطرناک ناشی از تماس با اشعه ماورای بنفش به شمار می‌روند.

گرچه در ماه‌های اول پس از سولاریوم این حالات ممکن است دیده نشوند؛ ولی مطمئناً طی سال‌های بعد خود را ظاهر خواهند ساخت. طبق آماری که این متخصص پوست و مو ارائه می‌کند:« همه ساله در استرالیا 9هزار و 500 مورد سرطان ملانومای پوستی تشخیص داده می‌شود که هزار و 100 مورد از آنها منجر به مرگ می‌شود و 12 تا 62 مورد از این تعداد مرگ در اثر استفاده از دستگاه‌های مصنوعی و لامپ‌های آفتابگیر جان خود را از دست داده‌اند. همچنین خطر ابتلا به سرطان پوست در افراد زیر 35 سال که به طور مرتب از این لامپ‌ها استفاده می‌کنند، تا 98درصد افزایش می‌یابد.»

3-پیری پوست: اگر مردم از اثر پیر کننده سولاریوم باخبر باشند، شاید هرگز این خطر را به قیمت ظاهری موقت و گذرا به جان نخرند. رگ‌های پوست افرادی که در معرض تماس مزمن با اشعه ماورای بنفش به ویژه اشعه (UV-A) هستند، پر پیچ و خم بوده، غدد چربی پوستشان بزرگتر بوده و به علت آسیب و تخریب رشته‌های کلاژن، چین و چروک‌هایشان عمیق‌تر و بیشتر می‌شود.

4-الاستوز آکتینیک: در اثر استفاده از سولاریوم نوعی تغییر پوستی در افراد به وجود می‌آید که به شکل تغییر رنگ پوست به سمت زرد تیره و چرمی شدن آن ظاهر می‌شود.

5-عفونت‌های مختلف: کاهش سطح ایمنی پوست و مبتلا شدن به آسیب‌هایی مانند عفونت‌های باکتریایی، ویروسی و قارچی، موارد ایجاد قارچ‌های پوستی به قدری زیاد است که همه متخصصان پوست با این مسائل به دفعات مواجه شده‌اند.

6-آسیب‌های چشمی به ویژه قرنیه: دکتر دائر می‌گوید: «معمولاً چشم‌های افرادی که در سالن‌های سولاریوم تحت تابش نور قرار می‌گیرند، با عینک یا چشم‌بند بسته می‌شود، ولی میزان نفوذ این تشعشعات از طریق پلک زدن یا از کناره‌های عینک یا چشم‌بند به لایه‌های متفاوت چشم برای ایجاد سوختگی قرنیه یا سایر آسیب‌ها به لایه‌های درونی‌تر چشم کافی است.»

منبع: همشهری تندرستی

انتشار توسط 8 تم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*