یکشنبه , بهمن ۱ ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه / اخبار / سیاسی / ظریف :کدام قرارداد ۵ ماهه به نتیجه رسیده که انتظار دارید ۵ ماه پس از برجام اقتصاد شکوفا شود؟!
ظریف :کدام قرارداد ۵ ماهه به نتیجه رسیده که انتظار دارید ۵ ماه پس از برجام اقتصاد شکوفا شود؟!
جواد ظریف

ظریف :کدام قرارداد ۵ ماهه به نتیجه رسیده که انتظار دارید ۵ ماه پس از برجام اقتصاد شکوفا شود؟!

ظریف: کدام قراردادی ۵ ماهه به نتیجه رسیده که انتظار دارید ۵ ماه پس از برجام، اقتصاد شکوفا شود؟

وزیر امورخارجه، در صحن علنی مجلس یادآور شد که مذاکرات هسته ای با اجازه رهبری انجام شده و نمی‌توان انتظار داشت که با گذشت پنج ماه از توافق، دستاوردهای آن عیان شود.

به گزارش خبرآنلاین، محمدجواد ظریف که برای ارائه گزارشی از روند اجرای برجام به نمایندگان به مجلس آمده بود، در پاسخ به سوالات نمایندگان از میزان سرمایه گذاری خارجی در ۵ ماه گذشته یاد کرد. او خطاب به سالک و دلیگانی دو عضو نزدیک به جبهه پایداری در مجلس دهم که این سرمایه گذاری را کافی نمی دانستند، گفت: بروید از هر شرکتی که قبول دارید سوال کنید و ببینید کدام قراردادی ۵ ماهه به نتیجه رسیده است! من هم گفتم که مبنای ما سلطه ستیزی است و بارها گفته ام که امریکا قابل اعتماد نیست.

اهم سخنان وی را در ادامه بخوانید:

تاریخ را تحریف نکنید، مذاکرات هسته ای به دستور رهبری صورت گرفته و ما آن را مایه افتخار کشور می‌دانیم. علت اینکه عربستان و اسرائیل علیه ما تلاش می‌کنند همین استکبار ستیزی ماست. اینها سرمایه های نظام است که برای چند دلار آن را از دست نمی‌دهیم.

من بارها در مجامع خارجی هم تأکید کرده ام که از اصولمان کوتاه نمی آییم و روی اصولمان پافشاری خواهیم کرد. کسی در جمهوری اسلامی جرأت تخطی از اصول و آرمان های امام و انقلاب را نداشته و ندارد. ما قدرت خود را در استکبار ستیزی می‌دانیم.

ما دستاوردها و موانع اجرای برجام را دقیقاً سه ماه پس از توافق، بر اساس قانون به مجلس ارائه داده‌ایم. اگر از نظر شما شفاف نبوده، در جلسات می‌توانیم آن را بررسی کنیم. گزارش بعدی را هم در موعد مقرر ارائه می‌دهیم.

فضاحت عربستان را در روزهای گذشته ببینید! این فضاحت در سال‌های گذشته هم وجود داشت اما در سایه ایران هراسی، دیده نمی‌شد. اما امروزه ایران یک قدرت صلح طلب و آرامش خواه در جهان شناخته می‌شود و جنایات عربستان در یمن به دید عموم رسیده است.

عدم شرکت ایران در حج امسال نشان دهنده تأکید نظام و رهبری و دولت بر حفط عزت حجاج ایرانی است.

وزارت خارجه تمام تلاشش را برای اجرای اقتصاد مقاومتی می کند.

یکی از ادارات کل وزارت خارجه، مربوط به اتباع ایرانی خارج از کشور است که برای جذب سرمایه های آنان نیز تلاش می‌شود. اما لازمه آن ایجاد اطمینان در ایرانیان خارج از کشور است که هر زمان خواستند برگردند و آزادانه سرمایه گذاری کنند و هر وقت خواستند بتوانند ایران را ترک کنند.

اقدامات لازم را برای برخورد با دست اندازی به اموال ایران انجام دادیم. اینکه می‌گویید چرا چراغ قوه گرفتیم که نشان دهیم، تخلف مربوط به چه دوره ای بوده؛ برای این بود که برخی به ناروا می‌گفتند که مردم ما را پس از برجام تحقیر می‌کنند! ما خواستیم بگوییم که امروزه تحقیرها تمام شده و این تحقیر مربوط به دوره دیگری است. ما این روزها در برابر گروه قانون شکنی قرار داریم. ما دعوای بین المللی علیه امریکا را ثبت خواهیم کرد و قانون شکنی آمریکایی ها را به دنیا نشان می‌دهیم. ما امروز با فراغت در مجامع بین المللی می‌توانیم حضور یابیم و علیه آمریکا شکایت کنیم.

تا مثقال آخر حقوقمان را در برجام خواهیم گرفت.

در مورد صنعت گردشگری، ما به شهروندان اکثر کشورها روادید یک ماهه می‌دهیم. اما با هیچ کشوری لغو روادید نمی‌کنیم. اگر کشوری حاضر نیست شهروندان بزرگ ایران را بدون روادید به کشورش راه دهد، ما هم عزتمان اقتضا می‌کند که آن‌ها را ناگزیر از اخذ ویزا کنیم. لغو روادید نمی‌تواند یک جانبه باشد.

برای ایجاد بسترهای لازم در مقابل عهد شکنی ها در قبال برجام، ما بر اساس چارچوب های شورای امنیت عمل می‌کنیم.

۷-۸ سالی از مقررات دنیا عقبیم. به ویژه در امور بانکی که کنوانسیون های جدیدی در دنیا ایجاد شده است. از مجلس می‌خواهیم که با تصویب این کنوانسیون ها که از سوی وزارت دارایی به مجلس ارائه می‌شود، به ما کمک کنند تا در چارچوب منافع ملی بتوانیم امور را پیش ببریم.

منبع: خبرآنلاین

انتشار توسط 8 تم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*