دوشنبه , آذر ۲۷ ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه / اخبار / اقتصادی / رشد ۲۰هزار میلیاردی معوقات بانکی در طول ۳ ماه/ سه نفر با بدهی ۱۰ هزار میلیاردی
رشد ۲۰هزار میلیاردی معوقات بانکی در طول ۳ ماه/ سه نفر با بدهی ۱۰ هزار میلیاردی
رشد ۲۰هزار میلیاردی معوقات بانکی در طول ۳ ماه/ سه نفر با بدهی ۱۰ هزار میلیاردی

رشد ۲۰هزار میلیاردی معوقات بانکی در طول ۳ ماه/ سه نفر با بدهی ۱۰ هزار میلیاردی

رشد ۲۰هزار میلیاردی معوقات بانکی در طول ۳ ماه/ سه نفر با بدهی ۱۰ هزار میلیاردی

خبرآنلاین: مطالبات غیرجاری بالای هزار میلیارد تومان در اختیار ۳ ذی ‌نفع واحد قرار دارد که دو نفر آن‌ها در مسیر رسیدگی به ۲ پرونده بزرگ اقتصادی در زندان به سر می‌برند.

 

بهار چراغی: موضوع مطالبات معوّق بانکی در چند سال اخیر همانند زخمی سر باز شده است که خیال خوب شدن ندارد و به یکی از معضلات بزرگ نظام بانکی کشور تبدیل شده است. میراث دولت احمدی‌نژاد این بار دامان دولت تدبیر و امید را گرفته است. اما حسن روحانی و همراهانش تصمیم گرفته‌اند فهرست سیاه بدهکاران بزرگ بانکی را که هشت سال ناگفته مانده بود را بیان کنند.

درست در‌‌ همان سال‌هایی که اقتصاد ایران درگیر تحریم‌ها و بازنگرداندن پول‌های حاصل از فروش نفت به کشور بود، عده‌ای به مراتب بیشتر از آنچه امروز در قالب توافق ژنو قرار است به ایران بازگردد را از جیب ملت برداشتند.

www.webgoftar.com

این موضوع در ابتدا ابعاد گسترده‌ای نداشت اما با حس کردن جای خالی پول نفت فروخته شده در اقتصاد و درست با آغاز نهمین دوره ریاست جمهوری جریان مطالبات معوق بانکی با عناوین مختلفی مورد توجه مردم و رسانه‌ها و حتی مسئولان قرار گرفت که در رأس آن وعده ارائه یک لیست ۳۰۰ نفره از سوی احمدی‌نژاد بود. وعده ارائه این لیست سال‌ها بر زبان آورده شد تا اینکه نه تنها این وعده محقق نشد بلکه در اواخر دوره دهم ریاست جمهوری شاهد وقوع یک فساد آن هم به ارزش ۳ هزار میلیارد تومانی بودیم.

در گزارشی که مرکز پژوهش مجلس درمورد وضعیت ابعاد مطالبات معوق بانکی انجام داده است اعلام شده بیش از دو هزار میلیارد تومان از کل ۸۰ هزار میلیارد تومان مطالبات معوق بانکی در دست ۶۱ نفر قرار دارد که حجم بدهی آن‌ها بالغ بر ۱۰۰ میلیارد تومان است. اما در بخش دیگری از این گزارش به قیاسی قابل تأمل اختصاص دارد که بر مبنای آن اگر مطالبات ۸۰ هزار میلیارد تومانی بر مبنای دلار ۲۹۰۰ تومانی محاسبه شود، عددی حدود27/6 میلیارد دلار می‌شود که این رقم حدود 6/5 برابر مبلغی است که بر مبنای توافق ژنو به ایران عودت داده می‌شود.

اما طبق آخرین اخبار منتشر شده و اظهارات معاون اول رئیس جمهور، در حال حاضر حجم مطالبات معوق به ۸۲ هزار میلیارد تومان رسیده است که اگر بر مبنای دلار ۳ هزار تومانی محاسبه کنیم عدد 27/3 میلیارد دلار به دست می‌آید که تقریبا حدود‌‌ همان 6/5 برابر مبلغ عودت شده به ایران در قالب توافق ژنو است.

براساس تازه‌ترین اطلاعاتی که منتشر شده است، مانده مطالبات غیرجاری (شامل سررسید گذشته، معوقات، مشکوک الوصول) بالای ۱۰ میلیارد تومان جمعاً رقمی معادل ۶۲ هزار میلیارد تومان است که در اختیار ۹۸۸ ذی نفع واحد اعم از حقوقی و حقیقی است.

همچنین مطالبات غیرجاری بالای هزار میلیارد تومان در اختیار ۳ ذی‌نفع واحد قرار دارد که دو نفر آن‌ها در مسیر رسیدگی به ۲ پرونده بزرگ اقتصادی در زندان به سر می‌برند.

 

اما دارندگان بدهی غیر جاری بالای ۵۰۰ میلیارد تومان هم ۱۸ نفر هستند که چیزی حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان از حجم مطالبات را به خود اختصاص داده‌اند. به این اعداد و ارقام بدهی‌ غیر جاری بالای ۱۰۰ میلیارد تومان را هم باید اضافه کرد که مجموع این نوع بدهی ۴۲ هزار میلیارد تومان است که در اختیار ۱۴۵ نفر است. همچنین میزان بدهی‌ غیر جاری بالای ۵۰ میلیارد تومان جمعاً ۴۷ هزار میلیارد تومان است که در اختیار ۲۸۳ نفر اعم از حقیقی و حقوقی قرار دارد.

برخی آمار‌ها نیز تأیید می‌کند، حجم بدهی سه بدهکار بزرگ بانکی بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان است. حجم کل مطالبات معوق کشور در سال ۱۳۸۴ برابر با هفت هزار میلیارد تومان بود که در پایان فعالیت دولت دهم نزدیک به ۱۲ برابر افزایش یافته و به حدود ۸۰ هزار میلیارد تومان رسید. اما نکته قابل تامل در بررسی رشد معوقات بانکی این است که از بهمن تا اردیبهشت ماه و در فاصله ۳ ماه با رشد ۲۰ هزار میلیاردی معوقات بانکی رو به رو بوده‌ایم.

ايران اقتصادي,اطلاعات اقتصادي,نظام اقتصادي,توسعه اقتصادي,طرح اقتصادي,اخبار اقتصادي,سايت  اقتصادي ,,

انتشار توسط 8 تم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*