چهارشنبه , دی ۲۷ ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه / روانشناسی / موفقیت / رابطه ترس و تنبلی با موفقیت
رابطه ترس و تنبلی با موفقیت

رابطه ترس و تنبلی با موفقیت

رابطه ترس و تنبلی با موفقیت

شکست‌ها بیشتر از موفقیت‌ها در ذهن نقش می‌بندند

همیشه خودمان را با این جمله گول می‌زنیم که: «این خیلی هم بد نیست…» و امیدواریم با گذشت زمان همه چیز بهتر شود. اگر به طول زندگی خود نگاه کنید، متوجه می‌شوید خیلی وقت‌ها بوده است که آرزو داشته‌اید شجاع‌تر باشید، بیشتر به خود اعتماد داشته و کمتر احتیاط و دو دوتا چهار تا کنید تا بتوانید تغییرات مورد نظر را در زندگی خود به وجود بیاورید. خیلی از مردم این حسرت‌ها، ترس و آرزوها را دارند. بیشتر آن‌ها معتقدند اگر زمان به عقب برمی‌گشت، حتماً با خطرپذیری بیشتری کار و زندگی می‌کردند. اغلب اوقات می‌دانیم چه می‌خواهیم، اما هنوز آن را انجام نداده‌ایم. زیرا به طور ذاتی محافظه کار هستیم و می‌ترسیم نقطه ضعف‌های‌مان رو شوند. وضع موجود با اینکه خیلی رضایت بخش نیست، اما راحت تر، کم خطرتر و بی دردسرتر به نظرمان می‌رسد. وقتی به ریسکی در زندگی خود فکر می‌کنیم، همیشه شکست‌ها بیشتر از موفقیت‌ها در ذهنمان نقش می‌بندند. ما همیشه به تمرکز روی مسائلی گرایش داریم که بد پیش می‌روند؛ مسائلی که باعث شکست یا قربانی شدن ما می‌شوند، نه مواردی که موفقیت در بر دارند.

ما در تصور عواقب کارهای اشتباه زیاده روی می‌کنیم و این همان چیزی است که به آن «فاجعه هراسی» می‌گویند. به واسطه‌ی این طرز فکر، انسان بدترین تصویر را برای کارهای در دست انجام، در ذهن خود متصور می‌شود و فکر می‌کند که اگر کاری اشتباه پیش برود، دیگر او قادر به کنترل شرایط نیست و همه چیز در بدترین حالت ممکن پیش خواهد رفت، ولی این طور نیست. ما روی کارها و شرایط می‌توانیم تا حدی کنترل داشته باشیم. اگر کاری بد پیش رفت، کنترل آن را بدست بگیریم و دوباره به مسیر درست بازگردانیم. نیازی به اغراق و هیجان‌های منفی نیست. همیشه انسان‌ها تصور می‌کنند بی پول مانده و یا از خانواده و دوستان طرد می‌شوند. حالا شاید به این بدی هم تصویرسازی نکنید، اما انسان عادت دارد در خطرات احتمالی بالفعل کردن تصمیمات خود بدترین تصورات را داشته باشد. به همین دلیل نمی‌تواند توانایی‌های خود را بشناسد و آن‌ها را در مسیر موفقیت پرورش دهد.

این سؤال‌ها را از خودتان بپرسید که:

اگر شجاعت بیشتری داشته باشم، چه کارهایی انجام میدهم؟ منفعل بودن و تنبلی‌های من از اکنون تا یکسال آینده چه هزینه‌هایی برای من خواهد داشت؟ کجا ترس‌های من از شکست باعث شده است تا ریسک انجام آن را برای خود بزرگ کنم و به واسطه‌ی آن هیچ اقدامی برای ایجاد تغییر در زندگی انجام ندهم؟

به هر پاسخی که به ذهنتان خطور می‌کند، توجه کنید. این پاسخ‌ها تصویر روشنی از آینده در خود دارند. همچنین می‌توانید به واسطه‌ی آن‌ها برای انجام اصلاحات، شجاعت بیشتری پیدا کنید. باید باور کنید انسان بیشتر از آنچه تصور می‌کند، توانایی دارد.

 http://www.webgoftar.com

منبع: مجله قاصدک شهر

انتشار توسط 8 تم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*