دوشنبه , آذر ۲۷ ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه / اخبار / سیاسی / رئیس جمهور: برخی فکر می‌کنند با پریدن از دیوار زود‌تر به هدف می‌رسند و انقلابی‌اند
رئیس جمهور: برخی فکر می‌کنند با پریدن از دیوار زود‌تر به هدف می‌رسند و انقلابی‌اند

رئیس جمهور: برخی فکر می‌کنند با پریدن از دیوار زود‌تر به هدف می‌رسند و انقلابی‌اند

رئیس جمهور: برخی فکر می‌کنند با پریدن از دیوار زود‌تر به هدف می‌رسند و انقلابی‌اند

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی از سه نفر از داوطلبان جمعیت هلال احمر تجلیل کرد.

خبرآنلاین: سمیرا خواجه از استان سیستان و بلوچستان، عماد امیری از استان خراسان جنوبی و علیرضا رنگزن مقدم از استان آذربایجان شرقی از رییس جمهوری نشان ایثار دریافت کردند.

رئیس جمهور در این مراسم که در نهاد ریاست جمهوری برگزار شد با اشاره به نوع خدمات رسانی سازمان هلال احمر گفت: شاید تنها سازمان امدادگری که مرز و حزب نمی‌شناسد و جناح را مد نظر قرار نمی‌دهد حتی مذهب و حتی ملیت و دین را و فقط در خدمت نجات انسان می‌باشد، هلال احمر است.

روحانی گفت: بسیار خوشحالم که در جمع فداکاران و تلاشگرانی هستم که در راه نجات انسان‌ها و کسانی که در مسیر تسکین آلام مردم خود را آماده کرده‌اند و در روز نیاز وارد عمل می‌شوند. خود قرآن مجید هم در برخی از آیات خطاب به آنچه به ما می‌گوید مربوط به انسان است یَا أَیُّهَا الْإِنسَانُ إِنَّکَ کَادِحٌ إِلَی رَبِّکَ کَدْحًا فَمُلَاقِیهِ، آنجا که به ما می‌گوید اگر یک نفر کشته شود فَکَأَنَّمَا قَتَلَ النَّاس جَمِیعاً.

وی همچنین گفت: در بسیاری از امور بحث ما ویژگی‌های اعتقادی، عقیدتی، سیاسی، تمایلات شخصی، قومی و تعلقات مربوط به محیط جغرافیایی، هیچ چیز وجود ندارد،‌‌ همان که فرمود من سمع رجل ینادی یا للمسلمین. صدای یک انسان را بشنوید که بگوید کمک. آن وقت گفت فلم یجبه فلیس بمسلم، تعبیر بسیار قوی است، اگر گرفتاری فریاد می‌زند و تو اعتنا نمی‌کنی، پس تو مسلمان نیستی، پیامبر می‌گوید پیرو من، امت من و جزء امت من نیست.

 

اهم اظهارات رئیس جمهور به نقل از ایرنا

 

-چرا آدم هلال احمر و حتی صلیب سرخ را دوست دارد؟ یک علاقه خاصی وجود دارد، من خودم شاید اینگونه هستم، در همه جای دنیا هنگامی که آدم این لباس، آرم و حتی آمبولانس، ماشین، درمانگاه و چادری که آن آرم را دارد، می‌بیند احساس امنیت و راحتی می‌کند. آدم احساس می‌کند داخل این چادر، درمانگاه یا بیمارستان کسانی هستند که فقط به فکر نجات انسان هستند و این بسیار ارزشمند است.

 

-(خطاب به امدادگران هلال احمر) وجود، حضور، پرچم، لباس و چادر شما بدون اینکه کاری کنید، آرامش بخش است و به مردم آرامش می‌دهد. مردم که از کنار تجهیزات شما عبور می‌کنند، احساس می‌کنند، در این چادر یا آمبولانس یک یاری هست و اگر لازم باشد او به کمک ما می‌آید، بی‌منت و بی‌توجه به قیافه و رنگ کمک می‌کند و برای‌اش مهم نیست نیازمند به کمک، کیست؟، از کجاست؟، از کدام شهر و قومیت است؟ و چه زبان و لهجه‌ای دارد؟ بسیار آرامش بخش است. بنابراین بسیار مهم است که هلال احمر ما قوی، با روحیه، توانمند و آموزش دیده باشد.

 

-هنگامی که در تلویزیون می‌بینیم که در جایی حادثه‌ای، سیل، زلزله‌ای یا آتش سوزی رخ داده که در همه جای دنیا این حوادث پیش می‌آید، بعد امدادگر چگونه خاک‌ها را پس می‌زند، با چه دقت و انواع ابزاری که در اختیار دارد، انسانی را با مهارت نجات می‌دهد، وقتی معلوم شود که این امدادگر از هلال احمر جمهوری اسلامی ایران است، برای مردم ما بسیار لذت بخش و غرور آفرین است.

 

– در کشوری حادثه‌ای رخ داده است، افغانستان، لبنان، آفریقای مرکزی، آمریکای لاتین یا هر کجا، شما رفتید و انسان گرفتاری را نجات دادید، آقای دکتر فرهادی رییس سازمان هلال احمر چون خود پزشک است می‌تواند این مجوز را به شما دهد که رگ هم بگیرید و… به هر حال آن هم نکته‌ای است، خوب است با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم هماهنگ شود، چه اشکالی دارد اگر آموزش لازم را دیدید، کمک بیشتری کنید. چون جان یک انسان است و اولین فردی هستید که به محل حادثه می‌رسید و تا گروه دیگر و پزشک برسد، بیمارستان صحرایی برپا شود، بتوانید کمک بیشتری کنید.

 

– هلال یک سمبلی شده در دنیای اسلام، معماری اسلامی از قرن‌ها پیش به هر حال بصورت یک سمبل درآمده و و قرآن می‌گوید یسألونک عن الأهلة از این هلال‌ها که طول می‌کند دوباره غروب می‌کند دوباره ماه بعد همین هلال طلوع می‌کند. قل هی مواقیت للناس والحج این هلال برای وقت‌شناسی است. به نفع جامعه و برای نظم جامعه و برای آشنایی با مواقیت و مواقف مربوط به عبادت و از جمله حج است.

 

برخی فکر می‌کنند با پریدن از دیوار زود‌تر به هدف می‌رسند و انقلابی‌اند

 

-و لَیْسَ الْبِرُّ بِأَنْ تَأْتُوْاْ الْبُیُوتَ مِن ظُهُورِهَا. از دیوار بالا نروید بعضی‌ها فکر می‌کنند نه آقا تا برویم بگردیم دور این خانه و درش را پیدا کنیم و قفلش و کلیدش را پیدا کنیم چه کاری است از دیوار می‌پریم بالا زود‌تر به هدف می‌رسیم.

 

-هیچ کجا از دیوار نباید بالا برویم. اینکه اسلام به ما می‌گوید کاری می‌خواهید انجام دهید فکر و مشورت کنید با دقت و بعد تصمیم بگیرید یعنی از در وارد شوید. یعنی از دیوار نروید بالا. وقتی می‌خواهیم قرآن را بفهمیم و درک کنیم می‌رویم به کلام اهل بیت (سلام‌الله علیه) به بیان ائمه می‌پردازیم این‌‌ همان دری است که ما را هدایت به داخل آن خانه و معنای آیات الهی می‌کند.

 

-همه جای زندگی اول در را پیدا کنید همه جای زندگی حواسمان باشد از دیوار بالا نرویم، در اقتصاد در فرهنگ و در مسایل اجتماعی هم همین کار بکنیم. بعضی‌ها فکر می‌کنند از دیوار بروند بالا انقلابی است؟ نه. بعضی‌ها فکر می‌کنند از دیوار بروند بالا این سرعت عمل بیشتر است؟ نه. بعضی‌ها فکر می‌کنند از دیوار بروند بالا زود‌تر به هدف می‌رسند؟ نه. اتفاقا ممکن است موردی هم زود‌تر برسد اما دست و پا هم می‌شکند آن طرف دیوار که می‌پرید و گاهی هم نمی‌دانیم که آن طرف دیوار چه خبر است.

 

– راه صحیح و درست آن است که راه صحیح را بیابید و درب ورودی آن را بشناسید و به درستی باز کنید و وارد آن صحن شوید. صحن تصمیم گیری، صحن عمل. شما خودتان هم در امداد همین طوری هستید شما هم باید از درب وارد شوید و شما هم اگر در جایی بی‌حساب وارد شوید آسیب می‌زنید. به آن آدم زنده‌ای که هنوز زیر آوار است نمی‌توانید نجاتش دهید. عجله نابجا ناصحیح است همین طور با لودر و بولدوزر حمله کردن که نجات نیست شما هم باید از در وارد شوید.

 

-شما امروز کار بزرگی انجام می‌دهید و دیروز در دفاع مقدس انجام دادید. هرروز می‌دیدیم ما آمبولانس‌ها، چادر‌ها، افرادی که با این لباس با این آرم در صحنه نبرد هم مجروح را نجات می‌دادند و هم آسیب دیده را نجات می‌دادند. هم یک مسوولیت هلال احمر نسبت به اسرا داشت چه آزادگان ما، اسرایی که آنجا بودند و برای اینکه پیام سلامت آن‌ها را به خانواده‌های آن‌ها برسانند و تلاش کند برای بازگشت و نجات آن‌ها و چه اسرایی که از کشورهای دیگری در جنگ اینجا بودند.

 

-همین آماری که اعلام کردند صد‌ها شهید تقدیم کردند و هزاران مجروح و آزاده که این نشان می‌دهد که این جمعیت، جمعیت پا به کار، ایثارگر، مخلص و یاری رسان در صحنه‌هایی است که جوانان و رزمندگان یا اسرای ما نیاز به کمک وامداد دارند.

 

– (اشاره به قرار گرفتن ایران روی خط زلزله و احتمال بروز خشکسالی، سیل و زلزله) این گونه حوادث برای همه ملت‌ها پیش می‌آید و برای ما هم کما بیش پیش می‌آید و شما خود را به عنوان سربازان فداکار آماده برای روز حادثه آماده کردید.

 

– در دوره جوانی انسان انرژی دارد و روح و دل نیز بسیار پاک است. وقتی سن بالا می‌رود، گرفتاری‌ها هم بیشتر و گاهی هم آلودگی‌ها بیشتر می‌شود. دولت، جمعیت هلال احمر را برای جذب داوطلبان بیشتر و نیز افزایش آموزش و مهارت نیروهای داوطلب کمک می‌کند.

 

– (با تبریک فرا رسیدن روز میلاد مولای متقیان حضرت امیرالمومنین علی (سلام‌الله علیه)) بهتر از او بجز استادش پیام عظیم الشان اسلام (صلوات‌الله علیه و آله) کجا می‌توان الگو پیدا کرد. حضرت امیرالمومنین (علیه السلام) همه جا و تا پایان عمر خویش با خلوص و ایثار برای نجات انسان‌ها، گرفتار‌ها، فقرا، ایتام و مستمندان در صحنه حاضر بود. این‌‌ همان مردی است که وقتی می‌بیند یک پیرمردی در کنار کوچه ناتوان است و می‌گوید چرا و می‌گویند او یک فرد مسیحی است، می‌فرماید در حکومت اسلامی مسیحی یا مسلمان باشد یا هر اعتقاد و دینی داشته باشد آن روز که جوان بود در اینجامعه کار می‌کرد و امروز که ناتوان شده است دست او را نمی‌گیرید؟ این چه بهانه‌ای است که او مسلمان است یا مسلمان نیست؟

 

– این درس را امام، مقتدا و مولای ما حضرت امیرالمومنین علی (سلام‌الله علیه) آموخته است و او کسی بود که به همه فقرای کوفه با هر اعتقاد و عقیده‌ای که بودند، رسیدگی می‌کرد. بالا‌تر از آن، اگر امیرالمومنین (سلام‌الله علیه) می‌دید یک خانواده‌ای که تعلق به خوارج دارد و مخالف مولاست گرسنه است، انبان خرما را به در خانه آن هم می‌برد و این درسی است که مولای ما به ما آموخته است و ما امروز افتخار ما این است که پیرو امیرالمونین باشیم و راهرو راه او باشیم.

 

– حضرت امیرالمومنین (سلام‌الله علیه) را نه تنها الگویی برای شیعیان و مسلمانان بلکه برای همه انسان‌ها است. آن حضرت ندای عدالت انسانیت بود و سرمشق همه انسان‌های آزاده و همه آنهایی است که می‌خواهند به مردم، جامعه، انسان‌ها و بشریت خدمت کنند و خادم باشند.

انتشار توسط 8 تم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*