سه شنبه , اسفند ۱ ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه / روانشناسی / زناشویی / درک متقابل زن و شوهر / چالش جدی یک عمر زندگی
درک متقابل زن و شوهر / چالش جدی یک عمر زندگی
چالش جدی یک عمر زندگی

درک متقابل زن و شوهر / چالش جدی یک عمر زندگی

حتماً منظورمو می‌دونی…

درک متقابل زن و مرد در روابط زناشویی

علت اصلی بیشتر مشکلات و مشاجرات بین زن و مرد در عدم مهارت یکی یا هردو طرف در برقراری روابط سالم و دوجانبه با در نظر گرفتن شرایط و نیازهای عاطفی یکدیگر است. در بسیاری از مواقع کارهایی هرچند جزئی می‌تواند تأثیرات شگرفی در روابط داشته باشد.

موارد زیر می‌تواند راهگشای جزئی برخی مشکلات ارتباطی احتمالی بین شما و همسرتان باشد:

پذیرش همسر آنچنان که هست

خصوصیات، تجارب گذشته و همه کسانی که به نوعی برای همسرتان اهمیت دارند و جزء متعلقات او محسوب می‌شوند را بپذیرید و نسبت به آن نگرش مثبت داشته باشید. بعضی‌ها خواسته‌هایشان را چنان مطرح می‌کنند که به درک طرف مقابل منجر نمی‌شود و با این حال فکر می‌کنند که همسرشان موضوع را دقیقاً و آن طور که هست درک می‌کند. اولین برخورد در آغاز و پایان یک روز کاری، در حال و هوای ساعات باقیمانده شب و روز تأثیر می‌گذارد. پس زمان خروج از منزل و هنگام ورود بعد از یک روز کاری سعی کنید اولین برخوردتان محبت آمیز باشد تا ساعات خوشی داشته باشید.

به جای فکر کردن زیاد به علت مسئله و مشکل به وجود آمده، به پیدا کردن راه حل برای مشکل بپردازید

البته در روابط زن و مرد نباید زیاد پیگیر علت مشکلات باشیم و باید بیشتر به راه حل‌ها فکر کنیم، اما در سایر مشکلات رفتاری حتماً اول باید علت‌ها بررسی و ریشه یابی شود تا بتوان مشکل را حل نمود. جواب‌های ناهماهنگ و سرزنش آمیز دلیل عصبانی شدن پاسخ دهنده است و نشان می‌دهد که وی شیوه صحیح برقراری ارتباط را نمی‌داند.

از صحبت غیر مستقیم، با گوشه و کنایه، طعنه و زخم زبان خودداری کنید

از کلمه ما یا برای ما، به جای من و برای من استفاده نمایید.

چالش جدی یک عمر زندگی

درک متقابل زن و شوهر

گوش دادن مؤثر صحبت‌های همسر برای رفع مشکل ذهن خوانی

خیلی اوقات ما تمایل داریم به جای شنونده بودن از حدسیات خود استفاده کنیم. این مسئله عامل مهمی برای آسیب رساندن به روابط شماست.

نحوه ادای کلمات و حالات چهره، تُن صدا و نوع نگاه ما بر طرف مقابل تأثیرگذار است. آقایان به مفهوم کلمات و خانم‌ها به نحوه ادای آن توجه زیاد دارند.

زن و شوهر با ده‌ها تصمیم گیری کوچک و بزرگ روبرو هستند

تقسیم وظایف، مسائل دخل و خرج خانواده، فعالیت‌های اجتماعی و تفریحی، انتخاب محل زندگی، داشتن فرزند، تربیت فرزندان و وجود ارتباط مناسب، اتخاذ این قبیل تصمیمات را تسهیل می‌کند؛ حال آنکه ابهام و پیچیدگی بر دشواری تصمیم گیری می‌افزاید.

متأسفانه بسیاری از زوج‌ها در مخابره افکار، امیال و احساسات خود به یکدیگر با دشواری روبرو هستند. بعضی‌ها خواسته‌ها و عقاید خود را چنان مبهم مطرح می‌کنند که به درک طرف مقابل منجر نمی‌شود. از طرح موضوع اصلی صحبت طفره می‌روند. در حاشیه مطلب حرف می‌زنند. در شرح جزئیات کم اهمیت گم می‌شوند و با این حال گمان می‌کنند که همسرشان موضوع را دقیقاً و آن طور که هست درک می‌کند.

یکی بیش از حد به جزئیات می‌پردازد و دیگری به قدری در گفتن و ابراز کلمات صرفه جویی می‌کند که طرف مقابل کلامش را متوجه نمی‌شود و هردو بر این باورند که همدیگر را درک می‌نمایند.

گاه به نظر می‌رسد که اصولاً دو زبان متفاوت حرف می‌زنند و از کلمات مشابهی استفاده می‌کنند؛ با این حال پیام‌های ارسالی با آنچه دریافت می‌شود به کلی متفاوت است. در این شرایط هرگز عجیب نیست که زن و شوهر هردو ناراحت شوند، زیرا هرکدام بی‌خبر از تقصیر خویش، دیگری را به کند ذهنی، دیر فهمی و سرسختی متهم می‌کند.

منبع: قاصدک شهر

انتشار توسط 8 تم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*