دوشنبه , آذر ۲۷ ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه / سلامت / طب سنتی / درمان سرماخوردگی با طب سنتی
درمان سرماخوردگی با طب سنتی
وب گفتار

درمان سرماخوردگی با طب سنتی

درمان سرماخوردگی با طب سنتی

در دوران سرما خوردگی غذاهای چرب، شور و غلیظ نباید خورد و در مقابل باید بخورات و بوییدنی‌هایی مانند سیاه دانه و بابونه مصرف کرد.

زکام و نزله دو بیماری نزدیک به هم هستند، چون دلیل پیدایش هر دو یکی است یعنی در هر دو ریزش مایعات و رطوبت از مغز وجود دارد، به عبارتی ریزش و فرود آمدن ضایعات و فضولات رطوبی از جلو مغز به سمت پایین اگر به سوی منافذ بینی باشد، زکام و اگر به سمت حلق باشد، به آن نزله می‌گویند. خاریدن و ماساژ سر، شانه کردن سر به طوری که به عمق پوست و پیاز مو برسد و مصرف سوپ برای جلوگیری از سرماخوردگی مکرر توصیه می‌شود. سوپ سرماخوردگی از رشته فرنگی یک فنجان، آب شش لیوان، روغن کنجد دو قاشق، شوید دو قاشق غذاخوری، گوشت مرغ دو تکه با کمی پیاز و نمک و زردچوبه و یک لیمو عمانی تهیه می‌شود و در روز یک تا دو بار مصرف شود.

فردی که دچار سرما خوردگی شده باید از مصرف گوشت‌های غلیظ (مثل گوشت گاو و گوساله)، غذاهای تند، غلیظ، بسیار شور، بسیار ترش، چرب و سرخ کرده، لبنیات، روغن زیاد، نوشیدنی‌ها و غذاهای مولد گاز مثل حبوبات، گردو، پنیر کهنه، سیر و پیاز خام، سبزیجات تند مثل شاهی، میوه های با طبیعت سرد و تر مثل پرتقال و نارنگی، سالاد و ماست و مخلفات به همراه غذا، آب یخ، قهوه و کاکائو، شیرینی که در قنادی تهیه می‌شود، غذاهای آماده یا مانده و کارخانه ای و… اجتناب کند.http://www.webgoftar.com/

نوشیدن آب گرم در زمانی که حلق درگیر شده مفید است چون آن را نرم می‌کند. در زمان ابتلا به بیماری، حرکت دادن اندام‌های تحتانی بدن (ورزش و نرمشی که باعث حرکت پایین تنه شود) بسیار مفید است و اخلاط را به سوی پایین می‌کشد. همچنین مالیدن پاها از زیر زانو با شدت و درد، بهترین و سودمندترین تدبیر است. چرب کردن کف دست‌ها و پاها با روغن حیوانی و نگه داشتن جلوی حرارت در هنگام ابتلا مفید است. همچنین پارچه کتان را حرارت داده و بر کف سر بگذارید. دست و پا را با روغن‌های گرم مثل روغن بابونه، روغن مرزنجوش، روغن سداب و روغن سوسن چرب کنید، اما این روغن‌ها نباید به بینی و سر برسد.

انتشار توسط 8 تم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*