یکشنبه , بهمن ۱ ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه / سلامت / پزشکی / درباره‌ی پاپ‌اسمیر بیشتر بدانیم
درباره‌ی پاپ‌اسمیر بیشتر بدانیم
پاپ‌ اسمیر

درباره‌ی پاپ‌اسمیر بیشتر بدانیم

پاپ‌اسمیر چیست؟

پاپ‌اسمیر یک تست آزمایشگاهی است که در آن از ترسحات دهانه رحم خانم ازدواج کرده، برای تشخیص بیماری سرطان گردن رحم استفاده می‌شود. ترشحات دهانه رحم حاوی سلول‌های دهانه رحم است و وقتی به آزمایشگاه فرستاده می‌شود، تغییرات احتمالی سلولی و همچنین عفونت را تشخیص می‌دهند. تمام خانم‌هایی که ازدواج کرده‌اند باید پاپ‌اسمیر بکنند چون سرطان گردن رحم بدون علامت است و تنها از طریق پاپ‌اسمیر مشخص می‌شود. به خانم‌هایی که تازه ازدواج کرده‌اند،توصیه می‌شود پس از گذشت شش ماه تا یک سال از ازدواجشان حتماً این آزمایش را انجام دهند.

خانم‌هایی که دارای عفونت بوده‌اند، یا لکه بینی یا خونریزی پس از مقاربت دارند از جمله کسانی هستند که باید آزمایش پاپ‌اسمیر را انجام بدهند. این دسته از زنان پس از درمان و بسته به تشخیص پزشک لازم است هر 3 یا 6 ماه یک‌ بار این آزمایش تشخیصی را انجام دهند. به خانم‌هایی که مشکل رحمی ندارند و سالم هستند نیز توصیه می‌شود هر 2 یا 3 سال یک بار پاپ‌اسمیر انجام بدهند و لزومی ندارد این آزمایش را هر 6 ماه یک بار تکرار بکنند. انجام پاپ‌اسمیر عارضه سویی برای خانم‌ها ندارد و فقط یک هزینه‌ی اضافی اقتصادی را به آنها تحمیل می‌کند.

پاپ‌اسمیر

ضروری یا زیادی؟

انجمن علمی آسیب‌شناسی ایران به این نتیجه رسیده که میزان آزمایش‌های پاپ‌اسمیری که در کشور انجام می‌شود بیش از حد نیاز است. دکتر کرمی در توضیح این موضوع می‌گوید: انجمن آسیب‌شناسی طی سال‌های 89 تا 90 تحقیقی در خصوص میزان آزمایش‌های پاپ‌اسمیر در تهران انجام داد و به رقم 90 میلیارد تومان رسید. جالب است بدانید حجم قابل توجهی از این پول صرف آزمایش پاپ‌اسمیر مایع شده است، یعنی چیزی حدود 70 میلیارد تومان. آزمایش پاپ‌اسمیر معمولا به دو شکل انجام می‌شود.

جالب اینکه بسیاری از آزمایش‌های پاپ‌اسمیری که در حال حاضر در آزمایشگاه‌ها انجام می‌شود، از نوع مایع است و علتش هم توصیه اکید پزشکان و متخصصان به استفاده از این نوع آزمایش پاپ‌اسمیر است. چون نتیجه‌ی نهایی آن بهتر از پاپ‌اسمیر معمولی است.

 

القای ذهنی به بیمار

به گفته‌ی دکتر کرمی یکی از دلایلی که باعث شده به این نتیجه برسند که بسیاری از آزمایش‌های پاپ‌اسمیری که انجام می‌شود، غیر‌ضروری است، القای این نیاز به خانم‌هاست. نیاز القایی یعنی اینکه پزشک شرایط ذهنی برای بیمار ایجاد می‌کند تا او به این نتیجه برسد که حتما باید آزمایش پاپ‌اسمیر را انجام دهد. اگر این آزمایش را انجام ندهد، ممکن است درگیر سرطان گردن رحم شود و در شرایط بدتر احتمال دارد جانش را هم از دست بدهد. درحالی که اصلا چنین ضرورتی وجود ندارد.   http://www.webgoftar.com/

 

این دو باهم منافات دارند

در سالهای اخیر همه جا صحبت از پاپ‌اسمیر است. متخصصان زنان به همه‌ی خانم‌ها توصیه می‌کنند به طور مداوم پاپ‌اسمیر انجام دهند تا به موقع مانع از شکل‌گیری و پیشرفت بدخیمی‌های گردن رحم شوند اما رئیس انجمن علمی آسیب‌شناسی ایران این هشدارها را القاهای کاذب می‌داند و معتقد است سرطان گردن رحم اولویت اول نظام سلامت کشور نیست و نباید این همه هزینه صرف انجام این آزمایش شود.

آیا این دو موضوع با یکدیگر منافات ندارند؟ دکتر کرمی به این تناقض اینگونه پاسخ می‌دهد: بله این دو موضوع کاملا با یکدیگر تناقض دارند. وقتی توصیه به انجام پاپ‌اسمیر می‌شود، هجمه‌ای بین متخصصان زنان ایجاد می‌شود که این آزمایش حتماً باید انجام شود. همین هجمه‌ی ایجاد شده تاثیر زیادی در گستردگی آزمایش پاپ‌اسمیر در میان خانم‌ها داشته است. ما نمی‌گوییم انجام نشود، اما انجام آن شرایط و برهه خاص خودش را دارد. چیزی که امروزه ما آن را در سطح جامعه می‌بینیم و به آن کم توجهی می‌شود، عدم توجه کافی به بیماری‌های مهمی همچون دیابت و فشارخون است که جامعه ایران را تهدید می‌کند. این هزینه‌ها باید صرف کنترل چنین بیماری‌هایی شود.

به گفته‌ی او لزومی ندارد یک خانم 18 ساله که ازدواج کرده است بیاید و پاپ‌اسمیر انجام دهد چون حرف زدن از سرطان گردن رحم در این خانم 18 ساله صحیح نیست. اما انجام همین آزمایش در یک خانم 30 ساله کاملاً منطقی است. اگر جواب آزمایش این خانم نرمال باشد، تا سال آینده نیازی به انجام پاپ‌اسمیر ندارد. اما اگر پای عفونت و تشخیص ضایعات پیش‌سرطانی گردن رحم درمیان باشد، در این صورت و طبق تشخیص پزشک معالج باید به طور مرتب پاپ‌اسمیر انجام بدهد.

 

منبع: همشهری تندرستی

انتشار توسط 8 تم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*