پنج شنبه , دی ۲۸ ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه / روانشناسی / زناشویی / دانستنی‌های جنسی گامی برای زندگی متعالی
دانستنی‌های جنسی گامی برای زندگی متعالی

دانستنی‌های جنسی گامی برای زندگی متعالی

دانستنی‌های جنسی گامی برای زندگی متعالی

فن مقاربت

آیا مرد می‌تواند بفهمد زن چه موقع به‌اندازه کافی تحریک‌شده و آماده عمل است؟

بله؟ مرد می‌تواند علائم جسمی و روحی و شدت تحریک را در زن بفهمد. هنگامی‌که مابین زن و مرد قیودات و محدودیت‌هایی نباشد برای آن‌ها خیلی ساده است که عکس‌العمل جنسی یکدیگر را درک کنند. زن آمادگی خود را برای نزدیکی به طرق مختلف نشان می‌دهد و وظیفه‌ی مرد است که عکس‌العمل جسمی و روحی همسر خود را توجیه و تعبیر نماید. از علائم جسمی که دلیل آمادگی زن است یکی وجود ترشح مخاطی است در اطراف فرج  که از غدد Bartholin  سرچشمه می‌گیرد و بهتر است قدری صبر کرد تا دستگاه تناسلی خارجی کاملاً با این رطوبت  آغشته شود  بعد تداخل انجام گیرد. این ترشح سبب می‌شود که ناحیه فرج مرطوب و لغزان شده و علاوه بر اینکه دخول را سهل‌تر می‌سازد باعث می‌شود که احساس جنسی هم لذت‌بخش‌تر و مطلوب‌تر شود.

در اوایل ازدواج ممکن است فشار جسمی و اضطراب روحی مانع از ترشح این مایع‌شده و رطوبت مزبور ظاهر نگردد در چنین مواردی می‌توان از مواد لغزان کننده مصنوعی که استریل بوده و ضمناً چربی نداشته باشند استفاده کرد تا دخول آسان‌تر و راحت‌تر صورت گیرد. این عمل سبب می‌شود که طرفین حداکثر لذت را از یکدیگر برده و به طغیان شهوت (Clinox) برسند.

منظورتان از طغیان شهوت(Clinox Orgasm) چیست؟

تحریکات جنسی در تمام قسمت‌های بدن تغییراتی به وجود می‌آورد. هنگامی‌که مرد یا زن ازلحاظ جنسی تحریک می‌شود ضربان قلب تندتر شده، فشارخون بالا می‌رود، گردش خون در تمام اعضاء مخصوصاً نواحی تناسلی مثل آلت، کلیتوریس، لب‌های داخلی فرج، دیوارهای مهبل و نوک پستان‌ها شدت می‌یابد. در همین موقع فشار عصبی بالا رفته  و بدن را متأثر می‌سازد . با ادامه تحریکات جنسی این حالات شدت یافته تا به لحظه‌ای می‌رسد که انزال دست می‌دهد.. این مرحله انزال را طغیان شهوت یا ارگاسم گویند کلمه ارگاسم به انقباض حاصله در عضلات نواحی تناسلی اطلاق می‌شود که در مرحله طغیان شهوت ایجاد می‌گردد. در مرد طغیان شهوت مصادف با انزال منی هست. لوله‌های برنده منی، کیسه‌ها و پروستات  شدیداً منقبض‌شده و محتویات خود را داخل مجرای ادرار تخلیه می‌کنند. در مرحله ارگاسم به علت انقباض در افراد مختلف و در اوقات و شرایط مختلف متفاوت هست که معمولاً در حدود 10 -20 انقباض بوده و مجموع مایع خارج‌شده در حدود یک قاشق غذاخوری هست.

آیا هنگام طغیان شهوت (ارگاسم) زن هم عکس‌العملی همانند مرد نشان می‌دهد؟

 در زن هم طغیان شهوت همان لحظه‌ای است که فشار متراکم شده آزاد می‌گردد. خانم‌ها برای بیان حالتی که در موقع طغیان شهوت له آن‌ها دست می‌دهد عبارات و جملات زیادی ذکر می‌کنند.

«احساس کمال»«احساس خارش و مورمور در سرتاسر بدن» «موج‌های پیاپی که ازهرجهت می‌آید» «مانند بالنی که در داخل بدن منفجر می‌شود» این‌ها عباراتی هستند که خانم‌ها برای بیان چگونگی ارگاسم ذکر می‌کنند. تظاهرات بدنی عبارت‌اند از احساس ضربان و طبش یا انقباض در ناحیه تناسلی و قسمت تحتانی شکم. این انقباضات متوالی و بدون اراده و در اطراف مهبل و کلیتوریس متمرکزشده‌اند.

گاهی اوقات انقباضات به سایر عضلات هم سرایت کرده و ممکن است هنگام ارگاسم حرکات تشنجی شکلی سرتاسر بدن را فراگیرد. قاعدتاً ضربانت موضعی شدید و مشخص بوده و خودزن از وقوع آن مطلع است.

گاهی اوقات انقباضات ضعیف و زودگذر بوده به‌طوری‌که زن اصولاً آن‌ها را حس نمی‌کند.

طغیان جنسی در زن بکندی و آهستگی فرومی‌نشیند و ممکن است دوره آن خیلی طولانی بشود.

احساسات مختلف روحی و شهوانی و همچنین عکس‌العملی را که طرفین در موقع طغیان شهوت نشان می‌دهند کاملاً متفاوت بوده و بستگی به حساسیت فردی و وضع مزاجی و روحی طرف دارد. در بعضی افراد لذت حاصله از عمل جنسی خیلی ناچیز بوده درحالی‌که در افراد دیگر ممکن است فوق‌العاده شدید بوده و سبب وجد و نشاط روحی و جسمی بشود. مابین این دو حالات مختلفی مشاهده می‌شود و اختلاف فردی و افکار و تجربیاتی که در مورد مسائل جنسی آموخته‌شده است.

آیا هنگام طغیان جنسی در زن انزالی دست می‌دهد؟

 در مرد انزال سبب ریخته شدن منی در دستگاه تناسلی زن شده و بنابراین یکی از مراحل فیزیولوژیک تولیدمثل بشمار می‌رود.

زن هنگام عمل جنسی سلول‌های خود را خارج نکرده بنابراین مانند مرد انزالی ندارند. رطوبت و ترشحاتی که در موقع مقاربت در زن ظاهر می‌شود مربوط به ترشحات غدد ناحیه فرج بوده، و ربطی با ارگاسم ندارد. بعضی‌ها معتقدند که موقع رسیدن به ارگاسم مقداری مایع از رحم وارد مهبل می‌شود ولی چنانچه صحیح هم باشد به‌هیچ‌وجه  نمی‌توان آن را با انزال مرد مقایسه نمود. بعلاوه  زن یا مرد از وقوع چنین انزالی به‌هیچ‌وجه مطلع نخواهد بود.

آیا طرفین می‌توانند بفهمند که دیگری چه موقع به اوج شهوت رسیده؟

انقباض حقیقی نواحی تناسلی به‌هیچ‌وجه برای طرف قابل‌درک نبوده بخصوص اگر طغیان شهوت در هر دو هم‌زمان باشد.

این موضوع مخصوصاً در مورد خانم‌ها صادق است زیرا انقباضات حاصله در آن‌ها به‌هیچ‌وجه برای شوهرانشان قابل‌درک نیست درهرحال تظاهراتی که همزمان با طغیان شهوت بروز می‌کند  مانند آزاد شدن فشار جنسی، رخوت و احساس کمال در هر دو موجود بوده و برای طرفین قابل‌فهم هست.

اگر زن دررسیدن به ارگاسم مدت طولانی‌تری لازم دارد آیا برای شوهر مشکل نیست که خود را به مرحله‌ای برساند تا طرفین در یک‌لحظه از لذت جنسی بهره‌مند شوند؟

درجه عکس‌العمل جنسی خانم‌ها و لذتی را که از عمل مقاربت می‌برند متفاوت هست . در اوایل ازدواج ممکن است میل جنسی زن خیلی زیاد نباشد بنابراین عکس‌العملی را که در مقابل مقاربت نشان می‌دهد خیلی شدید نیست. چنانچه شوهر کاملاً به امور وارد بوده و صبر و شکیبایی به خرج دهد می‌تواند پس از مدتی هم آهنگی و توازن به وجود آورد. اگر زن اصولاً قادر باشد که به اوج لذت جنسی برسد هر چه قدر هم که این مدت طولانی باشد اشکالی ندارد.

دقت و توجه در انجام امور جنسی، تحریک جنسی، انتخاب روش‌های مختلف جهت انجام عمل نزدیکی و بالاخره وارد بودن مهارت در انجام هنر عشق‌بازی سبب می‌شود که پس از مدتی زن ازلحاظ جنسی به درجه‌ای برسد که در یک موقع با شوهر خود به اوج شهوت برسد. عده‌ای از خانم‌ها حتی پس از مدتی تحریک جنسی هم به اوج لذت نمی‌رسند و این مسئله ایست که بعداً به‌طور تفصیل با شما صحبت خواهیم کرد.

عمل مقاربت چه قدر طول می‌کشد؟

بستگی دارد به اینکه در این موقع چه عملیاتی صورت گیرد. چنان چه بخواهیم در عمل مقاربت عشق‌ورزی اولیه، جماع و استراحت و رخوت بعد از مقاربت را که طبیعتاً وجود دارد در نظر بگیریم روی‌هم‌رفته این مدت تغیرت زیادی خواهد کرد. اگر عمل مقاربت را از دخول تا فرارسیدن اوج شهوت حساب کنیم بازهم در افراد مختلف این مدت متغیر خواهد بود. مدت‌زمانی که مرد می‌تواند بدون انزال خود را در حال نعوظ نگه دارد، سهولت و یا اشکالی که در زن برای رسیدن به ارگاسم موجود است، شدت و فشار جنسی هنگام مقاربت، تکرار دفعات نزدیکی و عوامل متعدد دیگری در این مسئله دخالت تام دارند. عده‌ای هستند که می‌توانند جماع را برای مدت 20-15 دقیقه ادامه دهند بدون این‌که انزال به آن‌ها دست بدهد و بالعکس عده‌ای هم هستند که نمی‌توانند بیش از یک دقیقه خود را کنترل کنند. معتقد است قلیلی از مردان می‌توانند عمل جنسی را بیش از 5 دقیقه ادامه دهند (ِDickinson) می‌گوید مردان معمولی می‌توانند خود را مدت 5-10 دقیقه در حال نعوظ نگهدارند.

از تحقیقات شخصی خودم این‌طور نتیجه می‌گیرم که اعداد فوق زیاد است. وقتی‌که می‌گویند «در حال نعوظ نگه‌داشتن» فرق است بین نگهداری ساده و نگهداری هنگام فعالیت‌های مقاربتی (منظور این است که آلت وارد مهبل شده و در حال فعالیت باشد). موقع یکه سرد و غیرفعال هستند مرد مدتی در حال نعوظ باقی بماند ولی در مواردی که دخول انجام‌گرفته و حرکاتی صورت می‌گیرد در عرض سه دقیقه انزال واقع می‌شود.

از مطالعاتی که به عمل‌آورده‌ام می‌توانم بگویم که اگر عمل مقاربت با فعالیت انجام شود این مدت1-2 دقیقه به طول انجامد. Kinsey از مطالعاتی که درباره امور جنسی مردان آمریکا کرده بود همین ارقام را به دست آورده و می‌گوید مدت متوسط برای انجام عمل جنسی در حدود دو دقیقه هست.

قبلاً درباره وضعیت‌های مختلف جهت نزدیکی صحبت کردید. آیا برای اخذ نتیجه مطلوب وضعیت قرار گرفتن در مقاربت اثری دارد؟

وضعیتی را که زن و شوهر در مقاربت انتخاب می‌کنند در عکس‌العمل جنسی دخالت زیادی دارد. یکی از علل ترس و اشکال در هم آهنگی جنسی وارد نبودن  به وضعیت مناسبی است که باید در عمل جنسی اتخاذ شود.

بنابراین ارزش دارد که هرکجا درباره ازدواج صحبت می‌شود از این موضوع هم بحثی به میان آید.

احتیاجی نیست که کلیه طرق ممکنه را در نظر بگیریم زیرا برای بررسی آن‌ها باید به کتب مربوطه مراجعه شود.

اکثر طرق مذکور تقریباً از یک طریقه مشتق شده‌اند. من فقط آن‌هایی را متذکر می‌گردم که موردقبول همه بوده و ازلحاظ جسمی و روحی کامل‌تر و مطلوب‌تر هست.

یکی از وضعیت‌هایی که از همه راحت‌تر هست وضعیت قدامی یا صورت به‌صورت هست. در اینجا زن به پشت خوابیده ران‌ها را باز و زانوها را خم می‌کند. مرد  هم بر زن تکیه نموده به طریقی که قسمت فوقانی بدنش با بدن زن در تماس باشد. باید وزن خود را طوری روی زانوها با دست‌ها و آرنج قرار دهد که روی زن نی افتاده و برای هر دو راحت باشد.در چنین وضعیتی دخول به‌راحتی انجام می‌گیرد و اعضا زن و مرد در تماس مستقیم خواهند بود . باید دانست که در این وضعیت زانوهای زن باید خم‌شده و ران‌ها کشیده باشند.

زانوها چقدر کشیده باشند؟

ممکن است زانوها قدری خم‌شده و پاها روی زمین قرار گیرد یا اینکه به‌قدری کشیده باشد که پاهای زن بدن شوهر را احاطه کند. درهرحال زانو باید قدری کشیده شود. برای بعضی افراد انجام مقاربت مشکل است زیرا زن به پشت خوابیده و دست و پای خود را دراز می‌کند در چنین وضعیتی دخول فوق‌العاده مشکل هست  زیرا وقتی‌که ران و ساق پا به‌طور مستقیم قرار می‌گیرد وضعیت لگن طوری است که مجرای ورودی مهبل متمایل به پایین شده و چون آلت مرد هنگام نعوظ تمایلش به سمت بالاست لذا دخول مشکل می‌گردد . هنگامی‌که زن زانوها را خم نموده و ران‌ها را از هم جدا می‌کند مجرای مهبل متوجه بالا شده و درعین‌حال قدری بازتر می‌شود  لذا دخول آسان‌تر می‌گردد . مای اوقات لازم است بالشی زیر کپل زن گذاشته شود تا لگن بالاآمده و سوراخ دخول مهبل به جلو متمایل شود.

این عمل سبب می‌شود که آلت بهتر به عمق واردشده و تماس هم بهتر انجام گیرد لذا لذت جنسی و رسیدن به اوج شهوت زودتر تأمین می‌گردد. پس‌ازآن که دخول انجام گرفت زن می‌تواند کم‌کم زانوها را راست کرده و ران‌ها را به هم نزدیک کندتر چه در این وضعیت دخول کامل ممکن نیست . مع‌هذا سبب تماس بیشتری بین آلت و دستگاه تناسلی خارجی زن شده و در مواردی که قدرت شهوانی مرد کم بوده و یا عکس‌العمل  جنسی زن خفیف باشد فوق‌العاده مفید خواهد بود

وضعیت طرفی

 طریقه دیگر وضعیت طرفی یا (Side Position) هست. در اینجا به‌عوض این‌که زن به پشت بخوابد به پهلو می‌خوابد .

زانوها کشیده و ران‌ها از هم جداست. شوهر روبه‌روی زن و بین  دو پای او قرار می‌گیرد اگر زن از طرف  راست خوابیده ران راست او زیر شوهر و ران چپش روی او قرار می‌گیرد.

انجام چنین عملی خیلی ساده هست زیرا هر دوروی تخت خواب قرارگرفته و وزن آن‌ها را به هم قرار نمی‌گیرد . وضعیت‌های طرفی دیگری هم وجود دارد که طرفین پهلوبه‌پهلو قرار می‌گیرند.

اگر شوهر از طرف چپ می‌خوابد ران چپ خود را  دراز نموده و زن روی آن قرار می‌گیرد  بعداً زن ساق پای چپ را روی شوهر می‌گذارد. این طریقه مشکل به نظر می‌رسد ولی در عمل خیلی سهل هست.

Ovid  سال‌ها پیش به خانم‌های رومانی سفارش می‌کرد «بهترین طریق، خوابیدن به‌طرف راست هست».

 اگر زن رو قرار گیرد آیا عمل مقاربت امکان دارد؟

بله، زن  ممکن است با ران‌های گشاده‌روی شوهر قرارگرفته و یا روی او بخوابد. مرد به پشت می‌خوابد به‌نحوی‌که ران‌ها به هم نزدیک باشد زن در طرفین مرد زانو یا چمباتمه می‌زند. در این وضعیت دخول انجام می‌گیرد. حال اگر مرد قدری زانوهای خود را بالابرده به‌نحوی‌که کپل زن را در برگیرد  زن می‌تواند بدن خود را روی مرد خم نموده و بدین ترتیب قسمت‌های فوقانی  بدن آن‌ها در تماس بیشتری خواهد بود. در این  حالت برای لمس و اظهار عشق‌ورزی آزادی بیشتری وجود دارد.

در بعضی از موارد با گذاردن  یک متکا در قسمت تحتانی پشت شوهر می‌توان از این طریقه به نحو احسن و مطلوب‌تری استفاده نمود. روی‌هم‌رفته در این طریق زن آزادی  بیشتری داشته، دخول بهتر و عمیق‌تر انجام می‌گیرد، تماس جنسی بهتر تأمین می‌شود و سبب می‌شود که زن زودتر و بهتر  به اوج شهوت برسد. در وضعیت نشسته مرد لبه تخت خواب یا صندلی می‌نشیند  و زن روی ران‌های او نشسته و مقابل او قرار می‌گیرد. گر چه  این طریقه راحت و عملی نیست  ولی گاهی اوقات جهت تحریک انجام می‌گیرد.

 در تمام وضعیت‌های که شما شرح داده‌اید  زن و مرد  مقابل یکدیگر قرار می‌گیرند؟

بله، این طریقه ایست که انسان برای عمل نزدیکی اتخاذ  نموده است Ford و Beach در مطالعات جنسی خود خاطرنشان کرده‌اند که تمام موجودات پستاندار به‌استثنای انسان از عقب جفت‌گیری می‌کنند یعنی موجود نر در عقب موجود ماده قرار می‌گیرد. ولی در انسان این موضوع عملی نشده است. در بعضی از نقاط این طریقه را عمل می‌کنند . زن به یک‌طرف خوابیده و خود را به او نزدیک می‌کند. مرد هم یک‌پهلو عقب زن خوابیده و پشت خود را به او نزدیک می‌کند. ممکن است زن وضعیت سینه‌ای – زانویی با(Knee Position Cheash)  را به خود بگیرد  یعنی زانوزده و آرنج‌ها و سینه را روی تخت قرار دهد. در این حال مرد عقب او زانو می‌زند. اگر از جنبه تنوع و فشار وارده بر ناحیه ادراری و امکان اینکه در همان لحظه می‌توان کلیتوریس را با دست تحریک نمود، بگذریم این طریق هیچ‌گونه مزیتی ندارد. زیرا در این طریقه دخول کامل نبوده و برای مرد و زن اشکال و زحمت جنسی وجود دارد. مهم‌تر از همه این‌که تماس متقابل درنتیجه در آغوش گرفتن طرفین امکان‌پذیر نیست و این خود در روابط جنسی افراد متمدن نقش مهمی را بازی می‌کند. وضعیت متقاطع اگرچه مانع تماس از روبه‌رو می‌شود، ولی مزایای دیگری دارد. زن به پشت می‌خوابد، مرد یک‌پهلو طوری قرار می‌گیرد که نسبت به بدن زن عمود بوده و زیر ران‌های بلند شده‌ی او قرار گیرد به‌طوری‌که ران‌های زن روی کپل مرد باشد. یکی از مزایای این طریقه این است که انجام آن ساده بوده و در ضمن هیچ‌کدام سنگینی وزن دیگری را تحمل نمی‌کنند. طرفین می‌توانند پاهای خود را محکم به یکدیگر بچسبانند بدون این‌که اشکالی در حرکاتی که جهت انجام مقاربت لازم است پیش آید.

در اینجا مرد می‌تواند به سهولت ناحیه‌ی فرج و کلیتوریس را با دست تحریک کند و مسئله ازاین‌جهت مهم است که گاهی برای تحریک چنین عملی لازم است برای نوع علاوه بر وضعیت‌های پشت و طرفی می‌توان در موقع آبستنی که هرگونه فشاری بر زن آبستن غیرقابل‌تحمل است از این طریقه استفاده نمود.

طرق مختلفی را که ساده و عملی بودند برای شما شرح دادم، طرق مختلف دیگری هم وجود دارد. Ovid با یک روح شاعر منشی می‌گوید«عشق را هزاران صور است» «Love Hasa Thousend postures». اگر بخواهیم طرق مختلفی را ذکر کنیم نه‌فقط کمکی نخواهد کرد بلکه مانع فهم و درک مطلب خواهد شد. تصور می‌کنم بهتر است مثل سایر قسمت‌های مربوطه به مواضع جنسی، زوجین را در انتخاب طریقه‌ی نزدیکی آزاد گذاشت بعد از مدتی آن‌ها پی می‌برند که کدام طریق راحت‌تر و مطلوب‌تر است و در موقع مقتضی و هنگام ضرورت به میل خودشان طریقه‌های مختلفی را اتخاذ خواهند کرد..

آیا بعضی از وضعیت‌هایی را که ذکر نمودید غیرطبیعی نیستند؟

 نمی‌توانیم نوع مخصوصی از مقاربت را طبیعی و نوع دیگر را غیرطبیعی تلقی کنیم. انتخاب هر طریقه‌ای برای نزدیکی بستگی دارد به آداب‌ورسوم فردی و اجتماعی. ممکن است وضعیت مخصوصی در ناحیه‌ای طبیعی و در ناحیه‌ی دیگر غیرطبیعی باشد. ساکنین ناحیه‌ی(Kanchatka) وضعیت طرفی را برای مقاربت انتخاب می‌کنند زیرا ماهیانی که غذای اصلی آن‌ها را تشکیل می‌دهند بدین طریق جفت‌گیری می‌کنند و هرکس به طریقی غیرازاین مقاربت انجام دهد مرتکب گناه بزرگی شده است.

در خیلی از قبایل بدوی معمولاً مقاربت بدین ترتیب انجام می‌گیرد که زن به پشت‌روی زمین خوابیده، پاها از هم جد و بالا رفته و زانوها خمیده است مرد جلوی او زانو یا چمباتمه می‌زند سپس مرد زن را به‌طرف خود کشیده و قسمت تحتانی بدن او را بلند می‌کند  به طریقی که پاهای زن مرد را محکم از ناحیه‌ی لگن احاطه کند. افرادی که این طریقه را به کار می‌برند طریقه‌ی اروپایی را غیر مؤثر و حتی و غیرطبیعی می‌دانند.

طبیعی یا غیرطبیعی بودن نحوه نزدیکی بستگی دارد به محیط، طرز تربیت و تفکر و عوامل دیگر. باید گفت انتخاب هر طریقه مؤثر در مقاربت به‌هیچ‌وجه نباید غدغن یا خارج از نزاکت تلقی شود بلکه باید برای تحصیل نتایج مطلوب در زناشویی از طرق مختلف نزدیکی استفاده شود.

چندی پیش عبارتی خواندم که آزمون آن این بود «تمام موجودات پس از مقاربت غمگین به نظر می‌آیند» آیا این عمر حقیقت دارد؟

این مطلب که احتمالاً در چند قرن پیش توسط طبیب یونانی جالینوس بیان‌شده امروز هم گاه‌گاهی ذکر می‌شود ولی  من در مبنای فیزیولوژیکی و یال روانشناسی آن شک دارم. تحریک شدید روحی جسمی که قبل و هنگام عملیات جنسی مشاهده می‌شود ممکن است پس از عمل منجر به یک سستی و رخوت و حتی خستگی بشود ولی نمی‌توان آن را غم و یا خمودت فکری نامید بالعکس اگر عمل جنسی منجر به لذت طرفین بشود ممکن است در آن‌ها حالت سرور و نشاطی به وجود آورد.

اصولاً باید بعد از فعالیت‌های جنسی  یک حالت رخوت و احساس رضایتی موجود باشد. این خود قسمتی از رابطه جنسی و برای تکمیل عمل اهمیت زیاد دارد. وقتی‌که طرفین ازلحاظ جسمی، روحی و جنسی هماهنگی داشته باشند باید عمل جنسی در آن‌ها بااحساس صمیمیت و داد خاتمه پذیرد.

مجدداً متذکر می‌گردد که هنر جنسی یکی از مراحل مهم زناشویی به شمار می‌رود.

ازدواج ارتباط بغرنجی است که برای اخذ نتیجه مطلوب از آن باید هماهنگی و تطابق در تمام شئون آن حکم‌فرما باشد. نشاط و خوشحالی در ازدواج خودبه‌خود به وجود نخواهد آمد. گنجینه‌ای نیست که بخشیده شود بلکه هدفی است که باید به آن نائل شد. بنابراین هر چیز که به هنر زناشویی کمک می‌کند شایسته دقت و تعمق هست .

 منبع:  کتاب پاسخ به مسائل جنسی و زناشویی

اثر: دکتر هانا استون/دکتر اباهام استون

انتشارات ارغوان

انتشار توسط 8 تم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*