یکشنبه , بهمن ۱ ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه / كودكان و والدين / تغذيه كودك / داشتن شغل برای زنان آسیب زا خواهد بود وقتی…!!!
داشتن شغل برای زنان آسیب زا خواهد بود وقتی…!!!

داشتن شغل برای زنان آسیب زا خواهد بود وقتی…!!!

خانم‌های شاغل مراقب باشید

همه‌ی ما به عنوان انسان به یک شغل نیاز داریم. استرس یکی از ابعاد هر شغلی است؛ بدین معنا که هم می‌تواند مثبت باشد و هم منفی. بر مبنای شدت استرس و پرحجم بودن وظایف یک شغل یا کم حجم بودن آن ، مشاغل به سخت و آسان طبقه بندی می‌شوند. اما آنچه یک شغل را خطر آفرین می‌نماید علاوه بر وظایف سخت، میزان استرس یک شغل معرفی می‌گردد. استرس قسمت طبیعی زندگی ما است. اما اگر بیش از حد مجاز باشد ممکن است به صورت بیمارگونه جلوه کند و زندگی فرد را به خطر اندازد. داشتن استرس کم می‌تواند با به وجود آوردن انگیزش شغلی و بهبود عملکرد افراد، مثبت و سازنده عمل کند ولی در صورتی که استرس فرد زیاد شود نه فقط با اضطراب و افسردگی همراه خواهد بود بلکه موجب وقوع بیماری‌های جسمانی از جمله حملات قلبی، زخم معده و سکته می‌شود. استرس شغلی یکی از مشکلات بزرگی است که سلامت افراد شاغل را تهدید می‌کند. برخی کارشناسان معتقدند که افزایش کشمکش‌های شغلی به میزان قابل توجهی با افزایش خطر ابتلا به افسردگی شدید رابطه‌ی مستقیم دارد و این تأثیر در زنان به مراتب بیشتر است. پژوهش‌های اخیر نیز نشان می‌دهد نبود حمایت‌های اجتماعی کافی در محیط کار موجب بروز افسردگی در زنان و مردان می‌شود، اما زنان شاغل بیش از مردان با عوارض بیمارگونه‌ی آن دست به گریبانند.

خانم‌ها و استرس شغلی

استرس و فعالیت شغلی زنان و وقت کمتری که آنان صرف سلامتی خود می‌کنند، موجب پایین آمدن ایمنی بدن زنان و ابتلای بیشتر آنان به برخی از اختلالات هورمونی می‌شود.

تغییرات ساختاری، زمینه‌های متغیر اجتماعی، شغلی و عرصه‌ی فناوری‌های جدید همه در فرآیند افزایش استرس شغلی دخیل هستند. استرس شغلی دومین علت غیبت زنان از محیط کار است. مطالعه‌ای در آمریکا نشان می‌دهد که 29 درصد افراد سطوح متفاوتی از استرس شغلی را تجربه کرده‌اند. همچنین برآورد شده است که در بریتانیا سالانه حدود 40 میلیون روز کاری به علت استرس افراد به ویژه زنان به هدر می‌رود. این امر هزینه‌ی سنگینی را بر جوامع وارد می‌کند به طوری که اتحادیه‌ی اروپا سالانه هزینه‌ای معادل 20 میلیارد یورو به علت غیبت شغلی ناشی از استرس زیان می‌بیند. معمولاً افرادی که به علت استرس شغلی بالا ، غیبت طولانی مدت از محیط کار خود داشته‌اند قادر نیستند به محیط کار خود برگردند.

علائم وجود استرس شغلی

1-علائم جسمانی: خستگی مفرط، سردرد، بی خوابی و تعریق

2-علائم روانی: خشم، افسردگی وناتوانی در تمرکز منفی بافی و بدبینی

3-علائم رفتاری: کم تحملی، افزایش مصرف سیگار، عملکرد ضعیف  شغلی، بیقراری و پرخاشگری

بیماری‌هایی که در کمین خانم‌های شاغل هستند

بیشتر افراد خواهان کاهش استرس خود هستند ولی دقیقاً نمی‌دانند باید چه راهکارهایی را به کار گیرند تا سطح استرس خود را کاهش دهند. تحقیقات نشان می‌دهد که شغل‌های پر استرس خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و حملات قلبی را در زنان افزایش می‌دهد. محققان دانمارکی اعلام کردند که کار و مشاغل پر استرس خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را در زنان میانسال افزایش می‌دهد. زنانی که شغل پر استرسی دارند 25 درصد بیشتر از زنانی که استرس و فشارهای کار آنها قابل کنترل است، دچار حمله‌ی قلبی می‌شوند.

همچنین بیماریO.C.P یا همان تخمدان‌های پلی کیستیک که منجر به رشد موهای زائد در صورت و بدن می‌شود نیز در این افراد بیشتر دیده می‌شود.

استرس‌های کاری و رقابت برای موفقیت شغلی باعث ایجاد تغییراتی در سطح هورمون‌ها شده و استروژن موجود در خون زنان توسط آندروژنی که حاوی هورمون تستوسترون مردانه است جایگزین می‌گردد. مشاغل پر استرس برای سلامت افراد بسیار مضر است زیرا باعث افزایش فشار خون، ایجاد اختلال در خواب و دردسر در روابط می‌شود. اما مطالعات نشان می‌دهد که این مشکلات به این جا ختم نمی‌شود و باید اعتراف کرد که مشاغل پر استرس بر قدرت و توان باروری زنان نیز تأثیر سوء خواهد داشت. استرس‌های کاری و رقابت برای موفقیت شغلی باعث ایجاد تغییراتی در سطح هورمون ها شده و استروژن موجود در خون زنان توسط آندروژنی که حاوی هورمون تستوسترون مردانه است جایگزین می‌گردد.این هورمون مردان با ایجاد قدرت بیشتر، استقامت، تحمل و حس رقابت در ارتباط است. به طور کلی افزایش سطح اندروژن با کاهش قدرت باروری همراه است.http://www.webgoftar.com

از طرفی مطالعه‌ای در سال 2004 ثابت کرده است زنان که دارای هیکلی  مشابه ساعت شنی هستند دارای سطحی از هورمون تولید مثلی به نام استرادیول هستند که  مقدار آن 30 درصد بیشتر از زنان دارای هیکل پرانحنا است و احتمال باروری در این زنان 3 برابر بیشتر است. اندروژنی که باعث ایجاد قدرت در زنان هنگام کار می‌شود باعث تجمع چربی‌ها در ناحیه‌ی کمر آنها می‌شود که همین مسئله سطح استروژن خون را پایین خواهد آورد. از طرفی ثابت شده است که استرس‌های شغلی باعث کاهش دو هورمون اساسی و مؤثر در تخمک گذاری می‌شود و زنان دارای شغل‌های پر استرس بیشتر در معرض خطر خواهند بود. در هر حال گفته شده که ورزش، تغذیه‌ی مناسب و خوب و گذر زمانی در کنار دوستان و خانواده روش‌هایی است که می‌تواند تعادل و توازنی در این زندگی پر جنجال ایجاد کند.

پژوهشگران اعلام کردند خطر ابتلا به سرطان سینه در زنانی که در محل کار خود، با مواد سرطان زا و مواد ایجادکننده‌ی اختلال درغدد مترشحه‌ی داخلی، سرو کار دارند، بیشتر است.

منبع: مجله‌ی آرامش

انتشار توسط 8 تم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*