چهارشنبه , دی ۲۷ ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه / دسته‌بندی نشده / خواص گل راعی چیست؟
خواص گل راعی چیست؟
گل راعی

خواص گل راعی چیست؟

گل راعی (چای کوهی)

چای کوهی (نام علمی hypericum perforatum) نام گیاهی است از تیره‌ی کلازیاسه (clusiaceae) که معمولاً به صورت خودرو در میان کشتزارهای گندم و ذرت یافت می‌شود و به مقدار زیاد در امریکا و اروپا پرورش می‌یابد و در ایران در دامنه‌ی کوه‌های البرز، چالوس، مازندران و نقاط غرب ایران و در مسیر قله چین کلاغ به حد زیادی می‌روید.

نام‌های دیگر آن گل راعی، هزار چشم، علف چای، هوفاریقون است.  http://www.webgoftar.com/

گلهای این گیاه به رنگ سفید یا زرد است که در بالای ساقه به صورت مجتمع به چشم می‌خورد که این گلها کمی معطر و دارای بوی مخصوصی است. چای کوهی از نظر طب قدیم ایران گرم و خشک است و خواص درمانی بسیاری دارد. این گیاه ضد کرم معده و روده است و گرفتگی صدا را باز می‌کند. این گیاه برای درمان بیماری کزاز بکار می‌رود و اگر برگ آن را به صورت پودر روی زخم‌های عمیق بپاشید، این نوع زخم‌ها را خوب می‌کند. چای کوهی درمان کننده‌ی بیماری مننژیت است، درد پشت و گردن و خشکی گردن را درمان می‌کند و ضد افسردگی است. این گیاه اشتها را باز می‌کند بنابراین می‌توان آنرا به بچه‌ها و افراد مسن که اشتها ندارند داد. کسانی که از داروهای آسم و ضدسرماخوردگی و حساسیت استفاده می‌کنند، نمی‌توانند چای کوهی مصرف کنند. خاصیت این گیاه در درمان افسردگی به اثبات رسیده و مکانیزم اثر ضد افسردگی آن از طریق مهار آنزیمی است. ماده‌ی مؤثر این گیاه هایپریسین می‌باشد که فراورده‌های آن هم بر اساس همین ماده استاندارد سازی می‌شوند و اثر ضد افسردگی گیاه نیز مربوط به این ماده می‌باشد.

در‌واقع این ماده مهار کننده‌ی آنزیم mono amino oxidase mao می‌باشد که کاملاً مانند داروی ترانیل سیپرومین می‌باشد. از این گیاه دو فراورده دارویی در بازار ایران موجود می‌باشد. قطره هایپیران و قرص پرفوران که هردو در درمان افسردگی کاربرد دارند. نکته‌ی قابل ذکر در مورد این گیاه و فراورده‌های آن تداخلات زیاد آن می‌باشد که مصرف آن‌را محدود نموده است و دلیلش هم مهار آنزیمی است.

انتشار توسط 8 تم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*