سه شنبه , اسفند ۱ ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه / سلامت / طب سنتی / خواص درماني گياه آمله
خواص درماني گياه آمله
webgoftar

خواص درماني گياه آمله

آمله

‏نام‌های دیگر:  ٠آملج – ‏آملج – ‏املا – ‏آونلا -آنوله ‏حافظ الاعضاء.

مشخصات: میوه گیاهی است از خانواده Euphorbiaceae‏، درخت چه ای است کوچک و دارای برگ‌هایی با برگچه‌های ریز و انبوه. قد آن به بزرگی درخت گردو می‌رسد و پوست خاکستری‌رنگ درختچه قطعه‌قطعه از ساقه جدا می‌شود. گل‌های آن زرد خاکستری و میوه کروی و گوشت دار دارد. طعم آن تلخ و ترش و گس و دارای پوست نازک شبیه آلوچه و اندازه آن در حدود یک گردو و یا کوچک‌تر تا اندازه یک نخود می‌باشد که نوع خوب آن بزرگ‌تر و سنگین‌تر و زردرنگ‌تر است. در وسط هر میوه یک هسته قرار دارد. درختچه دارای چوب سختی نظیر چوب گردو است. این درختچه در هندوستان تا جنوب چین در مناطق گرمسیر انتشار دارد.

طبیعت: این گیاه طبيعتي سرد و خشک دارد

تركيب شيميايي: 3/6 درصد فیدمبلیک اسید-6 درصد لیپید – 5 درصد آمبلیکول-روغن ثابت -اسانس موسیک اسید فسفاتید- تانن- شامل گالیک اسید و الاجیک اسید و گلوکوز و ‏ماده فیلامبلین به‌صورت اتیل گالات ویتامین C در ماده آمله وجود دارد

‏خواص درمانی: ١ – ‏آن را در شربت قند خوب بجوشانید تا مثل مربا شود. هرروز دو عدد میوه کامل آن را بدون هسته به همراه یک قاشق از شربت آن بخورید. سو، هاضمه‌ای را که از ضعف مزاج باشد برطرف می‌سازد. درد موضعی را که از ضعف و بی قوگی باشد درمان می‌نماید، از عرق بدن که از ضعف بدن به وجود می‌آید جلوگیری . زنانی که به علتي باردار نمی‌شوند، در هرماه فقط هفت روز یعنی در دوران قاعدگي اگر از آن استفاده کنند پس از مدتی باردار خواهند شد.

‏2-  ‏آن را بپزید و هرروز مقداری از آن را همراه ‏با آب آنکه شیرین کرده‌اید، بخورید و یا چند عدد تازه ‏آن را میل كنيد ذهن و قلب را تقویت می‌کند.

‏مقاومت بدن را در برابر ویروس‌ها و باکتری‌ها و سایر میکروب‌ها زیاد می‌کند، از استفراغ جلوگیری می‌نماید، اشتها را زیاد كرده، مبرد و خنک‌کننده و مدر و ملین مزاج، و درعین‌حال قابض است.

نیروی جنسی را زياد می‌کند، جریان آب دهان و عطش و خون بواسیر را قطع می‌کند، قطع كننده انواع خونریزی است، مسهل سودا و بلغم رقیق می‌باشد، رطوبت‌های معده و روده را خشک ‏می‌کند، برای رفع نسیان و فراموشی و فلج و مالیخولیا مفيد است.

3-  ‏آن را بدون هسته بکوبید و با آرد کنار و آب مخلوط كرده و بخورید. اسهال مزمن را قطع می‌کند و حرارت  خون را می‌نشاند.

4- آن را بدون هسته باهم وزن آن شكر بساييد، بعد باکمی روغن بادام شيرين خمير درست كنيد و هرروز ناشتا بيست گرم از آن بخوريد. چشم را تقويت می‌کند و پيچش شكم  برطرف می‌سازد.

5-  ‏آن را بدون هسته با گشنیز خشک به‌اندازه مساوی بسایید و همراه با غذای نرم بخورید. اسهال کهنه را درمان می‌کند.

6 – پودر آن را در آب‌خنک بریزید و بر پیشانی ضماد کنید. از خون‌دماغ جلوگیری می‌کند.

7 ‏- پودر آن را با حنا مخلوط و خمیر نموده شب‌ها بر پوست سر بمالید موها را قوی و تار موها را بلندتر می‌کند و از سفید شدن موها جلوگیری می‌نماید..

این گیاه مضر طحال است و مصلح آن سنبل‌الطیب و عسل می‌باشد.

روغن آمله

خواص درمانی: شب‌ها آن را بر سر بمالید. موها را بسیار قوی و تار مو را سالم و طویل می‌کند و از زود سفيد شدن موها جلوگیری می‌نماید.

 منبع: كتاب اسرار گياهان دارويي

انتشار توسط 8 تم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*