شنبه , آذر ۲۵ ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه / سلامت / طب سنتی / خواص دارویی آنغوزه / Ferula assa- feotida
خواص دارویی آنغوزه / Ferula assa- feotida

خواص دارویی آنغوزه / Ferula assa- feotida

خواص دارویی آنغوزه / Ferula assa- feotida

 

گیاه شناسی

گیاهی علفی، بزرگ و دارای ریشه است. گوشت‌دار و ذخیره‌ای ساقه‌های قوی، خشن، فیبری که در پنج سال اول منحصراً دارای تعدادی برگ واقع بر روی سطح زمین می‌باشد. تدریجاً از بین برگ‌های آن که عموماً ظاهری غبارآلود دارند، ساقه‌ای راست، تقریباً استوانه‌ای و گوشت‌دار خارج می‌شود که ارتفاعی متجاوز از ۱ تا ۲ متر پیدا نموده و در انتها به مجموعه‌هایی از گل‌های زرد رنگ و مجتمع به صورت گل آذین چتر مرکب ختم می‌شود.

برگ های قاعده ساقه این گیاه عموماً بزرگ، گوشت‌دار، به طول متوسط ۵۰ تا ۶۰ سانتی متر تقریباً عاری از دم برگ و منقسم به قطعاتی با تقسیمات فرعی دندانه‌دار یا لوبه‌ای است. دارای ۲ نوع گل، یکی نر – ماده و دیگری شامل یکی از اجزای اصلی (پرچم یا مادگی) است و این حالت نیز بر اثر از بین رفتن پرچم یا مادگی در بعضی از گل‌های نر – ماده، پیش می‌آید و باعث می‌گردد که گل‌های اخیر به دو صورت نر یا ماده درآیند.

میوه آن شیزوکارپ به رنگ قهوه‌ای تیره یا قهوه‌ای خرمایی، بیضوی نسبتاً مسطح و دارای ۵ خط مشخص در هر مریکارپ با کناره تغییر شکل یافته به صورت بال است.

پراکنش

منشأ اصلی این گیاه استپ‌های ایران و افغنستان ذکر شده است و در استان‌های خراسان، بلوچستان و نواحی مخلف جنوب ایران یافت می‌شود.

نیازهای اکولوژیکی

این گیاه در نواحی بایر، زمین‌های ماسه‌ای خشک و آهکی گرم می‌روید. این گیاه در ارتفاعات ۲۴۰۰ – ۱۹۰ و در شیب‌های ۱۵ تا ۷۰ درصد با میزان بارندگی در حدود ۳۵۰ – ۲۵۰ میلی‌متر می‌روید.

خواص دارویی و موارد مصرف

آنغوزه دارای اثر ضد تشنج، قاعده آور و ضد کرم است. در رفع بیماری‌های منشأ عصبی، دستگاه تنفس، اسپاسم حنجره و دستگاه هضم، آسم و رفع یبوست افراد مسن به کار می‌رود. از آنغوزه، در دامپزشکی استفاده زیادی به عمل می‌آید. ترکیبات گوگرد دار موجود در اسانس گیاه، از تولید چربی در بیماران با چربی خون بالا ممانعت می‌کند. همچنین این گیاه در درمان سیاه سرفه، لارنژیت و هیستری نیز به کار برده می‌شود. ترکیبات شیمیایی آن اسانس، رزین و گم می‌باشد.

منبع: مجله مستند ویژه گیاهان دارویی، فرآورده‌های طبیعی و طب سنتی ایران

انتشار توسط 8 تم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*