سه شنبه , اسفند ۱ ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه / سلامت / پزشکی / خطرات مسکن های تزریقی
خطرات مسکن های تزریقی
مسکن های تزریقی

خطرات مسکن های تزریقی

چرا ایرانی ها سالی ۱۰ تن قرص استامینوفن می خورند؟

خطرات مسکن های تزریقی

بی تردید در میان دوستان و آشنایان شما افرادی وجود دارند که با کوچک ترین احساس درد سراغ جعبه ی داروها می روند و اولین مسکنی که به دستشان می رسد را خودسرانه مصرف می کنند بی آنکه نگران عاقبت کار باشند. این بی طاقتی میان بسیاری از مردم دیده می شود و حالا پزشکان گزارش می دهند که مردم در این زمینه پا را فراتر گذاشته اند و علاوه بر مصرف مسکن های خوراکی گهگاه سراغ مسکن های تزریقی هم می روند؛ مسکن هایی که متأسفانه بدون نسخه پزشک به راحتی در داروخانه ها به مردم ارائه می شود و مصرف آن بدون نظارت پزشک و متخصص مربوطه دردسرهای زیادی برای مردم به همراه دارد. در این مطلب علاوه بر آشنایی با برخی از مسکن های دارویی، اطلاعاتی درباره ی اثرگذاری انواع مسکن های تزریقی و شیوه ی مصرف آن ها با شما مطرح می شود.

دکتر حوریه جوادزاده: داروساز

دیکلوفناک / DICLOFENAC

تسکینی برای دردهای مفصلی و عضلانی

دیکلوفناک از جمله داروهایی است که برای کاهش درد اسپاسم های عضلانی یا دردهای قاعدگی استفاده می شود. تزریق این دارو که در سال های گذشته به خاطر عوارض جانی و ایجاد اشکال در سیستم عصبی بدن تنها در بیمارستان ها مجاز بوده به تازگی با تغییر در فرمول تهیه آن در بازار دارو وجود دارد.

از دیکلوفناک برای تسکین دردهای عضلانی و اسپاسم ها استفاده می شود اما چون در چند سال گذشته عوارض دارویی برای دارو دیده شد مدتی در داروخانه ها عرضه نمی شد و به جای آن از مسکن کتورلاک که در گروه مسکن های غیر مخدر است، استفاده می شود. این دارو هم برای تسکین دردها و اسپاسم های عضلانی و همینطور سردردهای میگرنی بسیار کارآمد است و جزء داروهای تک دوز است درحالیکه دیکلوفناک که امروزه دوباره در داروخانه ها وجود دارد از جمله داروهایی است که ۲ دوز از آن باید تزریق شود تا اثر دارو مشخص شود.

هشداری که باید جدی گرفت

بر اساس اطلاعیه سازمان غذا و دارو تنها در شرایطی که بیمارستان و تحت نظارت پزشک متخصص و با در نظر گرفتن موارد منع مصرف دارو، این دارو برای بیماری تجویز شود، بیمار مجاز به استفاده از آن است.

آپوتل / APOTEL

استامینوفن تزریقی

یکی از مسکن های تزریقی که شاید کمتر نام آن را شنیده باشید آمپول آپوتل است که به استامینوفن تزریقی هم شهرت دارد. این دارو که به صورت تزریق وریدی برای کنترل تب و درد تجویز می شود، تأثیر زیادی در کنترل دمای هیپوتالاموس در شرایطی که بدن بیمار حرارت زیادی دارد، می گذارد.

این قرص ها دردهای قاعدگی را تسکین می دهد

خیلی از خانم ها با شروع دردهای قاعدگی سراغ جعبه ی دارو می روند و دست به دامن مسکن ها می شوند و با دیدن اولین مسکنی که مقابلشان قرار می گیرد برای کاهش دردهای قاعدگی اقدام می کنند. درحالیکه اگر آن ها با مکانیزم اثر مسکن ها آشنا باشند با انتخاب داروی درست می توانند اثربخشی بهتری بر درد داشته باشند و راحت تر آن را کنترل کنند. دکتر جوادزاده، داروساز در این باره می گوید: «برای تسکین دردهای قاعدگی باید سراغ مسکنی رفت که شروع اثر زودتری داشته باشد تا بهتر بتواند سردرد یا درد قاعدگی را کنترل کند. قرص ایبوپروفن و استامینوفن یکی از بهترین انتخاب هاست چراکه علاوه بر شروع اثر سریع، طول اثر مناسبی دارد و می تواند بهترین تأثیر را بر اندام های تحتانی بگذارد. بنابراین سریع تر درد ناحیه شکم بیمار را بهبود می بخشد.»

چه زمانی سراغ استامینوفن تزریقی برویم؟

دکتر جوادزاده با اشاره به این مطلب که در شرایطی خاص مسکن تزریقی به بیمار تجویز می شود، می گوید: «اگر بیمار نتواند به شکل خوراکی دارو را مصرف کند، به این معنی که دستگاه گوارش او مشکل داشته باشد یا دچار حالت تهوع باشد یا تصادف سختی را پشت سر گذاشته باشد در این شرایط امکان مصرف خوراکی برای بیمار دشوار و گاهی ناممکن است. بنابراین در این شرایط پزشک برای تأثیرگذاری و تسکین درد بیمار برای او مسکن تزریقی یا استامینوفن تزریقی تجویز می کند و این مسئله در مورد تمام داروهای مسکن تزریقی صدق می کند.»

هیوسین / HYOSIDIC

دارویی برای اسپاسم ها و انقباض های شکمی

هیوسین از جمله مسکن هایی است که در گروه آنتی موسکارین ها قرار می گیرد و بیشترین مورد مصرف آن ها برای دردها و اسپاسم های گوارشی، قولنج، دردهای کلیوی و انقباض های شدید عضلانی مورد استفاده است. این دارو که به صورت خوراکی و تزریقی مورد استفاده قرار می گیرد در شرایطی که دردهای روده ای و شکمی ناشی از کولیک کلیوی سراغ بیمار می آید می تواند بسیار مؤثر و تسکین بخش باشد.

انقباض های رحمی را چگونه آرام کنیم؟

افراید که دچار دردهای انقباضی رحم، درد ناحیه ی شکم و دلپیچه می شوند هم می توانند با مصرف قرص هیوسین دردهای این ناحیه را آرام کنند. دکتر جوادزاده با اشاره به این نکته که هیوسین در گروه مسکن ها قرار نمی گیرد اما اثربخشی زیادی بر اعصاب و کاهش دردهای انقباضی رحم، اسپاسم های شکمی و بهبود دلپیچه دارند، می گوید: «مصرف هیوسین می تواند بر رشته های عصبی کوتاه شده اثر بگذارد و موجب کاهش درد بیمار شود. ضمن آنکه مصرف هیوسین و مفنامیک اسید در کنار هم می تواند به خوبی دردهای ناشی از دوران قاعدگی را برطرف کند.»

ترامادول / TRAMADOL

تسکین درد زایمان تا سنگ کلیه

بسیاری از دردهایی که پس از جراحی های ارتوپدی و حتی عمل سزارین و دردهای مفصلی سراغ بیمار می آید با تجویز ترامادول قابل تسکین است. ترامادول یک داروی ضد درد است که برخی متخصصان از آن برای تسکین دردهای ناشی از سنگ کلیه و مثانه نیز از آن استفاده می کنند. ترامادول به صورت خوراکی و تزریقی مصرف می شود و نوع تزریقی آن در شرایطی که بیمار درد زیادی دارد یا عمل جراحی بزرگی را پشت سر گذاشته توسط پزشک تجویز می شود.

تسکینی برای دردهای شدید استخوانی و سردرد

وقتی بیمار درد بسیاری داشته باشد و مسکن های غیر مخدر مانند بروفن، دیکلوفناک، استامینوفن ساده بر او اثر نکند پزشک برای او مصرف مسکن های حاوی مخدر مانند ترامادول را تجویز می کند. دکتر جوادزاده می گوید: «در شرایطی که بیمار جراحی سختی را پشت سر گذاشته، سردردهای خیلی سخت سراغش آمده یا درد استخوانی شدیدی دارد مثل دردی که فرد معتاد هنگام ترک مواد مخدر تجربه می کند؛ از ترامادول استفاده می شود. اگر بیمار شرایط مصرف خوراکی را داشته باشد قرص مصرف می کند و در شرایطی که درد شدید باشد و امکان مصرف خوراکی نباشد ترامادول به صورت تزریقی برای او تجویز می شود. حتی در مواردی که درد بسیار طاقت فرساست مورفین برای بیمار تجیز می شود تا درد او سریع تر تسکین پیدا کند.»

این هشدار را کاملاً جدی بگیرید

مصرف بی قاعده و کنترل نشده قرص یا آمپول ترامادول موجب وابستگی بیمار به دارو می شود. به همین دلیل مصرف بدون مجوز این دارو به هیچ وجه به مردم توصیه نمی شود.

مصرف بدون نسخه ی مسکن های تزریقی خطرناک است

دکتر ایرج خسرونیا، رئیس جامعه ی متخصصان داخلی ایران در مورد مصرف بدون مجوز مسکن های تزریقی توسط مردم گفت: «متأسفانه امروز در بسیاری از داروخانه ها در سطح کشور به راحتی انواع مسکن های خوراکی، شیاف و حتی تزریقی در اختیار مراجعه کنندگان و مشتریان قرار می گیرد و از آن جالب تر اینکه مردم با مراجعه به بخش تزریقات بعضی مراکز درمانی به راحتی این مسکن ها را تزریق می کنند بدون آنکه توجهی به عوارض جانبی و تداخل دارویی آن داشته باشند. در حالیکه استفاده از انواع داروها به ویژه مسکن ها که مردم به راحتی سراغ آن ها می روند، بدون مجوز پزشک و دستور او کاری خطرناک و مشکل آفرین است. مشکلاتی که گاهی جبران آن با سختی و دشواری بسیاری امکانپذیر است.»

ایرانی ها سالانه ۱۰ هزار کیلو استامینوفن می خورند

یکی از مهمترین عوارض مصرف مسکن های خوراکی به صورت خودسرانه و بدون مجوز پزشک، ابتلا به زخم و اختلال دستگاه گوارشی به ویژه زخم معده است. دکتر مصطفی دلاور، معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی اراک در اینباره می گوید: «مصرف بی رویه از انواع مسکن ها که امروز در میان مردم باب است زیان های زیادی برای آن ها دارد که شایع ترین آن ها ابتلا به مشکلات گوارشی است. زخم معده، دردهای شکمی، نفخ و گاهی خونریزی های گوارشی و حتی نارسایی کلیوی از جمله عوارضی است که مصرف بی رویه از داروها به همراه دارد.»

این پزشک با اشاره به این مطلب که آمار انجمن مطالعه و بررسی درد، مصرف بیش از ۱۰ تن استامینوفن کدئین را در طول سال گزارش می کند، اضافه کرد: «مردم باید آموزش ببینند که با وجود کوچکترین و ساده ترین دردی سراغ مسکن ها نروند و مثل نقل و نبات این داروها را مصرف نکنند. با توجه به آمار، مصرف استامینوفن کدئین مهم ترین علت الگوی مصرف نادرست دارو در کشور است و موضوعی است که باید بسیار جدی گرفته شود.»

منبع: سیب سبز

انتشار توسط 8 تم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*