پنج شنبه , دی ۲۸ ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه / گالری تصاویر / گالری تصاویر / حرم امام علی علیه السلام ۸۰ سال قبل
حرم امام علی علیه السلام ۸۰ سال قبل
حرم امیرالمونین

حرم امام علی علیه السلام ۸۰ سال قبل

حرم امام علی علیه السلام ۸۰ سال قبل

شرق شناس آمریکایی “اریک ماتسون” در سفر به عراق مجموعه با ارزشی از اماکن مقدس کربلا و نجف عکاسی کرده که اکنون و با گذشت ۸۰ سال از قدمت آن به عنوان سند تاریخی مصور قابل توجه است.

“اریک ماتسون” شرق شناس و عکاس امریکایی که سال‌ها در عراق و شام فلسطین به تحقیق و پژوهش در تاریخ اسلام پرداخت در سال ۱۹۳۲ سفری به نجف و کربلا انجام داد تا از شهرهای مقدس شیعیان عکاسی کند. درست در همین تاریخ کشور عراق پس از ۱۲ سال قیومیت دولت بریتانیا رسماً مستقل شد. این کشور از سال ۱۵۳۵ در تصرف امپراتوری عثمانی بود تا اینکه پس از جنگ جهانی اول و شکست عثمانی این کشور به تصرف ارتش بریتانیا درآمد و در سال ۱۹۱۶ به موجب موافقت نامه “سایکس-پیکوت”تحت قیومیت بریتانیا شد.

بریتانیا در سال ۱۹۲۰ با پیوستن سه ایالت بصره، بغداد و موصل کشور عراق را تأسیس کرد و یک سال بعد، فیصل اول را به عنوان پادشاه این کشور به قدرت رساند. پس از آنکه در سال ۱۹۳۲ قیمومیت انگلستان به پایان رسید این کشور رسماً به استقلال دست یافت و در همان سال به عضویت سازمان ملل متحد درآمد؛ سفر ماتسون به عراق و عکاسی از شهرهای مذهبی آن درست در همین زمان اتفاق افتاد.

ماتسون که در سفر به این منطقه اماکن تاریخی و مذهبی عربستان، عراق و فلسطین را مورد توجه قرار داد در عراق به دو شهر کربلا و نجف سفر کرد تا از حرم شریف امامان شیعه عکاسی کند. مجموعه عکس های ماتسون که به عنوان منابعی مهم از تاریخ معاصر اعراب به شمار می‌رود چندی بعد در آژانس عکسی با نام خودش “ماتسون” جمع آوری شد. به مناسبت عید غدیر خم نگاهی می‌اندازیم به عکس‌های او از شهر نجف و حرم مطهر امام اول شیعیان جهان.

منبع: سایت فرادید

انتشار توسط 8 تم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*