چهارشنبه , دی ۲۷ ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه / كودكان و والدين / بارداری / جلوگیری از بارداری و مذهب
جلوگیری از بارداری و مذهب

جلوگیری از بارداری و مذهب

جلوگیری از حاملگی

بسیار  خوب خیلی خوشوقتم از اینکه  درباره جلوگیری از آبستنی با شما صحبت کنم زیرا این مسئله در روابط زناشویی اهمیت زیادی دارد. از نقطه نظر اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، و مذهبی درباره جلوگیری از آبستنی اختلاف نظر موجود است ولی اجازه بدهید که ما  صرفاً موضوع را از جنبه طبی مورد بحث قرار دهیم.

بنظر من جلوگیری از آبستنی برای تأمین صحت افراد و اجتماع وسیله بسیار خوبی است زیرا بدینوسیله می‌توان بهبود وضع والدین، خانه و خانواده کمک کرد. من فقط درباره خانم‌هایی که باید به علت بیماری‌های مختلف از آبستن شدن خودداری کنند، صحبت نمی‌کنم زیرا واضح است افرادی که بیماری‌های جسمی و روحی داشته و ممکن است آبستنی برای آن‌ها خطرناک باشد،  باید از لحاظ درمانی دستورات جامع و کاملی برای جلوگیری از آبستنی کسب نمایند در عین حال آن‌هایی که فاقد این گونه بیماری‌ها هستند باید رای حفظ صحت و سلامتی خود از آبستنی‌های پشت سر هم و بدون فاصله جداً احتراز کنند .

در شرایط فعلی کمتر افرادی توانسته‌اند مطابق استعداد تولیدی خود بچه زاییده و به سلامتی خود لطمه‌ای وارد نیاورده باشند، بعلاوه برای طفل هم به هیچ وجه خوب نیست که با برادر و خواهر خود فاصله کافی را نداشته باشد.

از لحاظ طبی باید به منظور تأمین سلامتی مادر و بچه از آبستنی‌های پیاپی جلوگیری بعمل آورد. از طرف دیگر ترس و اظطراب حاصله از آبستنی‌هایی که مورد نظر زن و شوهر نمی‌باشد موجد عدم هماهنگی در زناشویی خواهد شد. لذا دانستن طرق مختلف جلوگیری از آبستنی یکی از مقدمات فن زناشویی بشمار می‌رود.

از لحاظ طبی در چه مواردی باید از آبستنی خودداری شود؟

در مواردی که آبستنی برای مادر خطرناک باشد مثلا در بعضی از بیماریهای  قلبی، کلیوی، سل، مرض قند، عمل‌های قیصری قبلی و حتی ناراحتی روحی ممکن است آبستنی و زایمان متضمن خطراتی برای مادر باشد.

لذا در این گونه موارد لازم است برای حفظ سلامتی مادر و حتی حفظ حیات او از آبستنی جلوگیری بعمل آید. ممکن است از لحاظ توارث هم جلوگیری از آبستنی لازم باشد. مثلاً در مواردی که زن یا شوهر مبتلا به یک بیماری جسمی و روحی بوده ممکن است آن را به اولاد خود منتقل کنند. لازم است از بچه دار شدن آن‌ها جلوگیری بعمل آید.

فعلاً همه معتقد هستند که بین آبستنی‌های پیاپی باید فاصله موجود باشد زیرا مطالعات عدیده نشان داده که عدم فاصله در آبستنی‌های متوالی هم برای مادر و هم برای بچه مضر می‌باشد.

آکادمی طب نیویورک که یکی از مراکز مهم علمی بشمار می‌رود در سال 1948 نشریه‌ای منتشر کرده و طی آن متذکر شده بود که برای برقراری فاصله در زایمان‌ها باید به خانواده‌ها دستورات جامعی درباره‌ی جلوگیری از آبستنی داده شود.

بنابراین هر فرد متأهلی باید درباره‌ی جلوگیری از آبستنی اطلاعاتی داشته باشد. اینطور نیست ؟

بله، من تصور می‌کنم از لحاظ طبی هم شده هر مرد متأهلی باید درباره جلوگیری از آبستنی اطلاعاتی داشته باشد. باید اطلاعات علمی مختلف را در دسترس آنها قرار داد تا بدان وسیله بتوانند برای تشکیل خانواده راه صحیح و منطقی را پیش گیرند.

امروزه اکثر افراد متأهل برای این منظور از طرق مختلف استفاده می‌کنند بنابراین اگر در اوایل کار روش‌های صحیح و ارزش عملی هر یک از طرق مختلفه جلوگیری از آبستنی به افراد متاهل گوشزد شود از استعمال روش‌های غیر قابل اعتماد و متدهائی که جسماً و روحاً   برای آنها متضمن ضرر و زیان می‌باشد خودداری خواهند کرد.

اخیراً شنیده‌ام که می‌گویند هر نوع کوششی برای جلوگیری از آبستنی غیر طبیعی بوده و به منزله‌ی مخالفت با قوانین طبیعی تلقی می‌شود.

 اکثر پیشرفت‌هایی که در تمدن امروزی نصیب بشر گردیده است نتیجه کنترل و مهار نیروهای طبیعت می‌باشد.

استعمال الکتریسیته، ماشین بخار و بیهوشی در موقع زایمان همه غیر طبیعی بوده و بدون آن‌ها زندگی راحت میسر نمی‌باشد. جلوگیری از آبستنی قدم دیگری است که ما معقولانه برای آسایش و رفاه بشر برداشته‌ایم و امروز هم کمتر افرادی هستند که منکر لزوم جلوگیری از آبستنی باشند فقط بحث در اینجاست که کدام طریقه انتخاب شود.

آیا جلوگیری از آبستنی مخالف اصول مذهبی است؟

 اغلب تصور می‌کنند که هدف نهائی و منظور نهائی از ارتباطات جنسی تولید مثل بوده و چنانچه در موقع مقاربت از آبستنی جلوگیری بعمل آید گناهی عظیم محسوب خواهد شد. معهذا تا آنجاییکه من می‌دانم حتی مراجع روحانی هم چنین تصوری را منطقی نمی‌دانند. مثلاً شورای متحد کلیساها در این باره چنین اظهار نظر نموده است:

«رای اکثریت اعضاء کمیته بر این قرار گرفته که استعمال وسایل جلوگیری از آبستنی بوسیله افراد متأهال عملی است صحیح و اخلاقی زیرا بدینوسیله می‌توان بین اطفال یک خانواده فاصله‌ای بوجود آورده و تعداد بچه‌ها و سلامتی مادر  و فامیل را تحت کنترل در آورد.

بعلاوه ارتباط جنسی بین زن و شوهر در حالیکه یک ارتباط و دلبستگی معنی می‌باشد، عملی است کاملاً صحیح.»

همینطور.j.Couke Canon valre که یکی از پروفسور‌های عالی مقام علوم معنوی بشمار می‌رود در کتاب خود بنام «دوران عقیمی یک خانواده» صریحاً می‌گوید:

«افراد متأهل  می‌توانند با هم ارتباط جنسی داشته بطور دلخواه ایامی را انتخاب کنند که در آن ایام انعقاد نطفه مستبعد و حتی غیر ممکن باشد.»

در این باره نیز بیانی است از Leo j.lats در کتاب معروف خود بنام (Rhythm ) که به تصویب مراجع روحانی نیز رسیده است.

درباره فوائد بکاربردن روش دوره‌ای «Rhythm method» دکترLatz عقیده دارد که اشاعه چنین اطلاعاتی در بین سبب بهبود  و راحتی زنگی آن‌ها شده و به نحو شایسته‌ای از فشار اقتصادی، فیزیولوژیکی، روحی، فقر، کمبود عایدی، انرژی از کف رفته، نیروی از دست رفته در اثر زایمان‌های قبلی، ترس و اظطراب می‌کاهد. بدین ترتیب دکترlatz  بنحو شایسته و قاطعی فوائد جلوگیری از آبستنی را گوشزد نموده است.

بنابر این طبق اصول مذهبی روابط جنسی نباید فقط جنبه تولیدی داشته باشد بلکه می‌توان به زندگی زناشویی طبیعی ادامه داد و در عین حال یه طور دلخواه از آبستنی جلوگیری بعمل آورد. فقط مطلب مهم اینجاست  که چه طریقه و راهی برای این منظور انتخاب شود. بعضی‌ها عقیده دارند از لحاظ اخلاقی بهترین طریقه برای جلوگیری از آبستنی آنست که مقاربت  در موقعی انجام گیرد که احتمال باروری کم باشد. بعضی‌ها نیز عقیده دارند که استعمال مواد شیمیایی یا اسباب‌های مکانیکی کاملاً مطابق اصول مذهبی و اخلاقی می‌باشد.

فتاوای آیت الله خامنه ای

جلوگيرى از بچه‌دار شدن

379. جلوگيرى از بچه‌دار شدن فى نفسه منعى ندارد و در زنان بايد با اجازه شوهر باشد، لكن از لمس و نگاه حرام بايد اجتناب شود.

جلوگيرى دائمى از باردار شدن

380. جلوگيرى دائمى از باردارى براى زنى که از خطر باردارى خوف دارد جايز است بلکه اگر حاملگى براى حيات مادر خطر داشته باشد، باردار شدن به طور اختيارى جايز نيست. و نيز اگر جلوگيرى دائمى با يك غرض عقلايى ـ مثل اينكه زنى است كه زمينه مساعدى براى به دنيا آوردن فرزند معيوب دارد ـ صورت بگيرد و ضرر قابل توجهى هم نداشته باشد و با اجازه شوهر باشد، اشكال ندارد.

بستن لوله‌هاى منى مرد

381. اگر بستن لوله‌هاى منى مرد با يک غرض عقلايى صورت بگيرد و ضرر قابل ملاحظه‏‌اى هم نداشته باشد، فى‏ نفسه اشکال ندارد.

سقط جنين

382. سقط جنين شرعاً حرام است مگر آنکه استمرار حاملگى براى حيات مادر خطرناک باشد که در اين صورت سقط جنين قبل از ولوج روح، اشکال ندارد، ولى بعد از دميدن روح جايز نيست حتّى اگر ادامه حاملگى براى حيات مادر خطرناک باشد، البته اگر استمرار باردارى، حيات مادر و جنين هر دو را تهديد کند و نجات زندگى طفل به هيچ وجه ممکن نباشد ولى نجات زندگى مادر به تنهايى با سقط جنين امکان داشته باشد، سقط جنين جايز است.

سقط جنينى که بيمارى‌‌هاى خطرناک دارد

383. اگر تشخيص بيمارى‌هاى خطرناك در جنين قطعى است و داشتن و نگهداشتن چنين فرزندى موجب حرج مى‏باشد، در اين صورت جايز است قبل از دميده شدن روح، جنين را اسقاط کنند ولى بنا بر احتياط، ديه آن بايد پرداخت شود.

استفتائات پزشکی-  آیت الله العظمی سیستانی مدظله

جلوگیری از بارداری

سؤال: آیا استفاده از کاندوم برای جلوگیری از بار دار شدن اشکال دارد؟

پاسخ: اشکال ندارد.

سؤال: زنى که نمى خواهد فرزند دار بشود به پزشک مراجعه کرده و از او مى خواهد تا لوله هاى رحم اورا ببندد اعم از آن که باز کردن آن لوله ها بعداً ممکن باشد و یانه و اعم از آنکه شوهر راضى باشد ویا نه، آیا چنین کارى جایز است؟

پاسخ: چنان عملى براى زن جایز است به شرط آن که اگر به دست زدن و نگاه نامحرم نکشد اعم از ان که باز کردن لوله ها بعدا امکان داشته باشد یانه. و اجازه شوهر از این جهت که بستن لوله هاى رحم، از فرزنددارى، مانع مى شود، لازم نیست بلى گاهى اجازه شوهر لازم مى شود و آن، جهت خروج از خانه براى مراجعه به پزشک مى‌باشد زیرا خروج از خانه بدون اجازه شوهر جایز نیست.

انتشار توسط 8 تم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*