دوشنبه , آذر ۲۷ ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه / سلامت / پزشکی / جراحی لاپاروسکپی چیست؟
جراحی لاپاروسکپی چیست؟
لاپاروسکپی

جراحی لاپاروسکپی چیست؟

جراحی لاپاروسکپی چیست؟

با استفاده از روش لاپاروسکپی بر ترس  از عمل جراحی غلبه کنید!

امروزه علم پزشکی در مسیری حرکت می‌کند تا از انجام اعمال جراحی همرا با عوارض شدید جلوگیری نماید: به همین دلیل انجام عمل جراحی  همراه با چشم غیر مسلح یعنی استفاده از میکروسکوپ و دستگاه‌هایی که بتوان ارگان‌های داخل شکم را به راحتی مشاهده کرد مورد استقبال واقع شده است. در  همین راستا لاپاراسکوپی به عنوان روشی نوین در جراحی ابداع گردیده است. در این روش جراحان با بکار بردن 3 یا 4 وسیله کوچک به داخل ارگان‌های هدف از جمله شکم، ریه، لگن،و… وارد شده و پس از قرار دادن وسیله‌ای به نام دوربین، تمام زوایای آن ارگان‌را مشاهده و از راه مانیتورینگ مستقیم اقدام به عمل جراحی میکروسکپیک می‌نمایند. دربکارگیری از روش لاپاروسکپی جهت جایگزینی انواع جراحی‌های باز محدودیت خاصی وجود ندارد مگر اینکه محدودیت از جانب وضعیت بیمار باشد.

امروزه افراد بسیاری، جهت درمان و تشخیص بیماری‌های مختلف جراحی به روش لاپاروسکپی بهره می‌برند. این عمل در بیمارستان و با بیهوشی عمومی صورت می‌گیرد. با توجه به نوع عمل، دوربین‌هایی با اندازه‌های متفاوت وجود دارد تصاویر لاپاروسکوپ جهت مشاهده آناتومی داخلی و هدایت عمل جراحی در مانیتور  به جراح نمایش داده می‌شود. در لاپاروسکپی تشخیصی، جراحان قادر خواهند بود، ارگان‌های داخل بدن را مشاهده و سپس بیماری را با نمونه داری تشخیص داده‌و روش درمان را مشخص نمایند. هنگام انجام این عمل تشخیص می‌توان از بافت‌های موجود در نواحی مشکوک نیز نمونه برداری کرد.

مزایای  جراحی لاپاروسکپی

مهم‌ترین سوالی که برای بیماران مطرح می‌شود، مزایا و معایب استفاده از این روش است. این روش جراحی در مقایسه با اعمال جراحی باز عوارض بسیار کمتری را ایجاد خواهد نمود.

*چسبندگی یکی از مشکلاتی است که پس از عمل جراحی باز ممکن است برای فرد ایجاد گردد، اما در روش لاپاروسکپی بافت‌های بدن با دست جراح تماس پیدا نمی‌کند درنتیجه چسبندگی داخل شکمی که بعد‌ها موجب انسداد روده می‌گردد ایجاد نمی‌شود.  http://www.webgoftar.com/

*یکی دیگر از فواید لاپاروسکپی کوچک بودن اسکار عمل(جای زخم) است این مساله هم از نظر زیبایی به نفع بیمار است و هم به او کمک می‌کند پس از جراحی خیلی سریع تر به زندگی روزمره برگردد و کارهای عادی را از سر بگیرد.

*با توجه به کوچک بودن برش محل جراحی نیاز بیماران به داروهای مسکن پس از عمل جراحی بسیار کمتر از با روشی جراحی باز است.

*پس از عمل لاپاراسکوپی، مدت اقامت بیماران در بیمارستان از 7 روز به حداکثر 2-1 روز کاهش می‌یابد که این خود باعث کاهش هزینه‌های بیماران و ابتلا به بیماری‌های مختلف بیمارستانی می‌شود.

*پس از عمل جراحی لاپاراسکوپی، بازگشت بیماران به زندگی عادی از جمله شروع رژیم غذایی 24-48 ساعت زمان می‌برد در حالی که این مدت در بیماران با جراحی باز به 4-3 روز افزایش می‌یابد.

*گاهی اوقات بیمارانی که شرایط انجام جراحی باز را ندارند می‌توانند از طریق جراحی لاپاروسکپی  نسبت به درمان بیماری خود امیدوار باشند به عنوان مثال؛ در عمل جراحی کوچک نمودن معده در افراد با وزن بالا خطرات احتمالی ایجاد آمبولی چربی با استفاده از روش لاپاروسکپی به حداقل خواهد رسید.

بهداشت, بهداشت و درمان, بهداشت سلامت, ایران سلامت, هفته سلامت, سلامت و بهداشت, سلامت  علوم پزشکی, دانشگاه, پزشکی سلامت, دکتر, پزشک خانواده, پزشکی, جراحی لاپاروسکپی

اهمیت لاپاروسکپی در درمان انواع بیماری‌های زنان

با توجه به مزایای استفاده از روش لاپاروسکپی، شاید این سوال ایجاد شود، که کدام یک از اعمال جراحی را می‌توان به روش لاپاروسکپی انجام داد؟

امروزه کلیه  اعمال جراحی در این زمینه گسترش یافته است و بیش از نود درصد بیماری‌های زنان از طریق لاپاروسکپی قابل درمان است. روش لاپاروسکپی در محدوده لگن و شکم، خارج نمودن رحم و فیبروم‌های رحمی، کیست‌های تخمدان و بستن لوله‌های رحمی از جمله مشکلاتی است که می‌توان با استفاده از روش لاپاروسکپی درمان کرد.

یکی از موارد مهم استفاده از روش لاپاروسکپی، تشخیص علل نازایی است؛ به همین دلیل در مورد نازایی‌هایی که علت خاصی برای آن‌ها پیدا نشده است و معاینات و آزمایشات بیمار مشکلی را نشان نمی‌دهد، می‌توانیم جهت تشخیص علل بیماری از این روش استفاده کنیم، چون برخی مشکلات که در آزمایش‌ها و سونوگرافی ها مشخص نمی‌شود، با استفاده از این روش قابل تشخیص است .

یکی‌از موارد استفاده از لاپاروسکپی،تشخیص و درمان آندومتریوز(بیماری جدار داخلی رحم)است. در واقع آندومتریوز نوعی بیماری است که تنها روش شایع تشخیص قطعی آن، لاپاروسکپی است.

چه زمانی استفاده از لاپاروسکپی توصیه نمی‌گردد؟

با نظر پزشکان متخصص افرادی‌که به بیماری‌های انسدادی ریه مبتلا هستند،نباید از این روش استفاده کنند بنابراین لاپاروسکپی برای افرادی که مشکل خاصی ندارند، سالم و در سنین مناسب هستند، هیچ گونه مشکلی را ایجاد نمی‌کند.

جراحی‌هایی که می‌توان با لاپاروسکپی انجام داد؟

در گذشته محدودیت‌های بسیاری برای جراحی لاپاروسکپی وجود داشت، اما با پیشرفت علم و تکنولوژی، امروزه این محدودیت‌ها مرتفع شده است و تقریباً تمام اعمال جراحی که به روش باز انجام می شود را می توان با لاپاروسکپی انجام داد.

 

انواع جراحی‌های شکمی شامل:

بای‌پس و باندینگ یا حلقه معده

درمان ریفلاکس معده به مری

برداشتن برخی ضایعات لوزالمعده

بهداشت, بهداشت و درمان, بهداشت سلامت, ایران سلامت, هفته سلامت, سلامت و بهداشت, سلامت  علوم پزشکی, دانشگاه, پزشکی سلامت, دکتر, پزشک خانواده, پزشکی, جراحی لاپاروسکپی

برداشتن کیسه صفرا و طحال در شرایط خاص

برداشتن آپاندیس

درمان برخی ضایعات کبد

برداشتن روده باریک و بزرگ

برداشتن غدد فوق کلیوی و کیست‌های کلیوی

رفع انواع فتق‌های شکم و کشاله ران

برداشتن کیست‌های تخمدان، رحم

بستن لوله های رحمی و بسیاری از اعمال شکمی و لگنی را می توان با روش لاپاروسکوپی انجام داد.

آمادگی‌های لازم برای لاپاروسکپی

پیش از عمل جراحی لاپاروسکپی به طور روتین تعدادی از آزمایش‌ها و مشاوره‌ها درخواست می‌گردد

تا پزشک بیهوشی از وضعیت عمومی بیمار مطلع شده و خطرات احتمالی که بیمار تهدید می‌کند شناسایی گردد. آزمایش‌های مورد نیاز شامل آزمایش‌های کامل خون و ادرار بوده و معمولاً سونوگرافی شکم و لگن درخواست می‌شود.در برخی بیماران مشاوره قلب و ریه صورت می‌گیرد و در موارد کمی نیز اگر بیمار مشکلی در زمینه غدد و روانپزشکی داشته باشد، مشاوره با متخصص مربوطه انجام خواهد گرفت.

در برخی موارد نیز نیاز است با متخصص نغذیه مشاوره شود .همانند هر عمل جراحی دیگری انجام لاپاروسکوپی نیز مستلزم ایجاد آمادگی بیمار  از قبل است. برای مثال بیمار باید به مدت 12-8 ساعت ناشتا باشد و از خوردن وآشامیدن پرهیز نماید. رعایت ناشتایی پیش از عمل باعث می‌شود احتمال استفراغ و خفگی بیمار در حین بیهوشی به حداقل برسد، برخی از داروها نیز قبل از عمل جراحی طبق نظر پزشک قطع شده یا باداروی دیگری جایگزین می‌شود این مسأله در مورد بیمارانی که قند خون داشته و از داروهای خوراکی کنترل کننده قند خون استفاده می‌کنند یا به علت سکته یا مشکلات دیگر از دارو‌های ضدانعقاد مثل وارفاین استفاده می‌کنند، اهمیت بسزایی دارد.

بهداشت, بهداشت و درمان, بهداشت سلامت, ایران سلامت, هفته سلامت, سلامت و بهداشت, سلامت  علوم پزشکی, دانشگاه, پزشکی سلامت, دکتر, پزشک خانواده, پزشکی, لاپاروسکپی

بهتر آن است که مبتلایان به چاقی مفرط که می‌خواهند تحت انواع جراحی چاقی به روش لاپاروسکپی (بای‌پس معده، باندینگ یا حلقه معده و گاسترکتومی) قرار بگیرند به مدت یک تا 2 هفته از خوردن شیرینی و غذاهای چرب پرهیز کنند. دود سیگار همیشه مضر است و به تمام بیماران توصیه می‌شودآن را به طور کلی کنار بگذارند، زیرا سیگار باعث افزایش مشکلات ریوی شده و این بیماران را بخصوص پس از عمل جراحی با مشکلات زیادی روبه‌رو میسازد . بعلاوه مصرف سیگار باعث افزایش عفونت و کاهش خون رسانی بافتی شده و سرعت ترمیم بافت‌های آسیب دیده را کاهش می‌دهد.

 

مراقبت‌های بعد از عمل

با توجه به اینکه بیماران پس از عمل جراحی لاپاراسکوپی سریع‌تر می‌توانند رژیم غذایی را آغاز کنند می‌بایست مانند بیماران عمل جراحی باز طبق نظر پزشک از خوردن غذای حجیم جلوگیری کنند. همینطور مصرف دارو های پس از عمل نیز توصیه می‌گردد در این بیماران رعایت اصول بهداشت و ایمنی برای جلوگیری عدم عفونت زخم‌های برشی عمل جراحی نیز توصیه می‌گردد تا روزانه پانسمان محل عمل گردیده و تا 4 روز از استحمام جلوگیری می‌کند. همچنین از انجام اعمال ورزشی سنگین تا 2 هفته پس از عمل پرهیز کنند و در اولین فرصت به پزشکان متخصص مربوطه خود مراجعه نماید.

انتشار توسط 8 تم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*