دوشنبه , آذر ۲۷ ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه / اخبار / سیاسی / جان کری: توافق هسته ای از یک جنگ حتمی جلوگیری کرد
جان کری: توافق هسته ای از یک جنگ حتمی جلوگیری کرد
توافق هسته ای

جان کری: توافق هسته ای از یک جنگ حتمی جلوگیری کرد

اظهارات جان کری درباره توافق هسته ای

«جان کری» وزیر امور خارجه امریکا در دفاعی پرشور از دیپلماسی، با اشاره به پایبندی ایران به تمام بخشهای توافق هسته ای سال گذشته مدعی شد که این توافق از وقوع یک جنگ تقریباً حتمی جلوگیری کرد.

کری در مراسم دریافت جایزه اندیشکده «چاتم هاوس» در لندن اظهار داشت که «به جای تسلیم شدن به یک جنگ محتوم، ترجیح می‌داد که برای دستیابی به توافقات دیپلماتیک ظاهراً غیرممکن تلاش کند».

گفتنی است که جایزه «چاتم هاوس» به طور مشترک به «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران و جان کری به دلیل نقش آنان در انعقاد توافق مهم هسته ای میان ایران و شش قدرت جهانی اعطاء شد.

توافق هسته ای سال گذشته که پس از چندین دور مذاکرات طولانی مدت به ثمر رسید؛ با مخالفت قاطعانه رژیم صهیونیستی، منتقدان جمهوریخواه در کنگره آمریکا و برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس روبرو شد.

از سوی دیگر، «فیلیپ هاموند» رئیس خزانه داری انگلیس و وزیر خارجه سابق این کشور روز دوشنبه در مراسم اعطای جایزه «چاتم هاوس» با تمجید از توافق هسته ای ایران آن را «یکی از بزرگترین دستآوردهای دیپلماسی مدرن» خواند و مدعی شد که وزیر خارجه آمریکا برای دستیابی به این توافق سه نبرد جداگانه را با موفقیت پشت سرگذاشت: پیروزی بر طرفهای بدبین و منتقد در واشنگتن، در میان متحدان آمریکا و در ایران.

جان کری همچنین گفت که دستیابی به یک توافق با ایران نیازمند «یک تلاش دیپلماتیک هماهنگ بود». وی با تمجید از «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران که در این مراسم حضور نداشت، وی را «یک میهن دوست خواند که برای منافع کشور خود به سختی جنگید. »

وی همچنین اظهار داشت که «ایران از تمام بخش های این توافق تبعیت کرده است». جان کری مدعی شد که امریکا و متحدانش سعی کرده اند تا همین گونه عمل نمایند، اما در عین حال ناامیدی ناشی از عدم تمایل بانکهای اروپایی به مشارکت مجدد با ایران را که به دلیل ترس از مجازات مقرر در قوانین آمریکاست، مورد تصدیق قرار داد.

منبع: خبرگزاری مهر

انتشار توسط 8 تم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*