چهارشنبه , دی ۲۷ ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه / سلامت / تغذیه / تغذیه‌ی اشتباه؛ یک عمر پشیمانی
تغذیه‌ی اشتباه؛ یک عمر پشیمانی

تغذیه‌ی اشتباه؛ یک عمر پشیمانی

تغذیه‌ی اشتباه؛ یک عمر پشیمانی

با پیشرفت علم پزشکی دیگر باورهای خرافی قابل قبول نیست. سال‌هاست که ثابت شده تغذیه‌ی غلط در پسران و دختران باعث از بین رفتن یا کاهش قدرت باروری می‌شود. اگر شما هم تصمیم گرفته‌اید به زودی بچه دار شوید، گفت وگوی ما را با دکتر «پرند عسگری» بخوانید.

*تغذیه‌ی صحیص را باید از چه دورانی شروع کرد؟

-مشکل بسیاری از بانوانی که قدرت باروری ندارند و تخمدان‌هایشان تخمک آزاد نمی‌کند، تخمدان‌های کولیستیک است. تخمدان‌های پر از کیست‌های کوچک به جای این‌که ماهانه یک تخمک آزاد کنند، هیچ فعالیتی ندارند. بر اساس تحقیقات دانشمندان تغذیه تقش مؤثری در فعالیت تخمدان‌ها دارد. دخترانی که چنین مشکلی دارند، سیکل طبیعی عقب می‌افتد، موهای زائدی زیر چانه درمی‌آید، البته باور غلطی رایج شده که می‌گویند این موها مربوط به هورمون درون مرغ‌هاست.

*یعنی هورمون‌هایی که در مرغ‌ها هست، تأثیری ندارد؟

-هرگونه مواد نگهدارنده و مصنوعی می‌تواند باعث ایجاد مشکل هورمونی شود. دختری که از شش، هفت سالگی شروع به تغذیه‌ی غلط می‌کند، به خودش در آینده صدمه می‌زند و مواد زائد وارد بدنش می‌کند.

*کمپوت‌ها و آبمیوه‌ها هم به بدن ضرر می‌رسانند؟

-بله، حتی شیرهای مدت‌دار و بیسکوییت‌ها هم مضرند. هر ماده‌ی غذایی اگر بیش از مدت خاصی، (دو تا سه روز) بماند نباید استفاده نشود. مواد نگهدارنده‌ی این ماده به دلیل ناسازگاری با بدن، در تخمدان رسوب می‌کند و وقتی دخترها به سن بلوغ می‌رسند، پس از یکی دو سیکل ماهانه دیگر تخمدان‌ها نمی‌توانند کارشان را به درستی تنظیم کنند.

*آیا تغذیه‌ی نامناسب همان‌طور که بر تخمدان دختران تأثیر دارد، روی بیضه‌ی پسران هم اثر می‌گذارد؟

-بله، مواد نگهدارنده روی بیضه‌ی آقایان و در کیفیت اسپرم‌شان تأثیر می‌گذارد، بخصوص در پسربچه‌هایی که مواد غذایی مصنوعی مصرف می‌کنند باعث بلوغ زودرس می‌شود. مواد نگهدارنده مانند هورمون‌های مردانه عمل می‌کنند.

*چه عواملی بر باروری تأثیر می‌گذارند؟

-برای این‌که مشکلی در باروری به وجود نیاید چند فاکتور لازم است. یکی فاکتورهای جسمی است، یعنی این‌که فرد از نظر جسمی دچار بیماری خاصی نباشد و عملکرد هورمونی کل بدن نرمال باشد. سیستم اسکلت بدن یک خانم باید به گونه‌ای باشد که بتواند 9 ماه بارداری را تحمل کند. برای این‌که یک زن بتواند زایمان خوبی داشته باشد، باید از نظر بدنی آمادگی‌های خاصی داشته باشد. نکته‌ی مهم که در خیلی از موارد نادیده گرفته می‌شود، مربوط به احساسات و بعد روانی مسأله است.

*در رژیم‌های غذایی استفاده از لبنیات کم چرب مفید است؟

-خیر. در لبنیات کم چرب، چربی طبیعی شیر را خارج می‌کنند ویک ماده‌ی قوام دهنده به آن اضافه می‌کنند، در حالی که این ماده‌ی افزودنی در شیر، بستنی، ماست و حتی روغن‌های کم چرب، با طبیعت بدن مغایرت دارد و آسیب‌های جدی به بدن وارد می‌کند. حتی برای رژیم‌های لاغری، توصیه می‌کنیم افراد از مواد طبیعی مثل شیر پرچرب یا حتی کله پاچه استفاده کنند. در این صورت خیلی سریع‌تر لاغر می‌شوند تا این‌که از این مواد مصنوعی استفاده کنند.

*قرص‌های لاغری چطور؟ این قرص‌ها را توصیه می‌کنید؟

-کوتاه مدت و حتماً باید زیر نظر پزشک مصرف شود.

*چه عواملی باعث ناباروری می‌شوند؟

-چند علت داریم؛ مشکلاتی که در مردان است و مشکلاتی که مربوط به خانم‌هاست.

در ناباروری 40 درصد مردان، 40 درصد خانم‌ها و 20 درصد هر دو نفر مشکل دارند. اما معمولاً اگر زوجی یک سال از ازدواج‌شان گذشته باشد و بارداری صورت نگرفته باشد، اولین آزمایشی که داده می‌شود، برای نطفه‌ی مرد است.

*قرص‌های ضد بارداری نظیر استروژن و پروژسترون که برای کنترل سیکل‌ها استفاده می‌شوند، در کاهش باروری فرد در آینده تأثیر دارند؟

-نه چه برای بانوانی که می‌خواهند بارداریشان را عقب بیندازند، چه برای دخترانی که می‌خواهند سیکل ماهانه‌شان را کنترل کنند تا در آینده راحت‌تر باردار شوند. سیکل طبیعی 23 تا 35 روز است و کمتر یا بیشتر از آن باید بررسی شود.

منبع: مجله‌ی 7 روز زندگی

انتشار توسط 8 تم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*