شنبه , آذر ۲۵ ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه / سلامت / زیبایی / تأثیر سیگار بر زیبایی زنان/ راه‌های ترک سیگار
تأثیر سیگار بر زیبایی زنان/ راه‌های ترک سیگار

تأثیر سیگار بر زیبایی زنان/ راه‌های ترک سیگار

آیا سیگار خانم‌ها را زشت می‌کند؟

«سیگار کشیدن ممنوع»، «لطفاً سیگار نکشید»، «سیگار کشیدن ضرر دارد» و… حتماً بارها این جملات را خوانده و شنیده‌اید، آن تصاویر ترسناک روی پاکت‌های سیگار را هم حتماً بارها و بارها دیده‌اید اما شاید خیلی راحت سیگار را روشن کنید و به هیچ کدام از دیده‌ها و شنیده‌ها وقعی ننهید. آمار نشان می‌دهد که میزان سیگار کشیدن زنان در ایران در حال افزایش است و این مسئله به خصوص در مورد دختران و زنان جوان جدی است. اگر شما هم از دسته زنان و دختران جوانی هستید که هشدارها را جدی نمی‌گیرند و راحت سیگارشان را روشن می‌کنند، لطفاً این مطلب را با دقت تا انتها بخوانید.

کل بدن‌تان در خطر است

اگر می‌خواهید زودتر از دوستانتان پیر نشوید…

سیگار کشیدن به شیوه‌های مختلف، به راه‌هایی خیلی بیشتر از آنچه فکرش را بکنید، روی بدن شما تأثیر می‌گذارد. متأسفانه اکثریت زنان سیگاری، سیگار کشیدن را از سن پایین شروع می‌کنند و آن را خطری برای سلامت خود نمی‌دانند زیرا احساس می‌کنند بدن سالمی دارند و هیچ خطری آن ها را تهدید نمی‌کند. زمانی هم که آثار سوء و زیان‌بار سیگار کشیدن در آن‌ها آشکار می‌شود آنقدر به سیگار عادت کرده‌اند که دیگر نمی‌توانند به کنار گذاشتن آن فکر کنند. سیگار کشیدن روی بسیاری از ارگان‌های بدن تأثیر می‌گذارد و سلامت آن‌ها را به خطر می‌اندازد، اما در مورد زنان یک مسئله مهم دیگر وجود دارد و آن هم اینکه سیگار کشیدن باعث ایجاد تغییراتی در بدن می‌شود که نتیجه‌ی همه آن‌ها «پیری زودرس» است.

 

اگر می‌خواهید ظاهرتان حفظ شود

پوست بی حالت، شل و کدر

همان‌طور که قبلاً ذکر شد مواد شیمیایی موجود در سیگار، مولکول‌های کلاژن را می‌شکنند و این باعث کاهش خاصیت کشسانی پوست می‌شود. در ضمن تأثیرات سیگار روی عروق خونی سطحی باعث می‌شود که پوست حالتی شل پیدا کند و موجب زشت شدن حالت پوست شود. دیده شده که شلی عضلات و بافت سینه در زنان سیگاری زودتر از زنان غیر سیگاری شروع می‌شود. در کل پوست افراد سیگاری دچار شلی و آویزانی می‌شود که قطعاً مطلوب هیچ خانمی نیست.

دیگران را فراری می‌دهید

بوی بد دهان

سیگاری‌ها بوی دهان خاصی دارند که به بوی دهان سیگاری‌ها مشهور است. جدا از اینکه سیگار روی بوی بدن انسان‌ها و تعریق آن‌ها تأثیر می‌گذارد و بوی خاصی ایجاد می‌کند، بوی دهان افراد سیگاری هم بوی خاصی دارد که خوشایند سایرین نیست.

 

زیبایی لبخندتان را حفظ کنید

دندان‌های زشت

دیگر این را همه می‌دانند که دندان‌های افراد سیگاری خیلی زود زردرنگ و زشت می‌شوند، اما این تنها تأثیر سیگار روی دندان‌ها نیست؛ سیگار باعث آسیب رساندن به مینای دندان می‌شود و اینگونه باعث آسیب به دندان‌ها و افزایش احتمال پوسیدگی آن‌ها می‌شود. در ضمن مواد شیمیایی موجود درسیگار باعث آسیب دیدن لثه‌ها و در نتیجه شل شدن دندان‌ها و کج شدن آن‌ها و افزایش احتمال افتادن آن‌ها می‌شود.

رنگ رخسار…

پوست رنگ پریده

سیگار حاوی مواد مضر سمی است که به شیوه‌های مختلف به پوست ضرر می‌رسانند. یکی از آن‌ها این است که این مواد شیمیایی در خون به سلول‌ها می‌چسبند و میزان اکسیژن و مواد مقوی و تغذیه‌ای داخل خون را کاهش می‌دهند. این مواد شیمیایی به مولکول‌های داخلی سلول می‌چسبند و باعث می‌شوند این سلول‌ها عملکرد خوبی نداشته باشند و در نتیجه خون و مواد مغذی کافی به سلول‌های پوست نرسد و پوست حالت رنگ پریده یا کبود و بیمارگونه پیدا کند.

صورت سیگاری‌ها پر چین و چروک می‌شود

چهره‌ای پر از خط !

گروهی از چین چروک‌ها نتیجه سیگار کشیدن هستند. نیکوتین موجود در سیگار باعث باریک شدن عروق خونی می‌شود و اینگونه اکسیژن کمتری به پوست می‌رسد. افراد سیگاری خیلی زودتر از افراد همسن و سال خود که سیگار نمی‌کشند شاهد ظهور چین و چروک در پوست می‌شوند.

 

ردپای نامناسب

هاله‌های سیاه زیر چشم

سیگار حاوی مواد شیمیایی است که باعث تیره شدن پوست زیر چشم می‌شود، در ضمن حالت خاص سیگار کشیدن باعث می‌شود هربار با پک زدن سیگار چین و چروکی در صورت ایجاد شود که در گذر زمان این چین و چروک‌ها در ناحیه زیر چشم مشهودتر می‌شود و حالت تیره و گوداُفتاده به چشم‌ها می‌دهد.

وقتی گوشتان سنگین می‌شود

کم شدن شنوایی

کم شدن شنوایی و به اصطلاح «پیر گوشی» یکی از عوارض بالا رفتن سن است اما افراد سیگاری ممکن است کاهش قدرت شنوایی را در سنین خیلی پایین‌تر تجربه کنند. در تحقیقی که در انگلستان روی ۲۵۰۰ زن سیگاری انجام شد، مشخص شد که کاهش قدرت شنوایی در زنان سیگاری حدود ۱۰ سال زودتر از زنان غیر سیگاری شروع می‌شود و در مواردی حتی زنان ۴۰ ساله که بیش از دو دهه سیگار می‌کشند دچار این مشکل شده بودند.

از دست دادن بافت‌های اطراف دهان

لب‌های زشت

خُب طبیعی است که برخی از شایع‌ترین عوارض سیگار روی لب‌ها باشد، جدا از چین و چروک‌ها در اطراف دهان که به هر حال لب‌ها را هم درگیر می‌کند و رسوب رنگدانه‌ها روی لب، مواد سمی مضر در سیگار باعث می‌شود تا حالت الاستیسیتی (کشسانی) پوست لب‌ها کاهش یابد و اینگونه لب‌ها حالت چروکیده و غیر طبیعی پیدا کنند.

 

۱+۵ راهکار برای ترک سیگار در خانم‌ها

۱-اولین فکری که به ذهن افراد سیگاری خطور می‌کند، این است که چرا باید سیگار را ترک کنم؟ دلایل شما برای ترک سیگار نقش مهمی را در ادامه روند ترک بر عهده دارد. بدانید که با ترک سیگار عوارض منفی آن به تدریج از شما فاصله خواهد گرفت.

۲- پیش از ترک کامل سیگار، سعی کنید مکان‌هایی را به عنوان مکان‌های ممنوعه برای استعمال سیگار قلمداد کنید و در این مکان‌ها مثلاً منزل، محل کار یا اماکن عمومی، به هیچ عنوان سیگار نکشید.

۳- برای ترک سیگار باید ایجاد انگیزه کرد. انگیزه یعنی تلاش برای رسیدن فرد سیگاری به اینکه خود بخواهد نه دیگران. به عبارت دیگر اطرافیان تنها می‌توانند در ایجاد انگیزه، کمک کننده باشند و این خود فرد است که باید انگیزه را در خود ایجاد کند. فهرستی از معایب و فواید سیگار را تهیه کنید. آن را منصفانه بخوانید. با توجه به تمامی جزئیات، اگر تمایل به ترک پیدا کردید، آن را عقب نیندازید و حتماً شروع کنید.

۴- زمان و نوع کاری را که با آن سیگار می‌کشید، مشخص کنید و به دلایل سیگار کشیدن خود در آن زمان‌ها و احساسی که بعد از مصرف سیگار داشته‌اید، فکر کنید. در پایان هر روز، الگوی سیگار کشیدن خود را مرور کرده، ببینید چه چیزی شما را وادار به سیگار کشیدن می‌کند؟ کار سخت؟ عصبانیت؟ کسالت؟ بعد از شناخت آن، روش‌های دیگری را برای روبرو شدن با احساسات و شرایط خود جست و جو کنید.

۵- در ترک سیگار، از دوستان خود یاری بطلبید. درست مانند هنگامی که کار یا مشکلی دارید و از دوستان خود کمک می‌خواهید، در این زمینه هم از دوستان خود طلب یاری کنید زیرا وقتی بار مسئولیت کاری را با دوستان تقسیم می‌کنید، راحت‌تر مشکل حل می‌شود.

۶- ترک سیگار را نباید ساده پنداشت. برعکس تصور عام که بر این عقیده‌اند با مشکل دانستن این کار، تمایل فرد به انجام آن کار کمتر می‌شود و از ترس سختی آن کار، تن به آن نمی‌دهد، باید گفت که اگر اطرافیان فرد و خود فرد این کار را بزرگ بدانند، هم با آمادگی بیشتری پیش می‌روند و هم برای انجام کار بزرگ‌تر تشویق شده و از اعتماد به نفس فزاینده‌ای برخوردار می‌شوند.

منبع: سیب سبز

انتشار توسط 8 تم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*