شنبه , آذر ۲۵ ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه / اخبار / سیاسی / بودجه ۹۴: اختصاص ۱۰۰۰ میلیارد تومان برای تقویت بنیه دفاعی کشور
بودجه ۹۴: اختصاص ۱۰۰۰ میلیارد تومان برای تقویت بنیه دفاعی کشور

بودجه ۹۴: اختصاص ۱۰۰۰ میلیارد تومان برای تقویت بنیه دفاعی کشور

آخرین مصوبات بودجه: افزایش درآمدهای نفتی دولت واختصاص۱۰۰۰ میلیاردتومان برای تقویت بنیه دفاعی کشور

دومین روز رسیدگی به لایحه بودجه ۹۴ کل کشور در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز آغاز شده است.

آنگونه که ایسنا گزارش کرده است، نمایندگان از روز گذشته و پس از بررسی‌های قانونی در کمیسیون تلفیق، تدوین، تصویب و بررسی لایحه جزییات لایحه بودجه ۹۴ کل کشور را آغاز کردند و امروز نیز در دو نوبت به آن رسیدگی می‌کنند.

جلسه علنی نوبت صبح امروز با حضور ۱۹۵ نماینده و به ریاست علی لاریجانی آغاز شد.

۲۱ هزار میلیارد ریال سقف درآمد عوارض گاز طبیعی در بودجه ۹۴

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان رسیدگی به لایحه بودجه ۹۴ کل کشور مصوب کردند که ۲۱ هزار میلیارد ریال به عنوان سقف درآمد از محل عوارض گاز طبیعی مصرفی از مشترکان قرار داده شود.

نمایندگان در دومین روز رسیدگی به جزئیات لایحه بودجه ۹۴ کل کشور و در بخش درآمدی بند «ط» لایحه بودجه را به تصویب رساندند که به موجب آن در سال ۱۳۹۴ سقف عوارض گاز طبیعی مصرفی موضوع ماده الحاقی ۳۱ قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت ۲۱ هزار میلیارد ریال تعیین می‌شود.

همچنین بخش درآمدی ماده «ی» در ‌‌نهایت به کمیسیون ارجاع شد و ماده «ک» در مورد اجرای ماده ۱۵ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر مراعا اعلام شد.

درآمد دولت از صادرات نفت خام و می‌عانات گازی افزایش یافت

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان رسیدگی به بخش‌های درآمدی لایحه بودجه کل کشور مصوب کردند که درآمد دولت از صادرات نفت خام و می‌عانات گازی افزایش می‌یابد.

بر اساس مصوبه مجلس به دولت اجازه داده می‌شود در صورت افزایش درآمد حاصل از صادرات نفت خام و می‌عانات گازی نسبت به درآمد پیش بینی شده در ردیف‌های شماره ۲۱۰۱۰۱ و ۲۰۱۱۰۹ جدول شماره پنج این قانون، مازاد منابع ارزی تا سقف ۱۵۰ هزار میلیارد ریال پس از کسر سهم وزارت نفت، صندوق توسعه ملی و دو درصد مناطق نفت‌خیز و محروم به ردیف درآمدی شماره ۲۱۰۱۱۰ این قانون واریز و مازاد بر آن را پس از کسر سهم صندوق توسعه ملی به حساب ذخیره ارزی واریز کند.

این مصوبه مجلس با ۱۲۸ رای موافق، ۲۰ رای مخالف و چهار رای ممتنع به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.

الزام شرکت ملی پالایش و پتروشیمی‌ها به واریز ماهانه دریافتیشان، حذف شد

الزام شرکت ملی پالایش و پخش فرآوردهای نفتی ایران و شرکت پالایش نفت داخلی و شرکت‌های پتروشیمی به واریز ماهانه بهای خوراک نفت خام و می‌عانات گازی به خزانه کل کشور با تصویب مجلس حذف و بر این اساس حداقل به صورت ماهانه انجام نمی‌شود.

نمایندگان در جریان بررسی بندهای درآمدی لایحه بودجه ۹۴ و به پیشنهاد کمیسیون تلفیق بند ج لایحه بودجه را حذف کردند. در این بند آمده بود شرکت ملی پالایش و پخش فرآوردهای نفتی ایران و شرکت پالایشگاه‌های نفت داخل موظفند در پایان هر ماه بهای خوراک نفت خام و می‌عانات گازی دریافتی خود و همچنین خوراک معادل فرآوردهای شرکت‌های پتروشیمی تحویل به شرکت ملی پالایش و پخش فرآوردهای نفتی ایران را بر اساس قانون محاسبه و به خزانه‌داری کل کشور واریز نمایند.

همچنین شرکت ملی نفت ایران مکلف است: وجوه مربوط به سهم دولت از بهای خوراک پالایشگاه‌ها و خزانه‌داری کل کشور مبالغ مربوط به ماه قبل را از شرکت‌های حساب تابعه ذیربط وزارت نفت به صورت علی الحساب برداشت کنند و در صورت عدم واریز بهای نفتی و خوراک پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها به حساب خزانه‌داری وزارت امور اقتصاد و دارایی مکلف است با اعلام وزارت نفت راسا نسبت به برداشت از حساب شرکت‌های بدهکار و واریز آن به کل کشور‌ها به حساب خزانه داری کل کشور اقدام نماید.

اختصاص ۱۰۰۰ میلیارد تومان برای تقویت بنیه دفاعی و امنیتی

نمایندگان مجلس شورای اسلامی مصوب کردند که هزار میلیارد تومان برای تقویت بنیه دفاعی و امنیتی اختصاص یابد.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی جزئیات لایحه بودجه ۹۴ در بخش درآمدی بند «ع» تبصره دو را به تصویب رساندند.

بر اساس این مصوبه، وزارت نفت مکلف است از محل درآمد حاصل از فروش فرآورده‌های نفتی کشف شده اعم از قاچاق یا عرضه خارج از شبکه به ازای کشف و تحویل هر لیتر مواد کشف شده نفتی قابل توزیع در شبکه رسمی مصرف به نرخ زمان کشف، پس از کسر ۱۰ درصد (پس از واریز به حساب خاص نزد خزانه‌داری کل کشور) هزینه بالاسری تا سقف ۱۰ هزار میلیارد ریال به حساب خزانه‌داری کل کشور واریز کند.

در بخش هزینه‌ای این بند آمده است که این میزان اعتبار جهت تقویت بنیه دفاعی و امنیتی اختصاص یابد.

اختصاص دو میلیون تن قیر رایگان برای آسفالت راه‌های روستایی

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز و در جریان بررسی جزئیات لایحه بودجه سال ۹۴ مقرر کردند دو میلیون تن قیر رایگان برای آسفالت راه‌های روستایی اختصاص یابد. به موجب مصوبه مجلس در بند «ف» تبصره دو لایحه بودجه ۹۴، وزارت نفت موظف است از طریق شرکت دولتی تابعه ذی‌ربط معادل ارزش ریالی دو میلیون تن قیر رایگان تا سقف ۲۴ هزار میلیارد ریال را جهت روکش آسفالت، آسفالت راه‌های روستایی فاقد آسفالت و معابر روستا‌ها به نسبت هشتاد درصد (۸۰%) در اختیار شرکتهای تابعه ذی‌ربط وزارت راه و شهرسازی و بیست درصد (۲۰%) بنیاد مسکن انقلاب اسلامی قرار دهد و در حسابهای فی‌مابین خود و خزانه‌داری کل کشور اعمال و با آن تسویه نماید.

وزارت نفت سال آینده پولی برای سرمایه‌گذاری در بخش نفت ندارد

وزیر نفت گفت که این وزارتخانه در سال آینده پولی برای سرمایه‌گذاری در بخش نفت ندارد. بیژن نامدار زنگنه که در جریان بررسی بخش‌های مربوط به وزارت نفت در لایحه بودجه ۹۴ در جلسه علنی امروز مجلس حضور یافته بود، در اظهاراتی گفت: هر جایی که بخواهد از پول نفت مستقل شود خوب است به جز خود بخش نفت و گاز که باید از درآمدهای حاصل در بخش‌های مختلف این صنعت سرمایه‌گذاری کرد.

وی افزود: سهم وزارت نفت از فروش و صادرات نفت ۱۴/۵ درصد است. زمانی که قیمت نفت ۱۰۰ دلار بود و دو میلیون بشکه فروش نفت داشتیم ۱۳ میلیارد دلار سهم وزارت نفت می‌شد اما برای سال آینده که مجلس نفت را حدودا بشکه‌ای ۴۰ دلار پیش‌بینی کرده و میزان صاردات هم کمی بیش از یک میلیون بشکه است کمتر از سه میلیارد دلار عاید وزارت نفت خواهد شد، ما چطور با این رقم صنعت نفت را اداره کنیم؟

زنگنه با اشاره به مشکلات این وزارتخانه برای اداره صنعت نفت و پرداخت هزینه‌های جاری، گفت: در همین حال می‌گویند که باید در میادین مشترک سرمایه‌گذ‌اری شود. این مساله‌ای است که مورد تاکید مقام معظم رهبری هم قرار داشت اما ما چطور منابع لازم برای سرمایه‌گذاری در این بخش را تامین کنیم؟ این امکان‌پذیر نیست که سهم ۱۴/۵ وزارت نفت از فروش و صادرات نفت را مثلا به ۳۰ درصد افزایش دهیم.

وزیر نفت خاطرنشان کرد: در سال ۹۰، ۲۱ میلیارد دلار در بخش نفت سرمایه‌گذاری شده و در سال ۹۱ میزان سرمایه‌گذاری در بخش نفت ۱۷ میلیارد دلار بوده است اما سال آینده با همین روال سرمایه‌گذاری از منابع خودمان صفر خواهد بود.

اظهارات وزیر نفت در جریان بررسی یکی از بندهای لایحه بودجه در مورد مجوز انتشار اوراق مشارکت برای سرمایه‌گذاری در طرح‌های نفت و گاز بود که یکی از نمایندگان پیشنهاد حذف این بند را مطرح کرده بود و این موضوع با مخالفت وزیر نفت مواجه شد.

مجوز انتشار پنج هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت برای سرمایه‌گذاری در طرح‌های نفت و گاز

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز و در جریان رسیدگی به جزئیات لایحه بودجه ۹۴، مجوز انتشار پنج هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت برای سرمایه‌گذاری در طرح‌های نفت و گاز را صادر کردند.

به موجب بند الحاقی یک تبصره دو لایحه بودجه ۹۴ که به تصویب مجلس رسید، به وزارت نفت از طریق شرکت دولتی تابعه ذی‌ربط اجازه داده می‌شود با تصویب شورای اقتصاد به منظور سرمایه‌گذاری در طرحهای نفت و گاز با اولویت میادین مشترک نسبت به انتشار اوراق مشارکت ارزی – ریالی از طریق بازار سرمایه در سقف پنجاه هزار میلیارد (۵۰. ۰۰۰. ۰۰۰. ۰۰۰. ۰۰۰) ریال با تضمین بازپرداخت اصل و سود این اوراق ازمحل تولیدات‌‌ همان طرح‌ها اقدام کند.

مهلت دو ساله به شرکت‌های تابعه وزارت نفت برای پرداخت مطالبات بانک مرکزی

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان رسیدگی به بندهای درآمدی لایحه بودجه کل کشور به شرکت‌های تابع وزارت نفت جهت پرداخت مطالبات بانک مرکزی به مدت دو سال مهلت دادند.

مجلس شورای اسلامی در ادامه رسیدگی به بند الحاقی تبصره ۲ لایحه بودجه ۹۴ کل کشور مصوب کرد که مطالبات بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و بانک‌های تجاری بابت اصل و سود تسهیلات پرداخت به شرکت دولتی تابعه ذیربط وزارت نفت، به مدت دو سال امحال می‌شود و نیز هزینه‌های امحال به عهده شرکت مذکور است.

اختیار سپرده‌گذاری صندوق توسعه برای ارائه تسهیلات به میادین نفتی به کمیسیون بازگشت

نمایندگان با اختیاردادن به صندوق توسعه ملی برای سپرده گذاری در بانکهای داخلی و خارجی جهت ارائه تسهیلات به طرح‌های توسعه‌ای در میادین نفتی و گازی موافقت نکردند و این بند الحاقی جهت اصلاح به کمیسیون تلفیق بازگشت.

نمایندگان در جریان رسیدگی به لایحه بودجه ۹۴ کل کشور و در قالب بندهای درآمدی تبصره ۲ این الحاقیه را به کمیسیون تلفیق جهت اصلاح ارجاع دادند.

در این بند آمده بود به صندوق توسعه ملی اجازه داده می‌شود به منظور پرداخت تسهیلات برای اجرای طرح‌های توسعه‌ای در میادین مشترک میادین نفتی و گازی توسط شرکت دولتی تابعه وزارت نفت مبلغ چهارمیلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار در بانک‌های داخلی و خارجی اعم از خصوصی و دولتی سپرده گذاری نماید.

این بند به دلیل مغایرت با قوانین بالادستی و قانون توسعه کل کشور نیازمند دو سوم آراء نمایندگان بود که در جلسه علنی امروز حائز این تعداد آراء نشد و در ‌‌نهایت جهت اصلاح به کمیسیون تلفیق ارجاع شد.

کمیسیون تلفیق نیز موظف شد تا پایان بررسی لایحه بودجه در جلسات علنی مجلس اصلاحیه آن را به صحن مجلس بیاورد.

در جریان رسیدگی به این بند وزیر نفت اظهار کرد: شرایط نفتی در کشور اسفناک است و این بند الحاقی برای عبور از شرایط و با هماهنگی صندوق توسعه ملی تقدیم مجلس شد.

وی افزود: در این مورد نخواستیم مزاحم رهبری شویم و مجوز اجرای آن را بگیریم و مایل بودیم در چارچوب روال قانونی در مجلس مورد تصویب نمایندگان قرار گیرد.

زنگنه در پایان تاکید کرد: من بار دیگر می‌گویم که وضع ما در نفت به شدت مشکل دارد ونمی‌دانم چگونه این را مطرح کنم تا همه این را بپذیرند و لازم است برای عبور از این مشکلات هماهنگی و همکاری مجلس را داشته باشند.

جلسه بعدی مجلس فردا صبح برگزار می‌شود

نایب رئیس مجلس گفت که جلسه نوبت عصر امروز مجلس برای رسیدگی به ادامه جزئیات لایحه بودجه در بخش درآمدی تشکیل نمی‌شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسن ابوترابی فرد در پایان جلسه علنی نوبت صبح امروز مجلس، گفت: با توجه به ارجاع برخی از بندهای لایحه بودجه در بخش درآمدی به کمیسیون تلفیق، مجلس امروز در نوبت عصر تشکیل جلسه نمی‌دهد.

وی افزود: براین اساس نظرات وزیر نفت در مورد بخش درآمدی مربوط به این وزارتخانه در لایحه بودجه و تلفیق فردا استماع می‌شود تا کمیسیون تلفیق امروز به بررسی موارد ارجاعی بپردازد.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: مجلس فردا به ادامه بررسی جزئیات لایحه در دو نوبت می‌پردازد و استثنائاً امروز بعدازظهر جلسه برگزار نمی‌کند.

انتشار توسط 8 تم

یک نظر

  1. Grazi for mainkg it nice and EZ.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*