چهارشنبه , دی ۲۷ ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه / كودكان و والدين / تربيت و آموزش / به جای زور گفتن، استعدادش را کشف کنید
به جای زور گفتن، استعدادش را کشف کنید

به جای زور گفتن، استعدادش را کشف کنید

هر انسانی دارای شخصیت مخصوص به خود است که از کودکی در ذهن او نقش می‌بندد، کودکان هم از این نظر مستثنی نیستند و این به عهده‌ی شما والدین است که شخصیت او را از کودکی بسازید. اما به یک نکته باید اشاره کرد که خیلی مهم است، اگر احساس می‌کنید که رفتار خاصی با کودک‌تان شخصیت او را به درستی شکل می‌دهد، اما او در مقابل آن رفتار مقابله می‌کند، به او زور نگویید چون نتیجه‌ی عکس دارد. نتایج پژوهش‌های مؤسسه‌ی خانواده‌ی «بیل» نشان می‌دهد، 60 درصد والدین، فرزندان‌شان را ناخواسته مجبور می‌کنند تا از علایق آنها پیروی کنند، این نوع پدر و مادرها در واقع می‌خواهند هر آنچه را در کودکی آرزو داشتند و به آنها نرسیده‌اند، روی کودکان خود پیاده کنند، برای مثال به او می‌گویند، برو کلاس زبان، برو پیانو یاد بگیر، بشین به زور درس بخوان، در صورتی که فرزند شما برای مثال عاشق ریاضی است، و هیچ علاقه‌ای به زبان ندارد… مؤسسه‌ی بیل پس از پژوهش‌های گسترده روی کودکان آسیایی، اروپایی و آمریکایی روش‌هایی را برای والدین در نظر گرفته که خلاصه وار اشاره‌ای کوتاه به آن می‌کنیم.

*قول پاداش ندهید- محققان می‌گویند بچه‌هایی که در ازای پاداش، کاری انجام می‌دهند به خاطر انتظار پاداش، حواس‌شان پرت می‌شود. در واقع شما پدر ومادر با این کار انگیزه را در کودکان می‌کشید و اعتماد به نفس را از آنان می‌گیرید.

*رویاها را دست کم نگیرید- هر کودکی برای خودش رویاها و تخیلاتی دارد، شما نباید این تخیلات و رویاها را دست کم بگیرید.http://www.webgoftar.com

*علاقه را تحمیل نکنید- شاید شما دوست دارید که آنها موفق شوند، پس آنها را در زمینه‌هایی هدایت می‌کنید که چندان مورد علاقه‌ی آنها نیست وحتی اگر آنها موقتی هم موفق شوند، اما نمی‌توانند در آینده از خود خلاقیت نشان دهند.

منبع: مجله‌ی خانواده‌ی سبز

 

انتشار توسط 8 تم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*