پنج شنبه , دی ۲۸ ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه / اخبار / اجتماعی فرهنگی / بهسازی ۵ بوستان تهران برای استفاده نابینایان
بهسازی ۵ بوستان تهران برای استفاده نابینایان

بهسازی ۵ بوستان تهران برای استفاده نابینایان

بهسازی ۵ بوستان تهران برای استفاده نابینایان

قرار است در بخش‌های خاصی از این بوستان‌ها گیاهان معطر، صدای آب، آوای پرندگان و… به عنوان عواملی که توسط نابینایان قابل درک هستند، بیشتر استفاده شود

بخش‌هایی از بوستان‌های گلریزان در منطقه یک، میعاد در منطقه ۵، هنرمندان در منطقه ۶، فدک در منطقه ۸ و بوستان شهدای یافت آباد در منطقه ۱۸ برای طراحی و ساخت فضایی ویژه نابینایان در نظر گرفته شده‌اند.
قرار است در بخش‌های خاصی از این بوستان‌ها گیاهان معطر، صدای آب، آوای پرندگان و… به عنوان عواملی که توسط نابینایان قابل درک هستند، بیشتر استفاده شود. به گزارش همشهری از سال گذشته به دنبال تصویب طرح الزام شهرداری تهران به ایجاد باغ گل نابینایان در بوستان‌های بزرگ شهری، شازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری تهران پژوهش و اقدامات اولیه به این منظور را آغاز کرده است.
هدف از این تحقیق، ارائهٔ ضوابط و دستور العمل‌های طراحی برای باغ گل مناسب افراد نابینا و کم بینا در فضای سبز شهری به منظور کمک به برقراری حس تطابق و سازگاری با محیط اطراف و ایجاد تحرک، نشاط و تقویت استقلال فردی در استفاده از این فضاهاست.
در این باره علی محمد مختاری مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهر تهران در مصاحبه با همشهری گفت: در طراحی و ساخت فضاهای سبز عمومی نظیر بوستان‌ها، توجه به نیازهای تمام شهروندان با هرگونه توانایی جسمی و حرکتی الزامی است، بنابراین لزوم توجه به نیازهای افرادی که دارای محدودیت بینایی هستند مانند افراد کم بینا، نابینا یا سالمندان و… مانند سایر اقشار جامعه باید در فضاهای عمومی، به ویژه فضاهای سبز شهری مد نظر قرار گیرد.
از نظر مختاری عدم دسترسی به فضاهای عمومی و شناخت ناکافی از ابعاد و اشکال المان‌های موجود، باعث کاهش اعتماد به نفس و برقراری ارتباط مناسب نابینایان با محیط اطراف می‌شود. علاوه بر این با توجه به اینکه افرادی که دارای مشکلات بینایی هستند بیشتر از دیگر حواس خود مانند لامسه و شنوایی استفاده می‌کنند، بنابراین در نظر گرفتن تمهیداتی که بیشتر با کمک گرفتن از این حواس قابل درک باشد، حائز اهمیت است. مختاری افزود: همچنین قرار است علاوه بر بوستان‌های مورد اشاره امکان سنجی در سایر بوستان‌های شهر تهران نظیر بوستان شهر منطقه ۱۲، باغ ملک در منطقه یک، بوستان گل‌ها در منطقه ۲، بوستان چهار باغ واقع در منطقه ۳، بوستان دوستدار کودک در منطقه ۱۸، بوستان ایرانیان منطقه ۱۹، بوستان دانش و طبیعت منطقه ۱۹ به عنوان بوستان‌های در دست ساخت فضای خاصی ویژه نابینایان طراحی و در نظر گرفته شود.

منبع: همشهری

انتشار توسط 8 تم

۲ نظر

  1. ابوالفضل ناصریان

    با عرض سلام و وقت بخیر از اینکه فیلمی در خصوص درمان کمر درد در سایت قراردادید بسیار سپاسگذارم لطفا اگر امکان دارد سعی کنید یا ترجمه فیلمهای خارجی را هم بگذترید و یا از ویدیوهای ایرانی استفاده کنید ضمنا در خصوص حوادث ظهور و قبل از ظهور هم مطالب مفیدی قراردهید اگر خواستید بنده آدرس چند سایت را برایتان میفرستم . سپاسگزار

    • سلام و ممنون از لطف شما دوست عزیز. ما از تمام پیشنهادها و انتقادهای شما استقبال خواهیم کرد. لطفا آدرس های مورد نظرتون رو به ایمیل مجله ارسال بفرمایید.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*