یکشنبه , بهمن ۱ ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه / روانشناسی / گوناگون / برای ازدواج عجله نکن
برای ازدواج عجله نکن

برای ازدواج عجله نکن

برای ازدواج عجله نکن

آیا باید به اولین خواستگارتان «بله» بگویید؟

این درست که شرایط اقتصادی، روی ازدواج تأثیر گذاشته و تعداد ازدواج‌ها کم شده است و یا اگرهم انجام می‌شود، خانواده‌ها سعی می‌کنند، اقتصادی‌تر به قضیه نگاه کنند، اما آنچه که می‌خواهیم در این بحث برای دختران دم بخت به آن اشاره کنیم، «ازدواج از روی عجله» است، گاهی اوقات خیلی‌ها دل‌شان می‌خواهد زودتر از خانه‌ی پدری به خانه‌ی شوهر بروند، بدون فکر، بدون تحقیق، بدون این‌که همدیگر را بشناسند و برای این کار دلایلی موجه هم برای خود دارند، شاید دیگر فرصت ازدواج برای من پیش نیاید، شاید دیگر خواستگار نداشته باشم، شاید بهتر از این فرد، دیگر خواستگاری پیدا نکنم که موقعیت بهتری داشته باشد و «شاید»های دیگر…

و شاید به همین علت است که آمارها نشان از 9/14 درصد طلاق‌ها در یک سال ابتدایی ازدواج‌ها دارد و 49 درصد کل طلاق‌ها زیر 5 سال زندگی بوده است شاید یکی از دلایل این طلاق‌ها، عجله باشد… هستند دختر خانم‌هایی که می‌گویند، من عاشق همسرم شدم، دوستش دارم، اما اصلاً همدیگر را متوجه نمی‌شویم. من با او می‌خواهم راه بیایم، اما او به هیچ عنوان توجهی به من نمی‌کند. حتی وقتی من حالم بد است و بیمار هستم، بازهم به من توجهی نمی‌کند… شاید ازدواج من درست نبود… ویا عده‌ای دیگر هم هستند که می‌گویند در خانواده‌ام تنش بوده و برای فرار از این وضع به اولین خواستگارم «بله» گفتم، اما الان متوجه هستم که خیلی خیلی اشتباه کردم… اما دختران دم بخت چه کار باید انجام دهند که این‌گونه ازدواج‌ها برای‌شان رقم نخورد؟ آیا بهتر نیست به اطراف‌تان نگاهی بیندازید و به آنهایی که طلاق گرفته‌اند، به زندگی قبل از ازدواجشان – (توجه کنید، قبل از ازدواج‌شان) نگاهی بیندازید- واقعاً شما آمادگی ازدواج دارید یا نه! و یا به خاطر احساس‌هایی که زودگذراست، تصمیم به ازدواج می‌گیرید. این مطلب به این منظور نیست که شمارا از ازدواج بترساند و یا به شما تلقین کند که ازدواج نکنید، این مقاله را بخوانید و با خودتان روراست باشید که آیا به دلایل زیر می‌خواهید هرچه زودتر ازدواج و زندگی‌تان را متنوع کنید، با توجه به جامعه‌ی این روزها و این‌که متأسفانه طلاق‌ها افزایش پیدا کرده‌است بهتراست درست تصمیم بگیرید تا در آینده خدای ناکرده با واژه‌ی طلاق آشنا نشوید، اگرهم بزرگ‌تری به شما گفت: «الان ازدواج برای شما زوده دخترم» و یا «این آقا پسر به شما نمی‌آید»، حرفش را جدی بگیرید و به این پرسش فکر کنید آیا برای ازدواج کردن‌تان، دلیل درستی دارید و یا «نه» بلکه تنها می‌خواهید ازدواج کنید، که بهتر است ازدواج نکنید و منتظر یک فرصت خوب باشید… این درست که احساسات برای شروع زندگی مشترک لازم است، اما اگرتنها به خاطر یک شور و هیجان گذرا می‌خواهید ازدواج می‌کنید، بدانید که این احساسات خیلی زود گذر است… هدف از نگارش این مطلب این است که به اولین خواستگارتان بله نگویید.

این تنها شانس من است

خواستگار درب خانه‌تان را می‌زند، حال بنای این آشنایی هرچه می‌تواند باشد، او اولین خواستگارتان است، از طرفی فکر می‌کنید برای ازدواج دیر شده است و اگر با او ازدواج نکنید، دیگر شانس به شما رو نمی‌کند؟ و دیگر برای شما خواستگار نمی‌آید… این فکر کاملاً اشتباه است، چرا که شما هنوز آمادگی ازدواج ندارید، نمی‌دانید که از ازدواج چه می‌خواهید، باید صبر کنید تا هدف‌تان را از ازدواج مشخص و فرد مورد نظرتان را به خوبی پیدا کنید. شما باید ابتدا به درک متقابل برسید… عجله نکنید، اگر شما برای ازدواج آمادگی دارید، می‌توانید فرد مورد نظرتان راجذب کنید… کمی صبر کنید و سریع بله نگویید… این «بله» گفتن‌های سریع داستان‌های خاص خود را دارد، درست مثل آقا دامادهایی که در شب خواستگاری‌شان نعداد سکه‌های آنچنانی را برای مهریه قبول می‌کنند، بعد که کارشان به طلاق می‌کشد، شبی صد بار به خودشان لعنت می‌فرستند.

برای فرار از خانواده ازدواج نکنید؟

اگر به هر دلیل در خانه‌ای زندگی می‌کنید، که محیط آن شما را ناراحت می‌کند و تصورتان این است که اعضای خانواده به هیچ عنوان به شما فکر نمی‌کنند، با خود نگویید، اولین خواستگار که آمد «بله» می‌گوییم، این بدترین نوع فراراز خانواده‌ است، این یک ازدواج اجباری است، به این حکایت فکر کنید که چند سال بعد با شکست درازدواج به سمت همان خانواده‌ای که دوست داشتید از آن فرارکنید، بر می‌گردید. پس تا زمانی که در خودتان هنوز به این باور نرسیده‌اید که برای زندگی زناشویی آماده‌اید، ازدواج نکنید… برای ازدواج عجله نکنید، چون عجله درازدواج درست نیست… پس کاری نکنید از چاله به چاه بیفتید.

احساساتی نشوید!

مهدی سلطانی در سریال مادرانه، حرف جالبی به دخترش می‌زد، او می‌گفت: «کسی که در کوچه، خیابان عاشقت شده، در همان کوچه، خیابان تو را می‌گذارد و می‌رود.»

این گونه آشنایی‌ها و ازدواج‌ها، بیشتر یک احساس زود گذر است، یک شور و هیجان زود جوش است، یک تب تند است که خیلی زود هم سرد می‌شود، بیشتر این‌گونه ازدواج‌ها محکوم به شکست است، چرا که منطق را زیر پا گذاشته‌اید، شانس این ازدواج‌ها پنجاه، پنجاه است، یا به عشقی عمیق تبدیل می‌شود و یا این که خیلی زود تب آن عشق می‌خوابد و دو طرف برای یکدیگر عادی می‌شوند، این عادی شدن بلای جان خیلی از ازدواج‌هاست… چرا که ممکن است شما توانایی تبدیل کردن احساس‌تان را به منطق دوست داشتن نداشته باشید. از این رو سال‌های زندگی‌تان را فدای این شور و هیجان بچه گانه می‌کنید، چند سال بعد به این روزهای‌تان می‌خندید که چرا بی جهت عجله کردید.

برای فرار از تنهایی ازدواج نکنید

گاهی دختران دم بخت از «تنهایی» رنج می‌برند، تنهایی آنها را اذیت می‌کند، احساس‌شان این است که خانواده آنها را درک نمی‌کند، دوست دارند احساس امنیت داشته باشند، دوست دارند از لحاظ مالی روی شوهرشان و زندگی جدیدشان، حساب ویژه‌ای باز کنند، اما اشتباه است، چرا که شما با این طرز فکر به بلوغ فکری نرسیده‌اید و نمی‌دانید که از زندگی مشترک‌تان چه می‌خواهید. در این بین هم عده‌ای هستند که به خاطر مشکلات روحی می‌خواهند زود ازدواج کنند، خودتان بهتر می‌دانید که مشکل روحی دارید یا نه؟ اگر چنین مشکلاتی دارید و از روی اجبار و برای فراراز زندگی تکراری می‌خواهید ازدواج کنید، هم به خودتان و هم به شوهرتان صدمه وارد می‌کنید.

به خاطر چشم و هم چشمی ازدواج نکنید

بدترین نوع ازدواج، ازدواج به خاطر چشم و هم چشمی و حسادت است، شما شاهد مراسم ازدواج مفصل دخترعموی‌تان یا یکی از دخترهای فامیل هستید، با این که چند سال ازاو بزرگ‌تر هستید، هنوز در منزل پدرتان زندگی می‌کنید، فشار روحی شدیدی به شما وارد می‌شود برای رسیدن هرچه زودتر به چنین ازدواجی به اولین خواستگارتان پاسخ «بله» نگویید، این ازدواج به هیچ عنوان به صلاح‌تان نیست، اگر در خودتان زمینه‌ی زندگی مشترک می‌بینید و دوست‌تان یا فامیل‌تان ازدواج خوبی داشته‌اند، این دلیل نمی‌شود که ازدواج شما هم، همان‌گونه باشد، پس نباید عجله کنید… الان زمان ازدواج شما نیست، منتظر بمانید تا انتخاب درستی داشته باشید. اگر با فکر و شناخت «بله» بگویید، می‌توانید آینده‌تان را تضمین کنید، به این شرط که صبر پیشه کنید…

این درست که احساسات برای شروع زندگی مشترک لازم است، اما اگر تنها به خاطر یک شورو هیجان گذرا می‌خواهید ازدواج کنید، بدانید که این احساسات خیلی زودگذر است… هدف از نگارش این مطلب این است که به اولین خواستگارتان خیلی زود بله نگویید.

منبع: مجله‌ی خانواده‌ی سبز

انتشار توسط 8 تم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*