جمعه , آذر ۲۴ ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه / كودكان و والدين / تغذيه كودك / اهمیت حیاتی شیر مادر برای نوزاد
اهمیت حیاتی شیر مادر برای نوزاد
اهمیت شیر مادر برای نوزاد

اهمیت حیاتی شیر مادر برای نوزاد

چرا شیر مادر برای نوزاد این قدر حیاتی و مهم است؟

«دکتر ژان کلود» می‌گوید: شیر نوشیدن نوزاد از پستان مادر، هرچه بیشتر باشد، بهتر است زیرا کلستروم موجود در شیر مادر مطمئن‌ترین ماده‌ای است که نوزاد را از ابتلا به بیماری اسهال باز می‌دارد.

«دکتر بنیامین اسپاک» می‌گوید: کودک را بعد از شیر دادن به کنار چپ خود بخوابانید، امروزه ثابت شده که صدای قلب مادر، همان صدای آشنا و مأنوسی است که در دوران جنین بودنش می‌شنید و این برایش بسیار آرامش بخش است.

«دکتر جواد فیض» درباره‌ی یکی از فواید شیر خوردن نوزاد از سینه‌ی مادر می‌گوید: عمل مکیدن شیر از پستان مادر، علاوه بر تقویت استخوان‌های گونه، باعث می‌شود قوس دندانی او کامل و بدون نقص، رشد کند و ساختمان کام و دیگر استخوان‌های صورت نوزاد، حداکثر رشد طبیعی خود را طی کند.

«دکتر فرانک پونزو» در خصوص تغذیه ناکافی نوزاد می‌گوید: تغذیه ناکافی در دورانی که مغز نوزاد در حال رشد است (دوران شیرخواری) سبب آسیب‌های دائمی و غیر قابل جبران مغزی (عقب ماندگی ذهنی) می‌گردد!

«دکتر بارباراکی پولند» سفارشی برای بعد از شیر دادن نوزاد دارد و می‌گوید: پس از شیر خوردن، کودک را در حالت عمودی قرار دهید تا هوای بلعیده شده به صورت «آروغ» خارج شود.

«پروفسور ژان پیاژه» در تأیید سخن بنیامین اسپاک می‌گوید: کودکی که تا دو سال شیر مادر را بخورد، در مقابل بسیاری از بیماری‌ها تا دوران بلوغ و بعد از آن مصونیت پیدا خواهد کرد!

«دکتر لورنس لاباتیر» در خصوص یکی از مزایای شیر خوردن کودک از پستان مادر چنین می‌گوید: بزرگ ترین مزیت شیر مادر، ایجاد تماس ملموسی است که چندین بار در روز بین مادر و فرزند برقرار می‌شود.

اما «دکتر لوییس پرادین» به عنوان هشدار به مادران بد اخلاق می‌گوید: برای کودک بهتر است که با مهربانی و آرامش خاطر از شیشه تغذیه کند تا اینکه مادری عصبی و نگران او را از سینه‌ی خود شیر دهد!

پدر عزیز شما بخوانید

شیر دادن، نیاز مادر به انرژی را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود تا میزان مصرف کالری (۸۰۰ کالری در روز) بالا رود. این افزایش در میزان کالری مصرفی، ضرورتاً مصرف غذا را تا سه برابر افزایش می‌دهد! در این مدت مادران باید از مصرف غذاهای تند ادویه‌دار، بعضی از سبزیجات، مصرف دخانیات و الکل به شدت پرهیز نمایند.

پدران بایستی شرایط یک تغذیه‌ی سالم و مقوی و مغذی را برای مادران فراهم آورند.

مادر عزیز شما بخوانید

هر خوراکی را که نوش جان می‌کنید باید بدانید که عصاره‌ی آن در شیر شما پنهان شده و کودک شما آن را می‌نوشد!

پس لطفاً در انتخاب غذا دقیق و عمیق باشید!

«دکتر جواد فیض» زیرکی و شیطنت نوزاد را چنین توصیف می‌کند: اگر با شیر دادن کودک، گریه‌ی او از بین نرفت مطمئن باشید که او گرسنه نیست و شیر لازم ندارد، او نیاز به بلند کردن و در آغوش گرفتن دارد. البته توجه داشته باشید که در این کار افراط نشود زیرا در آغوش نگه داشتن مستمر نوزاد باعث می‌گردد که او اصطلاحاً (بغلی) بار آید و این عوارض عدیده‌ای برای شما و کودک‌تان دارد!

و «بنیامین اسپاک» شیر نوشیدن نوزاد را از پستان مادر، آغاز عشق می‌انگارد و می‌گوید: آغاز احساس محبت در کودک، زمانی است که در آغوش مادر، شیر می‌نوشد و بدن گرم مادر را لمس می‌کند!

«دکتر جواد فیض» یکی از فواید شیر خوردن نوزاد از سینه‌ی مادر را به شکل دیگری بیان می‌کند و می‌گوید: تماس نزدیک مادر و نوزاد به بهانه‌ی شیر نوشیدن نوزاد و یا هردلیل دیگر در روزهای اول تولد در شخصیت آینده‌ی کودک و حفظ رابطه بین کودک و مادر و کودک و مردم (در آینده) اثر ژرفی خواهد داشت.

به طوریکه حداقل ۱۶ ساعت تماس مادر و نوزاد در چند روز اول تولد، لازم و ضروری است تا در کیفیت روانی و عاطفی نوزاد اثر منفی نگذارد!

«دکتر توماس لیکونا» شیر دادن مادر به نوزاد را از سینه‌ی خود، یک نوع بیمه کردن نوزاد می‌داند و می‌گوید: تا می‌توانید کودکان خود را از پستان خود شیر دهید زیرا به این وسیله او را در مقابل هجوم بسیاری از بیماری‌ها در آینده بیمه خواهید کرد!

«دکتر جواد فیض» درباره‌ی خاصیت ضد میکروبی شیر مادر می‌گوید: در دو هفته اول بعد از زایمان در هر میلی‌لیتر شیر مادر در حدود ۴۰۰۰ لکوسیت به همراه سلول‌های نوتروفیل و ماکروفاژها می‌باشند که عمل فاگوسیتوز (میکروب خواری) را انجام می‌دهند.

اهمیت حیاتی شیر مادر برای نوزاد

اهمیت شیر مادر برای نوزاد

و در نهایت باعث میکروب زدایی در معده و روده می‌شود. در حقیقت کسانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند دچار بیماری‌های اسهال و استفراغ، تصلب شرایین قلب، انسداد روده، کم خونی، دیابت، چاقی و بسیاری از بیماری‌های دیگر نمی‌شوند.

امیدواریم مادران عزیز، این مطلب را با دقت مطالعه و به آن عمل نمایند و در این فکر نباشند که با شیر دادن به کودک، خدای ناکرده! اندام شان ناموزون می‌گردد زیرا جسم در نهایت، به خاک تعلق دارد.

منبع: کتاب لطفاً پدر و مادر خوبی باشید!

انتشار توسط 8 تم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*